Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Bartek o Fujifilm X-E1 →

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Bartek Buzuk:

Nie pogniewałbym się też na mechaniczne ostrzenie pierścieniem ostrości na obiektywie. Do systemu focus by wire można się przyzwyczaić i osiągać dobre efekty, ale to trochę tak jak całować się z dziewczyną, która nie otwiera ust. Niby przyjemnie, ale czegoś brakuje.

Ten rynek się rozwija, co pokazuje najnowszy X100S i według mnie, przy bardzo ograniczonych testach, AF jest lepszy niż w poprzedniku. Ale to nadal kompromis, i to nie mały, porównując do AF lustrzanki, a w szczególności takiej klasy D700 lub lepszej. Bartek znalazł swój złoty środek, ale ja nadal czekam na szersze testy X100S, którego optyczny wizjer jest dla mnie obowiązkiem, a brak mechanicznego AF boli.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Buzuk

  Ja bym nie nazwał tego kompromisem tylko innym narzędziem. D700 też miewa problemy z AF w gorszym oświetleniu. Fakt faktem, że działa szybciej w dobrym świetle niż X-E1 ale pokusiłbym się o stwierdzenie, że X-E1 jest precyzyjniejszy. Kwestia tylko wyczucia w jakich przypadkach Fujifilm może mieć problem i nagle wszystko staje się prostsze ;)

 • AF to tylko jeden z wielu przykładów kompromisu. DSLR jest dzisiaj po prostu znacznie szybsze w obsłudze i przestawianiu ustawień, szczególnie Nikony, które do każdej funkcji mają osobny dzyndzel. P.S. X100S ledwo mieści mi się do kieszeni. Nie wiem jaką Ty masz kurtkę dla X-E1. :D

 • Buzuk

  W X-E1 w ogóle nie ruszam ustawień. To jest aparat do pracy raczej w 1 trybie ;) I w tym trybie działa bardzo szybko :-) Pewnie gdy wachlujesz z trybu priorytetu przysłony na migawki to jest to nieco upierdliwe. Ale tylko w tym wypadku. A co do kurtki to ja chyba nie pisałem nic o trzymaniu X-E1 w niej? ;)

 • Ty nie, ale ktoś pisał, że to kieszonkowiec, ale na śmierć nie pamiętam teraz kto. Fakt – w jednym ustawieniu to mega wygoda. Będziesz kupował 23mm jak wyjdzie (odpowiednik 35mm na FF)?

 • Buzuk

  Właśnie się zastanawiam czy 23mm czy może już istniejący 18mm (spodobał mi się nawet odpowiednik 28mm w Ricohu). Na pewno myślę też o 56mm. Ale to przyszłość.

  Co do kieszeni w kurtce to z tym 14mm albo 18mm może i było to możliwe. Ja aparat trzymam w ręku jak „poluję” albo w torbie gdzie też mogę go w miarę szybko wyjąć. Ale na pewno nie jest to rozmiar kieszonkowy jaki miałem w przypadku GRD IV ;)