Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Apple TV 3,2 z A5XR2 – czy ten SoC również trafi do iPada mini drugiej generacji?

· Wojtek Pietrusiewicz · 21 komentarzy

Kilka dni temu wyciekł schemat Apple TV, oznaczonego symbolem 3,2, który był dostarczony do FCC. Nowszy model na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak obecna generacja, ale w rzeczywistości różni się nie tylko wymiarami. Wiemy, że jest o 4mm mniejszy wzdłuż i wszerz, ale znacznie bardziej interesujące jest jego wnętrze.

Apple TV trzeciej generacji był wyposażony w Apple A5, którego znamy z iPhone’a 4S oraz obecnej, piątej generacji, iPoda touch. Model 3,2 (jest to w zasadzie generacja „trzy i pół”) wyposażono w A5XR2, czyli ten sam SoC wykonany w technologii 32nm zamiast dotychczasowych 45nm. Od A5 oczywiście różni się w zasadzie tylko układem graficznym, ale w nowej formie powinien być mniej prądożerny oraz znacznie mniej się nagrzewać, podobnie jak nowsze A6 i A6X, które są obecnie montowane w iPadach 4 i iPhone’ach 5. To wszystko są oczywiście domysły, ale bazują na fakcie, że Apple podobnie postąpiło w przypadku A5 i A5R2, który trafił do iPada 2 rev. B po premierze trzeciej generacji.

O ile nie mam nic przeciwko temu SoC w Apple TV to znacznie bardziej martwi mnie fakt, że spodziewany na jesieni iPad mini z ekranem Retina, zostanie wyposażony właśnie w A5X wykonanmy w 32nm. Mając już A6 w iPhonie 5 oraz znając różnice wydajności pomiędzy A5X oraz A6X w iPadzie, zdecydowanie wolałbym zobaczyć tego drugiego, nawet kosztem wyższej ceny. Mam nadzieję, że Apple jednak postąpi słusznie i wstawi najlepsze możliwe „bebechy” do iPada mini drugiej generacji, a produkt nie będzie potraktowany jak obecnie sprzedawany iPody touch i iPady mini – wyposażone w zupełności wystarczające A5-tki, ale przywodzące na myśl produkt drugiej kategorii.

Trzymajmy kciuki.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Jonasz Sowada

  Hmm, ale może o to chodzi Apple’owi, żeby mini był taki ‚niszowy’ pod względem bebechów?

 • Mnie też się tak wydaje- to ma być z założenia gorzej wyposażony sprzęt. Gdyby chcieli doposażyć go na bogatości, to sądzę, że nie wypuszczaliby „iPada mini”, tylko zrobili jak z chociażby Macbookami- rozmiar A i rozmiar B. To mini nie sugeruje tylko rozmiaru, przynajmniej takie odnoszę wrażenie.

 • Grzesiek

  Pewnie iPod i iPad mini będą o jedną generację SOC do tyłu, ale do czasu aktualizacji A6X nie będzie już najnowszy.

 • WojciechMajka

  „(…)znając różnice wydajności pomiędzy A5X oraz A6X w iPadzie” chodzi ci o wydajność w normalnym użytkowaniu czy w teście Geekbench?
  Bo po premierze iPada 4 z A6X ci którzy narzekali (w tym ja) na złamanie cyklu wydawniczego przez ulepszenie o procesor A6X, kamerę FaceTime 720p i światowe LTE to ktoś kto kupił w marcu gdy urządzenie miało przez ROK być aktualne nagle po kilku miesiącach zniknęło z oferty jakby nigdy nie istniało byli przekonywani przez pozostałych że nie będzie różnicy wydajności w użytkowaniu. Dlatego się pytam o które różnice ci chodzi.

  P.S. A co do iPada 4 to dalej nie rozumiem po co go wydali w październiku a nie w tym roku wraz z nowym wyglądem i pozostałymi nowościami. Na pewno nie dla złącza Lightning bo z taką pierdołą mogli poczekać do lutego/marca 2013. Aha i niech ktoś nie mówi o standaryzacji złącza, że iPad Mini, iPhone 5, iPod Touch i Nano też je mają więc niech iPad też go dostanie. Bo Steve wprowadzając FaceTime nie wydawał wszystkich nowych iUrządzeń w jednym czasie. Tylko sukcesywnie uaktualniano je. Tak samo procesor A4 i wiele innych przykładów. Ale teraz rządzi Cook i coraz mniej mi się to podoba.

 • Dla złącza Lightning.

 • Od samego poczatku widzialem iPad mini jako produkt drugiej kategorii (tansza o 200PLN, mniejsza wersja iPada 2), wiec nie dziwi mnie fakt, ze jest wyposazony w slabsze ‚bebechy’.

 • WojciechMajka

  Ale chodzi ci o różnice wydajności pomiędzy A5X i A6X czy jest to odpowiedź na moje wątpliwości odnośnie przerwania cyklu wydawniczego Apple czym był iPad 4??

 • To drugie. W sprawie porównania, to tak jakby A5X generował 30 fpsów, a A6X 60 fpsów. Niby oko nie widzi różnicy, a jednak jest płynniej. Subiektywnie.

 • WojciechMajka

  Aha. Ale tak prawdę mówiąc to wypuszczenie iPada 4 tylko dla Lightning jest śmieszne. I naprawdę nie w stylu Apple. Steve nie zrobiłby tak tylko poczekał to wypuszczenie kolejnej generacji no ale Steva już nie ma. I Cook trochę miota się po firmie tworząc lekkie zamieszanie.

 • 3,2 to tylko wewnętrzna aktualizacja. Apple to potwierdziło. http://www.idownloadblog.com/?p=201240

 • To niczego nie zmienia.

 • Nie zgodzę się. Wprowadzili nowy standard więc chcieli ustandaryzować całą linię. To ma sens, szczególnie dla twórców akcesoriów tym bardziej że do kolejnej generacji jeszcze może być długo.

 • WojciechMajka

  A tych akcesoriów jest jak na lekarstwo. Powoli się pojawiają. A duży iPad z Lightning mógł się pojawić w normalnym terminie. Czyli w marcu tego roku. Wczesniej wprowadzając nowości do urządzeń robili to z kolejną generacją. FaceTime, żyroskop, A4, Retina. Więc wprowadzając iPada 4 tylko po to żeby było złącze jest „nie-Applowe”. A w każdym razie „nie-stevowe”. Bo jesli planują teraz wydawać wszystkie urządzenia z iOS w jednym czasie (wrzesień-październik) to Norbi czy inny kolekcjoner-sadysta w jednym okresie wyda parę tysięcy co roku. Pozatym blogerzy (tacy jak ty) bedą mieli mniej pracy. Zamiast pisać cały rok zostanie wam 4-5 miesięcy pracy (czerwiec-październik) i rozrzucenie produktów na cały rok pozwalał „każdemu” kupować urządzenia co rok. Były zakupy w marcu, czerwcu, i wrześniu (mówię o iOS).

 • Twoja logika mnie zadziwia. :)

 • WojciechMajka

  Co w niej dziwnego?

 • WojciechMajka

  Szczerze to Apple powinno do iPada 5 wsadzić A7X – czterordzeniowy procesor z taką samą grafiką. To byłby demon szybkości. I potem A7 do iPhona, iPod Touch A6 a iPad Mini A6X

 • Są jednak ludzie, którzy mają normalne podejście do sprzętu. Masochiści wydający kupe szmalu na kolejne generacje zaraz po premierze jak i blogerzy to bardzo wąska grupa docelowa

 • WojciechMajka

  Ja postanowiłem poczekać że zmianą iPhona na 5S. Zacząłem od 3G potem wziąłem 4 i myślałem o 5 ale jednak poczekam. I tak będę robił. Zmieniać iPhona co 3 generacje.

 • Nie sądzę, aby Apple kierowali się potrzebami bloggerów ani innymi podobnymi przy wypuszczaniu nowych produktów. Swoje przmyślenia w tej sprawie już publikowałem, więc zapraszam do archiwum.

 • Pingback: Apple TV 3,2 ma mniejszy A5, a nie A5X jak przewidywano | Makowe ABC()

 • Mnie dopiero iPad mini przypadł do gustu, ten duży to wygląda jak ramka na zdjęcia i nie chciałbym żeby iPad mini tak bardzo odstawał, że gdy wyjdzie duży z A7X to wsadzą do miniaka A5X. Tak samo było z iPhonem, dopiero iPhone 4 był pierwszym którego kupiłem, wcześniej jakoś te kształty mi nie za bardzo pasowały.