Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak zainstalować OS X Mountain Lion

· Wojtek Pietrusiewicz · 56 komentarzy

Wczoraj w nocy Apple wydało GM Seed Mountain Liona. Oznacza to, że najprawdopodobniej w przeciągu tygodnia powinniśmy otrzymać jego pełną wersję. Mountain Lion, podobnie jak Lion, będzie do kupienia przez Mac App Store. Różnica będzie polegała na tym, że będzie dostępny tylko tam. Dla niektórych to spora wada, ale pamiętajcie, że jeśli macie więcej niż jednego prywatnego Maka, to licencja zezwala na instalację też na nich. Zatem nie dość, że upgrade jest tani (spodziewana cena to około €20) to może obejmować więcej niż jeden komputer.

Po kupieniu OS X Mountain Lion przez Mac App Store na naszy dysk twardy zostanie pobrany plik nazwany Install OS X Mountain Lion – pojawi się na Waszym biurku. Warto zrobić sobie jego kopię na zewnętrzny dysk zanim przystąpimy do instalacji.

Czynności przedinstalacyjne

  1. Zróbcie pełny backup Waszych danych! Polecam tutaj CCC i Time Machine – oba równocześnie. Procedurę backupu opisywałem tutaj przy okazji przygotowań do Liona.
  2. Uruchomcie Narzędzie Dyskowe i naprawcie uprawnienia – nie zaszkodzi. Procedurę znajdziecie tutaj. Tak z ciekawości – u mnie od roku pod Lionem nic nie ma tam do naprawienia.

Procedura instalacji

Sama instalacja przebiega bardzo szybko i jest w pełni zautomatyzowana.

Wystarczy kliknąć dwukrotnie w ikonę na biurku (lub tam gdzie ją przekopiowaliście) i następnie skorzystać z przycisku Kontynuuj.

W następnym kroku wybieramy dysk.

Procedura przygotowania komputera do instalacji trwa dosłownie chwilę. Po restarcie komputera, proces instalacji będzie trwał od 20 do 40 minut zależnie od prędkości Waszego komputera i dysku twardego. W tym czasie możemy spokojnie udać się na kawę – nic nie trzeba będzie wciskać ani ustawiać. Mac ponownie zrestartuje się automatycznie i od razu pojawi się okno logowania.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.