Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Plotki o 4″ ekranie w iPhone dotyczą innego produktu?

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Odkąd duże ekrany, 4″ i większe, zaczęły pojawiać się w Androidzie, pojawiło się również mnóstwo plotek w sieci. Większość jest generowana przez DigiTimes — serwis, który publikuje co mu ślina na język przyniesie. Plotki są zresztą tak absurdalne, że często kolejne publikacje zaprzeczają tym poprzednim … Pozostałe to prawdopodobnie jedynie marzenia ludzi, którzy chcieliby mieć większy ekran z takiego czy innego powodu.

Pamiętajmy, że firma z Cupertino skupia się przede wszystkim na dostarczeniu nam jak najlepszego user-experience i przy okazji zawsze stara się wypuścić jak najlepsze produkty (…)

Cała koncepcja 4″ ekranu w iPhone’ie i iPodzie kłóci się z kilkoma faktami. Pierwszym jest przydomek Retina, który towarzyszy ekranom o gęstości ekranu ponad 300 ppi1. Apple tak łatwo nie zrezygnuje z czegoś co dosyć mocno promowało przy premierach w szczególności iPhone’a 4 w zeszłym roku. Słowo Retina jest zresztą nadal obecne na podstronach iPhone’ów i iPodów touch na stronach Apple. Pamiętajmy, że firma z Cupertino skupia się przede wszystkim na dostarczeniu nam jak najlepszego user-experience i przy okazji zawsze stara się wypuścić jak najlepsze produkty — produkty, których pracownicy sami chcieliby używać. Obecnie stosowany 3.5″ ekran ma tą zaletę, że jest to optymalny rozmiar dla człowieka o normalnych dłoniach — przeciętny człowiek obejmie prawie cały ekranu trzymając telefon jedną ręką. Sam nie mam małych rąk, ale przy rozmiarach powyżej 4.3″ nie ogarniam każdego zakątka ekranu kciukiem — konieczne jest przesunięcie telefonu. Jeśli Apple zdecydowałoby się to zmienić, to musiałby za tym stać jakiś poważny powód. Ostatnim i najważniejszym powodem jest SDK, który obecnie wymusza na developerach dla iPhone i iPod stosowanie dwóch rozdzielczości: 320×480 oraz 640×960. Jak nietrudno zauważyć, ta druga jest zwyczajnie podwojoną wartością w pionie i poziomie tej pierwszej. Dzięki temu, wszystkie elementy skalują się pomiędzy ekranami o niższej i wyższej rozdzielczości bez żadnych problemów i wyglądają znakomicie — jeden piksel z czasów 3GS jest po prostu reprezentowany przez cztery. Wprowadzenie kolejnej rozdzielczości nie ma kompletnie żadnego sensu. Spowoduje tylko i wyłącznie spore problemy dla developerów i utrudni im życie. Jeśli miałaby nastąpić jakakolwiek zmiana w tym aspekcie, to dopiero jak uda się upchnąć 1280×1920 na tak małej powierzchnii — zresztą pozostaje kwestia czy to ma jakikolwiek sens, bo ludzkie oko i tak nie będzie w stanie tego odróżnić.

IR blastera trzeba ładować i łączyć się z nim za pomocą Bluetooth — kolejne frustracje, bo prądu zawsze brakuje wtedy kiedy jest potrzebny.

Ale może te plotki o 4″ ekranie jednak nie są wyssane z palca, tylko źle zintepretowane? Apple Insider przed paroma dniami opublikował artykuł o patencie Apple’a na uniwersalny pilot, który potrafiłby obsłużyć wszystkie nasze domowe urządzenia RTV. Koncepcja pilotów uniwersalnych nie jest nowa — istnieje już od wielu lat, ale dotychczas nie znalazłem produktu, który byłby intuicyjny i potrafił w 100% obsłużyć każdy mój klocek pod telewizorem. Przy jakichkolwiek poważniejszych zmianach w konfiguracji dekodera lub amplitunera jestem niestety zmuszony do poszukania oryginalnego pilota. Pewnie dałoby się zduplikować każdą jego funkcję, ale w moim przypadku nie obeszłoby się bez poświęceniu tej czynności przynajmniej pięciu godzin, przez które non-stop programowałbym pierdyliard przycisków. Od jakiegoś czasu możemy również stworzyć uniwersalnego pilota z naszego iPhone’a, iPoda lub iPada za pomocą IR blasterów, które mają towarzyszące im aplikacje na iOS. Swojego czasu zarzekałem się, że kupię do tego celu dedykowanego iPoda — zmieniłem jednak zdanie. Problemem jest po prostu oprogramowanie, które pomimo że jest znacznie lepsze od interfejsu dedykowanego Logitecha Harmony 1000, to nadal pozostawia wiele do życzenia. A IR blastera trzeba ładować i łączyć się z nim za pomocą Bluetooth — kolejne frustracje, bo prądu zawsze brakuje wtedy kiedy jest potrzebny. Zmierzam do tego, że może Apple po prostu planuje wypuścić iPodo-podobne urządzenie z 4″ dotykowym ekranem oraz wbudowanym nadajnikiem podczerwieni, które służyłoby jako pilot. iRemote nie miałby naturalnie dostępu do App Store, więc problemy z developerami przestałyby mieć znaczenie. Rozdzielczość samego ekranu w tym wypadku również nie jest tak istotna. Biorąc pod uwagę plotki na temat wypuszczenia jeszcze w tym roku telewizora pod marką firmy z Cupertino, nie zdziwiłbym się, gdyby to właśnie iRemote generował te wszystkie plotki.

 1. iPhone ma obecnie około 326 ppi.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Nic się nikomu nie stanie jak Apple da iPhone’owi z 4″ ekranem np. 1200×800 co daje 360 ppi, jak standard 4″ ekranów z taką rozdzielczością pozostanie na następne 5 lat.
  Format 3:2 który daje nam iPhone i 4″ ekran nie jest aż takim problemem, wręcz na pewno nie straci na ergonomii użytkowania.

  Pilot, hymm.. Ile on będzie warty i co będzie oferował, bo iPod Touch 8gb kosztuje 900zł i daje nam wszystko czego potrzebujemy aby wykorzystać iTV? jako choćby konsolę.

 • Błąd. Stanie się developerom. 1200×800 nijak się nie ma do obecnych rozdzielczości. Konwersja punktu na piksel wynosiłaby 2,5 (tzw scale factor). W Retina Display wynosi 2,0 stąd pliki graficzne dla tej rozdzielczości mają przyrostek @2x. Wartość niecałkowitoliczbowa dla tego parametru jest z punktu widzenia tworzenia programów i zasobów graficznych praktycznie nierealna (jak wygląda 2.5 pikselowa linia?)Wiele blogów podaje informację, że kolejna sensowna rozdzielczość to 1280×1920. Gigantyczna i zupełnie zbędna w telefonie. Dla takiej rozdzielczości scale factor to 4,0 (pliki @4x). Ale aż taka rozdzielczość nie jest konieczna. Można wyobrazić sobie ekran z rozdzielczością 960×1440 (scale factor = 3,0 czyli pliki @3x). Z taką rozdzielczością jest sens robić ekran nawet większy niż 4″. Pytanie tylko czy ekran 4″ ma sens. Dla mnie nie. Największy używalny dla mnie to 3,7″ lub 3,8″.

 • Podałem przykładową rozdzielczość, miałem na myśli to że zmieniając wielkość ekranu zmieni się rozdzielczość a nie tylko podwoi co będzie musiało zmienić preferencje developerów ale czym jest jedna, co prawda bardzo znaczna zmiana, ale będzie obowiązywać przez kilka lat.
  Problem to mają developerzy Androida i WP7.

  Osobiście uważam że 4″ ekran będzie bardziej pożądany, poszerzy możliwości telefonu i nada się wspaniale dla miłośników gier.
  Myślę że Apple zmieni rozmiar ekranu iPhone’a.

 • DigiTimes…u nich plotek jest najwięcej i najgorszej jakości :~P

 • Cały wywód bardzo, bardzo naciągany, a czemu?

  Retina – jest to tylko umowne oznaczenie ekranu wysokiej gęstości wg. Apple. To nazewnictwo nie jest ani ustanowionym przez niezależne konsorcja standardem, ani nie posiada żadnej konkretnej definicji. Równie dobrze, Apple może nazwać ekran 4″ z taką samą rozdzielczością jako „Retina”.
  Tak samo zresztą pojawiają się opinie o iPadzie 3 z ekranem Retina, który będzie miał 263ppi.
  Cyt: „Obecnie stosowany 3.5″ ekran ma tą zaletę, że jest to optymalny rozmiar dla człowieka o normalnych dłoniach — przeciętny człowiek obejmie prawie cały ekranu trzymając telefon jedną ręką” Dobrze, że Apple nie produkuje butów, bo mogliby uznać rozmiar 42 jako optymalny dla człowieka o normalnych stopach.Dalej ” Sam nie mam małych rąk, ale przy rozmiarach powyżej 4.3″ nie ogarniam każdego zakątka ekranu kciukiem”. Czegoś autor nie łapie? Skoro artykuł jest o 4″ to po co opisywać wygodę korzystania z ekranów większych niż 4,3″? Przecież nie trzeba kończyć doktoratu z matmy żeby wiedzieć, że 4″<4,3" (i większych).

  "Ostatnim i najważniejszym powodem jest SDK, który obecnie wymusza na developerach dla iPhone i iPod stosowanie dwóch rozdzielczości: 320×480 oraz 640×960".

  Jak dla mnie ten ostatni to najmniejszy problem, przecież nikt nie przyspawał tych pikseli do ekranu. Przecież od lat są te same rozdzielczości na różnych rozmiarach ekranu. Co to za problem, żeby ekran 4" miał 960×640 px?

  Co do pilota, to będzie to porażka. Inaczej używamy smartfonu, czy iPoda, po prostu patrzymy się na jego ekran. Pilota używamy skupiając wzrok na TV nie na pilocie. Dlatego ciągłe gapienie się, czy akurat w dobrym miejscu dotykam palcem, żeby zgłośnić a nie, np. przełączyć kanał jest irytujące i dalekie od przytaczanego w artykule user-experience.

  Sam mam pilota Logitech Harmony One, i o ile całość obsługi urządzeń przy jego pomocy oceniam na plus tak używanie niektórych funkcji poprzez dotykowy ekran jest porażką. Co chwilę muszę wziąć pilota, spojrzeć gdzie wyląduje kciuk, w połowie przyciśnięcia skierować w stronę TV i dopiero przycisnąć. Totalnie niewygodne. Gdybym miał tak używać wszystkich funkcji w pilocie poprzez ekran zamiast przycisków, to wróciłbym do kilku pilotów tradycyjnych (TV, dekoder N, Audio) niż motać się tym jednym.

 • „Jak dla mnie ten ostatni to najmniejszy problem, przecież nikt nie przyspawał tych pikseli do ekranu. Przecież od lat są te same rozdzielczości na różnych rozmiarach ekranu. Co to za problem, żeby ekran 4″ miał 960×640 px?”

  960×640 px daje taką samą wielkość na iPhone z 3,5″ co 4″. Chcesz mieć wszystko to co oferuje iPhone 4 na większym ekranie w przybliżeniu przy gorszym współczynniku ppi?
  To bez sensu i było opisywane tutaj: http://www.makoweabc.pl/2012/01/wiekszy-ekran-to-lepszy-ekran-bo-wiecej-sie-na-nim-miesci-umm-nie/

 • TAK!  Wyobraź sobie że w poważaniu mam czy ppi jest 288 czy 329, bo do stwierdzenia tego potrzebuję lupy o dość dużym powiększeniu. To idiotyczne że zdrowy rozsądek mogą przysłonić jakieś cyferki.

  Tak samo zresztą cyferki przesłaniały niektórym informację o prędkości procesorów. Polecam „Megahertz Myth” na Youtube w którym Apple pokazuje, że same cyferki to nie wszystko.Może chcę po prostu większą czytelność?

  Czy ty chciałbyś pracować z rozdzielczością 1920×1280 na ekranie 11″ czy kosztem pogorszenia PPI wolałbyś większy ekran np. 17″ i mieć to wszystko co oferuje maleńki ekranik 11″?

  To co przytoczyłeś to tylko przykład możliwości interfejsu aplikacji a nie ograniczenia ekranu.
  Poczytaj komentarze, albo spójrz w poniższy link:
  http://mediacdn.disqus.com/uploads/mediaembed/images/201/7320/original.jpg

  Oba zrzuty zrobione na tym samym telefonie, tylko w różnych programach.

 • Dobrze kombinujesz, ale …

  Retina – jest to tylko umowne oznaczenie ekranu wysokiej gęstości wg. Apple.

  Posłuchaj sobie keynote’a jeszcze raz – nie sądzę aby Apple podważyło swoje własne argumenty.

  Czegoś autor nie łapie? Skoro artykuł jest o 4″ to po co opisywać wygodę korzystania z ekranów większych niż 4,3″?

  Czegoś komentujący nie łapie? Opisuję moje doświadczenia, a mam duże ręce. Popatrz na obecnie popularne rozmiary, dochodzące do 4.65″. Przeciętny człowiek obsłuży wygodnie 3.5″.

  Co to za problem, żeby ekran 4″ miał 960×640 px?

  Nie będzie już Retiną.

  Co do pilota, to będzie to porażka.

  Przekażę to Apple, bo oni wypuszczają produkty, które są kiepskie. Nie wiesz jaki będzie UI, a można już dzisiaj stosować haptic feedback oraz inne technologie, które pozwolą Ci wyczuć co gdzie jest.

 • Z tą Retiną to na dwoje babka wróżyła. Z jednej strony Apple może podać, że jest to technologia IPS połączona z wysoką gęstością, z drugiej może twierdzić, że Retina to gęstość >300ppi. W pierwszym wypadku mają możliwość zademonstrowania iPada 3 z technologią Retina Display, z drugiej strony oznaczając ją jako gęstość > 300ppi tworzą unikalną cechę którą nie może się pochwalić konkurencja z racji większych ekranów a tym samym mniejszej gęstości.

  Czy Retina pozostanie to taką sztuka dla sztuki?

  Ja też mam na prawdę duże ręce, np. piłkę do kosza spokojnie trzymam dłonią z ręką opuszczoną w dół  i tak samo twierdzę, że obsługa ekranów > 4,3″ jest beznadziejna i też ten argument pokazuję znajomym którzy podsuwają mi swoje duże zabawki :)

  Jednak 4″, czy 3,8″ to może być rozmiar który będzie lepiej wyglądał, zapewni większą czytelność zachowując wygodę obsługi dłonią bez przesuwania telefonu.

  To, że nieraz robią produkty kiepskie, to nie jest jakaś tajemnica. Jednak w ostatnich latach tych kiepskich produktów wypuszczali bardzo bardzo mało.

  Takiego dotykowego pilota używam poprzez iPhone’a do sterowania odtwarzania filmów w TV przez Maca mini. Wygodne to nie jest, chociaż ma tę zaletę w przypadku tradycyjnego pilota, że mogę się na niego spojrzeć i nie celować nim w sprzęt pod telewizorem. Mogę też zatrzymać/włączyć odtwarzanie np. z kuchni. 

  Jeżeli jest jakaś technologia która potrafi wyczuć w który przycisk ekranowy dotykam, to będzie to pilot który ma najwięcej emejzingu na świecie ;)

  Co będzie z tych wszystkich domysłów czas pokaże…

 • Anonim

  Nie będzie 4″ gdyż wszyscy wyraźnie i głośno stwierdzili że iPhone ze swoim 5,5 ” jest optymalny i najlepszy w swoim rodzaju.

  – A trzeszczący plastik i 4″ może się schować.
  – Apple nie musi robić większego ekranu tylko po to aby ukryć nieudolność zbyt krótkiego działania na baterii
  – Co za tym idzie nie musi dawać więcej niż 3,5″ gdyż obraz będzie źle skalował się
  – itd itd

  PS aby nie było to że sobie głupoty gadam i coś wymyślam: http://www.cultofmac.com/141183/why-android-phones-are-so-huge-compared-to-iphones/