Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Fuji X100S z focus peaking →

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Michael Zhang:

As we reported last month, the X100S will have the same X Trans sensor used in the X-Pro1 and X-E1 – a sensor that is very highly regarded for its image quality and high ISO performance.

The big news is that Fuji will add focus peaking to the X100s (not sure about the X20). This will significantly improve the manual focus of the camera.

Focus peaking, czyli podświetlenie fragmentów zdjęcia, które mieszczą się w GO1 to dobry początek, ale ten aparat zupełnie mnie nie interesuje dopóki nie będzie miał mechanicznego pierścienia odpowiedzialnego za ostrzenie. A szkoda, bo w przeciwnym wypadku już dawno bym go kupił.

 1. Głębi ostrości.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Buzuk

  Producentom jakoś nie chcę się umieszczać faktycznie manualnych pierścieni ostrości. Trochę szkoda ale to chyba znak naszych czasów :)

 • Manualne ostrzenie stało się chyba niszową sprawą ;) A serio, to wydaje mi się, że ten akurat aparat ma trochę inne przeznaczenie (street, prosta reporterka, itp – takie „około-dalmierzowe” gatunki, mimo że dalmierz to oczywiście nie jest!!), dlatego zdecydowana wiekszosc (99%?) jego posiadaczy nie skorzystalaby z MF. Piszę na podstawie praktyki, po roku spedzonym z x100.

  Czy oprócz osobistych preferencji, jest jakiś argument za stosowaniem MF? Zakładając że mamy do dyspozycji celny i szybki AF. Pytam serio, bo może coś przegapiam…

 • MF jest zawsze szybszy jak umiesz go uzywać.

 • Serio? Więc możliwe jest aby na otwartej przyslonie/płytkiej GO przenieść ostrość z na 1m na odległy obiekt w ciągu ok 1 sekundy?? Coś mi się zdaje, że to nie jest zbyt powszechna umiejętność ;)

 • Na obiektywie typu 35 mm? Oczywiście.

 • Szacun! Ale sam przyznasz, że to jest raczej elitarna umiejętność? ;)

 • Zdecydowanie.