Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Plotki o 4″ ekranie w iPhone dotyczą innego produktu?

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Odkąd duże ekrany, 4″ i większe, zaczęły pojawiać się w Androidzie, pojawiło się również mnóstwo plotek w sieci. Większość jest generowana przez DigiTimes — serwis, który publikuje co mu ślina na język przyniesie. Plotki są zresztą tak absurdalne, że często kolejne publikacje zaprzeczają tym poprzednim … Pozostałe to prawdopodobnie jedynie marzenia ludzi, którzy chcieliby mieć większy ekran z takiego czy innego powodu.

Pamiętajmy, że firma z Cupertino skupia się przede wszystkim na dostarczeniu nam jak najlepszego user-experience i przy okazji zawsze stara się wypuścić jak najlepsze produkty (…)

Cała koncepcja 4″ ekranu w iPhone’ie i iPodzie kłóci się z kilkoma faktami. Pierwszym jest przydomek Retina, który towarzyszy ekranom o gęstości ekranu ponad 300 ppi1. Apple tak łatwo nie zrezygnuje z czegoś co dosyć mocno promowało przy premierach w szczególności iPhone’a 4 w zeszłym roku. Słowo Retina jest zresztą nadal obecne na podstronach iPhone’ów i iPodów touch na stronach Apple. Pamiętajmy, że firma z Cupertino skupia się przede wszystkim na dostarczeniu nam jak najlepszego user-experience i przy okazji zawsze stara się wypuścić jak najlepsze produkty — produkty, których pracownicy sami chcieliby używać. Obecnie stosowany 3.5″ ekran ma tą zaletę, że jest to optymalny rozmiar dla człowieka o normalnych dłoniach — przeciętny człowiek obejmie prawie cały ekranu trzymając telefon jedną ręką. Sam nie mam małych rąk, ale przy rozmiarach powyżej 4.3″ nie ogarniam każdego zakątka ekranu kciukiem — konieczne jest przesunięcie telefonu. Jeśli Apple zdecydowałoby się to zmienić, to musiałby za tym stać jakiś poważny powód. Ostatnim i najważniejszym powodem jest SDK, który obecnie wymusza na developerach dla iPhone i iPod stosowanie dwóch rozdzielczości: 320×480 oraz 640×960. Jak nietrudno zauważyć, ta druga jest zwyczajnie podwojoną wartością w pionie i poziomie tej pierwszej. Dzięki temu, wszystkie elementy skalują się pomiędzy ekranami o niższej i wyższej rozdzielczości bez żadnych problemów i wyglądają znakomicie — jeden piksel z czasów 3GS jest po prostu reprezentowany przez cztery. Wprowadzenie kolejnej rozdzielczości nie ma kompletnie żadnego sensu. Spowoduje tylko i wyłącznie spore problemy dla developerów i utrudni im życie. Jeśli miałaby nastąpić jakakolwiek zmiana w tym aspekcie, to dopiero jak uda się upchnąć 1280×1920 na tak małej powierzchnii — zresztą pozostaje kwestia czy to ma jakikolwiek sens, bo ludzkie oko i tak nie będzie w stanie tego odróżnić.

IR blastera trzeba ładować i łączyć się z nim za pomocą Bluetooth — kolejne frustracje, bo prądu zawsze brakuje wtedy kiedy jest potrzebny.

Ale może te plotki o 4″ ekranie jednak nie są wyssane z palca, tylko źle zintepretowane? Apple Insider przed paroma dniami opublikował artykuł o patencie Apple’a na uniwersalny pilot, który potrafiłby obsłużyć wszystkie nasze domowe urządzenia RTV. Koncepcja pilotów uniwersalnych nie jest nowa — istnieje już od wielu lat, ale dotychczas nie znalazłem produktu, który byłby intuicyjny i potrafił w 100% obsłużyć każdy mój klocek pod telewizorem. Przy jakichkolwiek poważniejszych zmianach w konfiguracji dekodera lub amplitunera jestem niestety zmuszony do poszukania oryginalnego pilota. Pewnie dałoby się zduplikować każdą jego funkcję, ale w moim przypadku nie obeszłoby się bez poświęceniu tej czynności przynajmniej pięciu godzin, przez które non-stop programowałbym pierdyliard przycisków. Od jakiegoś czasu możemy również stworzyć uniwersalnego pilota z naszego iPhone’a, iPoda lub iPada za pomocą IR blasterów, które mają towarzyszące im aplikacje na iOS. Swojego czasu zarzekałem się, że kupię do tego celu dedykowanego iPoda — zmieniłem jednak zdanie. Problemem jest po prostu oprogramowanie, które pomimo że jest znacznie lepsze od interfejsu dedykowanego Logitecha Harmony 1000, to nadal pozostawia wiele do życzenia. A IR blastera trzeba ładować i łączyć się z nim za pomocą Bluetooth — kolejne frustracje, bo prądu zawsze brakuje wtedy kiedy jest potrzebny. Zmierzam do tego, że może Apple po prostu planuje wypuścić iPodo-podobne urządzenie z 4″ dotykowym ekranem oraz wbudowanym nadajnikiem podczerwieni, które służyłoby jako pilot. iRemote nie miałby naturalnie dostępu do App Store, więc problemy z developerami przestałyby mieć znaczenie. Rozdzielczość samego ekranu w tym wypadku również nie jest tak istotna. Biorąc pod uwagę plotki na temat wypuszczenia jeszcze w tym roku telewizora pod marką firmy z Cupertino, nie zdziwiłbym się, gdyby to właśnie iRemote generował te wszystkie plotki.

  1. iPhone ma obecnie około 326 ppi.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.