Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPad 5 na wiosnę, iOS 7 w lecie, iPhone 5S na jego koniec – przegląd nadchodzących produktów Apple do końca 2013 roku

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Wczoraj odbyła się ciekawa dyskusja pomiędzy MG Sieglerem, a paroma znanymi osobami na Branch. Udział brali między innymi Tim Stevens, Federico Viticci, Rene Ritchie, John Gruber i inni. Temat, jak możecie się domyślić, to iPad 5, iPhone 5S i iOS 7. Oto najciekawsze jej fragmenty …

O iPhone 5S

Tim Stevens – Given how late we are in the year already, I think it’d make sense to wait until WWDC to give us a new phone.

Federico Viticci – I don’t think Apple needs or has time to introduce a 5S in June.

Rene Ritchie – Also still hearing iPhone 5S for August (though a lot of other people are saying July, so maybe it’s more of a window than a date for now).

Matthew Panzarino – August not only sounds more likely, it is more likely for a lot of logical reasons, some of which Rene stated well above.

MG Siegler(…) the one thing I’ve heard multiple times now is about some sort of biometric scanner on the new iPhone.

Matthew Panzarino – I’ve heard about the biometrics being used for payments (as well as identification) from sources outside of the ‚AuthenTec got bought’ story.

Panowie uczestniczący w dyskusji na pewno mają lepsze informacje i przecieki od nas, więc warto pamiętać ich słowa, a te obecnie celują z iPhonem 5S w okienko pomiędzy początkiem WWDC, a końcem października. Osobiście spodziewam się go we wrześniu, podobnie jak miało to miejsce rok temu. Zwróćcie proszę uwagę na fakt, że nie wspominają zupełnie o „tańszym” modelu.

iPad 5

Clayton Morris – I’ve been hearing rumblings of an April event for sometime now, as I’m sure we all have (…) The Spring has traditionally been iPad season and we’re hearing about cutbacks in larger iPad supply.

Rene Ritchie – I’ve heard from several sources that there was/is an event planned for April, new 9.7 inch iPad if it’s ready.

Matthew Panzarino – I’ve also heard April, but never in conjunction with iPhone, only iPad.

John Gruber – As for events, I’ve heard nothing, but I’d think Apple would like to introduce the new Mini-style full-size iPad in April. If we don’t see it in April, I’d guess that it’s late. And if it’s late, I think they’d do a standalone event in May rather than hold it until WWDC in (I presume) June.

Z powyższego wygląda na to, że iPad 5 pojawi się w kwietniu lub maju, zależnie od tego na jakim etapie rozwoju/produkcji się znajduje. Na podstawie wszcześniejszych przecieków sądzę, że będzie podobny do obecnego iPada mini. Najważniesze pytanie pozostaje niezmienne: czy uda im się znacząco zejść z wagą?

iOS 7

Federico Viticci – More than a 5S, I think new iOS announcement can make a lot of people excited and curious again. Aside from that, some things just need to be fixed or improved.

Rene Ritchie – iOS is a continuum, not a set of static things. There’s a roadmap. What didn’t make it into iOS 6 goes into 7, what doesn’t make it into 7 goes into 8. If iPhone 5S is summer instead of fall, that’ll tighten the schedule a lot. They usually get 12 months for iOS (16 for iOS 5). Forstall leaving, Ive getting his hands on the UI might alter the consumer-facing bullet points, but probably not the API’s that were planned.

John Gruber – What I’ve heard: iOS 7 is running behind, and engineers have been pulled from OS X 10.9 to work on it.

Clayton Morris – I’ve heard from engineers who’ve been moved off of their current ‚non-profit generating projects’ in order to work on the high priority software projects.

Mattew Panzarino – The changes would be less dramatic than a ‚full new look’. But what John’s heard seems to indicate something more sweeping.

Bodaj najważnieszą informacją jest news Grubera. Jeśli rzeczywiście przesunięto pracowników z OS X do iOS 7 to może oznaczać, że prac jest więcej niż się spodziewano, a pierwszy GM może zostać opóźniony. Tym samym może to oznaczać opóźnienie dla OS X 10.9. Panowie mają również sprzeczne opinie co do samego wyglądu oraz zakresu zmian w tym względzie. Panzer twierdzi, że raczej powinniśmy się spodziewać czegoś w stylu najnowszego Podcasts.app. Zresztą czarno-biały UI tej aplikacji jest obecny w wielu innych miejscach iOS. John z kolei uważa, że zmiany będą większe. Jakie? Nie wie. Zapewne będziemy musieli poczekać – wątpię, aby cokolwiek wyciekło zawczasu.

Wygląd to dla mnie akurat sprawa drugorzędna, bo uważam, że iOS nadal wygląda świetnie. Bardziej interesuje mnie to co stanie się „pod maską”, czyli jakie nowe API zobaczymy oraz czy pojawią się nowe funkcje i elementy w systemie, na których brak dosyć długo już marudzę.

* * *

Czeka nas ciekawy rok. iPad 5 na wiosnę. iOS 7 na lato. iPhone 5S chwilę później. No i iPad mini z Retiną na koniec roku. Gdzieś pomiędzy tym wszystkim wydarzeniom powinny się jeszcze pojawić nowe Maki Pro, odświeżone modele obecnych linii oraz OS X 10.9 … A Wy na co czekacie?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Jakub Chrzaniuk

  Ja czekam aż zima odpuści…
  I kolejny dylemat: czekać na iPhone 5s, czy brać 5…

 • duchu

  Jak dla mnie przesada z ta częstotliwością wypuszczania iPada…bo zobaczcie że numeracja dogonił już iPhone. A Tablet Apple jest na rynku o wiele krócej niż iPhone :/ Norbert dobrze to ujął na twitterze…

 • grafmarr

  Niestety, ale przesunięcie części zespołu OS X do iOS niczego dobrego nie wróży temu pierwszemu. Już raz tak było w przeszłości i nowa wersja OS X nie dość, że miała duże opóźnienie, to jeszcze była mocno niedopracowana. Ja czekam na większą spójność pomiędzy OS X a iOS, ale bez uszczuplania funkcjonalności OS X-a oraz na nowe Aperture i iWork.

 • duchu

  Wydaje mi się że nie ma po co czekać na 5s. Wyglądu raczej nie zmienia, rozmiary pewnie tez pozostaną. Pewnie znowu będą się chwalić nowym procesorem, nowością może być aparat. Więc wszystko zależy od tego co Ci potrzebne i na co masz parcie :)

 • Marcin Dmochowski

  Ciekawy rok? Jak dla mnie to ciekawe 3-4 tygodnie w których będą ogłoszone nowe produkty… Ostatnio zupełnie ciśnienie mi opadło, czekam na nowego iP5s na zasadzie „pojawi się to kupię” i tyle.

 • Tomek

  OSX 10.9 dużo nie zmieni. To już raczej przygotowania do skoku na 11.0 i tu bym spodziewał się zmian w wyglądzie czy funkcjonalności (też nie za dużych – przecież apple nie będzie niszczyło rynku aplikacji i sensu ciągle rozwijającego się MASa). IOS 7 mam nadzieję że coś zmieni w wyglądzie, ale to tylko już z mojej ciekawości wobec czegoś nowego. Obecny look jest przecież ok. Nowy iphone, bardzo proszę – umowa mi się jesienią kończy. Biorę w ciemno, chyba że wyprodukują gigantofona, nie mam zamiaru kupować bojówek. Najbardziej jestem ciekaw co z linią pro softu – Aperture, Final Cut – wooolno to się rozwija.

 • Wojtek

  Z m-c na miesiąc oczekiwałem na informacje kiedy pojawi się nowy Ipad mini w/g waszej informacji oczekiwanie do końca roku to strata czasu i chyba skuszę się teraz na zakup aktualnego ipad mini

 • Tylko, że numerację iPhone’a spowalniają „eski”.

 • duchu

  to tym podejściem powinniśmy mieć iPad 3s :)

 • Wesolowsky

  Zgodzę się, że Aperture po macoszemu ostatnio jest traktowane ale Final Cut Pro X to zupełnie inna sprawa. Dwa lata temu wprowadzona wersja napisana zupełnie od nowa. Od tego czasu 7 czy 8 aktualizacji, które ciągle uzupełniają braki względem FCP7 i dodają nową funkcjonalność. I do tego jeszcze ofensywa marketingowa mająca na celu przekonanie ludzi do powrotu do platformy.
  Jeżeli chodzi o FCPX to dzieję się z nim coś ciągle.

 • Ja wciąż czekam na odświeżoną wersję Logic Pro, niby coś tam nad tym dłubali, ale słuch zaginął.

 • januszp

  iPad 5 czy mini mało mnie interesuje , boje sie ze RETINA w mini załatwi to co w nim jest super czyli baterie , iOS 7 – czekam z niecierpliwością , na iPhona i OS X rownież

 • Tadeusz

  Ja czekam na MBA 13″ z 240ssd i 8gb Ram w bazowym modelu, ewentualnie retina. Stary MBA zostal sprzedany i nie wiem czy czekać czy kupić już…

 • a ja bym chetnie zobaczyl nowe rMBP i Retina Cinema Display

 • No i co teraz? Kupić IP5 czy czekać na „S” ?

 • Tom Dragan

  Ja bym wziął 5 i poczekał na przyszły rok. Wydaje mi się, że iPhone 6 będzie wielką rewolucją. A poza tym sprzęt apple nie starzeje się mocno cenowo i można 5 za niezłe pieniądze odsprzedać, i kupić kolejną generację.

 • Zarejestruj konto bo inaczej trafiasz do spamu.