Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X Mountain Lion Developer Preview — co nowego?

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Apple wypuściło na świat developerską wersję kolejnej iteracji swojego „dużego” systemu operacyjnego — tym razem postawiono na kolejnego dużego kota — Mountain Lion. Jeśli chodzi o samą nazwę, to błędem będzie traktowanie tej wersji tak jak to było w przypadku przejścia z Leopard na Snow Leopard. Mountain Lion, z tego co zdążyłem przeczytać u osób, które już miały z nim do czynienia, ma znacznie większe zmiany.

Messages

Nowa aplikacja od Apple to nie tylko odpowiednik iMessages dla iOS. Apple twierdzi, że robi wszystko to co iChat i więcej. Można też, poza zdjęciami, kontaktami i filmami, przesyłać dokumenty. Połączenie pomiędzy dwoma urządzeniami jest szyfrowane, więc nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo.

iCloud

Mountain Lion został zbudowany z myślą o iCloud, który ma być jeszcze lepiej zintegrowany z systemem — wystarczy się zalogować naszym Apple ID. Trzeba tylko będzie pamiętać, którym … Synchronizacja będzie dotyczyła również naszych urządzeń z iOS jeśli chodzi o dokumenty, kontakty, pocztę, kalendarze i inne. Teraz pozostaje tylko czekać, aż developerzy moich ulubionych aplikacji również wprowadzą sync do wszystkich swoich wersji — przede wszystkim zależy mi na iA Writer.

Reminders

Przypominajki, znane od jakiegoś czasu z iOS 5, pojawią się również jako aplikacja w OS X ML. Design aplikacji, podobnie jak w poprzednich i kolejnych przykładach, jest praktycznie identyczny do tego znanego z urządzeń mobilnych.

Notes

Notatki, które dotychczas były częścią Maila, w końcu zostały napisane jako osobna aplikacja. Funkcjonalność i wygląd jest praktycznie taki sam, poza faktem, że możemy poszczególne pozycje otwierać w osobnych oknach oraz przypinać je do biurka.

Notification Center

OS X ML otrzyma również centrum powiadomień, do którego dostajemy się za pomocą nowego, dwupalcowego gestu. Działają na tej samej zasadzie co w iOS, a developerzy będą oczywiście mogli wrzucać tam swoje własne, customowe powiadomienia. Zanim jednak rozwiniemy widoczny na obrazku „pasek”, to na górze, w stylu Growla, pojawi się odpowiednie okienko z informacją, aby po chwili zniknąć.

Share Sheets

Przycisk do „przesyłania dalej”, znany z iOS, nazwany został Share Sheets. Po kliknięciu w niego, rozwinięte zostanie menu z opcjami współdzielenia się daną informacją, przykładowo za pomocą Twittera, Facebooka, YouTube’a czy jeszcze innych serwisów. Podejrzewam, chociaż nie mam pewności, że developerzy będą mogli się dobrać do tej funkcji, aby na przykład umożliwić wysyłanie artykułów do Instapaper i tym podobnych.

Twitter

OS X Mountain Lion otrzyma również integrację Twittera, podobnie jak ma to miejsce w iOS. Oprócz możliwości dzielenia się informacjami za pomocą podobnych okien, jakie pojawiają się w iOS, sądzę że również zarządzanie naszymi kontami będą wbudowane w system — ponownie dokładnie jak ma to miejsce w iOS. Powiadomienia o nowych wiadomościach skierowanych do nas pojawią się oczywiście prosto w Centrum Powiadomień.

Game Center

Funkcjonalność Game Center została teraz rozszerzona na OS X, więc nasze wyniki i osiągnięcia będą również kumulowały się z desktopowych odpowiedników niektórych gier. Akurat osobiście z tego nie korzystam i raczej spodziewam się, że jest to funkcja dla młodszych użytkowników.

AirPlay Mirroring

To chyba zdecydowanie najciekawsza nowa funkcja MLa dla wielu — możliwość streamowania naszego biurka prosto na telewizor z podłączonym Apple TV po AirPlayu. Obecnie wspierany jest tylko 720p, przy czym funkcja sama skaluje nam obraz i dostosowywuje go do TV. Działa oczywiście w takich aplikacjach jak iMovie czy Keynote — mega-proste (w konfiguracji) prezentacje bez kabli stały się rzeczywistością. Nie zdziwiłbym się, gdyby niedługo pojawiła się kolejna generacja Apple TV wspierająca 1080p.

Gatekeeper

To z kolei jedna z najbardziej zaskakujących funkcji. Apple zdecydowanie ruszyło z kopyta jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich użytkowników — być może obawiają się wzrostem zainteresowania ich systemem przez hackerów odkąd rośnie im udział w rynku. Gatekeeper ma za zadanie ochraniać nas przed pobieraniem szkodników z internetu. Wprowadza również trzy poziomy bezpieczeństwa, które pozwalają nam na instalowanie:

  • tylko aplikacji z Mac App Store
  • aplikacji od licencjonowanych developerów identyfikujących się Apple ID
  • wszystkiego czego dusza zapragnie (czyli wyłączenie ograniczeń)

Niezależnie od ustawienia, pod prawym przyciskiem myszki, w menu kontekstowym, nadal będzie można uruchamiać aplikacje, które nie zostały podpisane.

Ostatnie słowo

Mam nadzieję, że już wkrótce zainstaluję ten system u siebie, aby móc go lepiej poznać. Nie ukrywałem dotychczas, że bardzo obawiałem się unifikacji obu systemów — bałem się spadku funkcjonalności OS X, ale po dzisiejszych wieściach jestem więcej niż zadowolony.

OS X Mountain Lion można się spodziewać w okresie wakacyjnym tego roku.

Pobierz Messages już teraz

Messages jest obecnie w fazie beta, ale można je pobrać bezpośrednio ze stron Apple już dzisiaj pod tym adresem.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.