Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone bez dostępu do sieci

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Od paru dni mam wątpliwą przyjemność korzystania z iPhone w warunkach ekstremalnych. Czyli bez dostępu do sieci poza hotspotami. Roaming kosztuje, a płacenie kilkanaście złotych za każdą rozpoczętą sesję z internetem wydaje się być bez sensu. W każdym razie mam okazję zobaczyć jak zachowuje się bateria bez tych ciągłych powiadomień, błysków, bipnięć, tiknięć i wibracji. Przy okazji jest to świetne porównanie do iPhone 4 mojej mamy, dla której służy tylko jako telefon i aparat.

Na wstępie podpowiem, że temperatury, w których przebywam, są znacznie niższe od typowych, w tym domowych. 4S-ka w zasadzie cały czas znajduje się w kieszenie przy sercu i służy przede wszystkim do robienia zdjęć. Wspomniane temperatury, skaczące pomiędzy -12, a 6 stopni Celsjusza, niewątpliwie skracają dzienną porcję energii jaką jest w stanie dostarczyć wbudowany akumulator. Pomimo tego, jeśli rzeczywiście nie korzystam z dostępu do netu, na koniec dnia wskaźnik oscyluje w rejonie 70-80%. Przypominam: wykorzystanie ogranicza się do SMSów, dzwonienia, robienia zdjęć i kręcenia video. To są bardzo zbliżone wartości do iPhone’a 4, wykorzystywanego w niemalże identyczny sposob, poza kręceniem filmów.

Ciekawostką jest oleofobiczne pokrycie iPhone’a 4S względem poprzednika. Dotychczas kilkukrotnie, każdego dnia, przejeżdżałem telefonem po spodniach lub koszulce, aby wyczyścić ekran. Nie robię tego już. Wystarczy włożyć go do kieszeni, aby sam się „domył”. Nie wiem czy pokrycie ekranu czymś się różni względem modelu 4, ale znacznie łatwiej utrzymać go w czystości. Jeść może z niego nie będę, ale …

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Gdzie na świecie jest tak zimno teraz ? :P

 • Österreich.

 • Mariusz Włodarczyk

  Z tym pokryciem szybki iPhone4S masz rację! Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że od przesiadki na iPhone4S (jakieś 10 dni temu) nigdy szybki nie przecierałem. Teraz na nią patrzę i jest taka jak wtedy gdy pierwszy raz go wyjąłem z pudełka. Niesamowite! Ciekawe, że nie zauważyłem tego i dopiero jak o tym napisałeś to zwróciłem uwagę.

  I tak przy okazji. Na iPhone4S przesiadłem się z iPhone3G (nie GS), które używałem od czasu jego premiery. Łatwo sobie wyobrazić jakim pozytywnym szokiem są dla mnie: Retina, prędkość, iOS5 ze wszystkimi nowymi bajerami (na 3G miałem iOS 4.2.1 bez multitaskingu, GameCenter i wielu innych rzeczy), iCloud, nowy aparat, synchronizacja przez WiFi i cała ta reszta. Jestem w absolutnym szoku. :) Warto za to było dać 2490 zł (nowy, 16GB na Allegro).

 • Łukasz Berliński

  Ja mam za to porównanie 4ki. W naturalnych dla nas warunkach, bo polskich. Ja używam iPhone’a jak się tylko da – push, maile, co chwilke jakiś sms, od czasu do czasu sms, mam wyłączone 3g, ale jak tylko chce wejść do neta to sobie je załączam. Po powrocie do domu mam od 50% w dół. Moja dziewczyna za to nie ma żadnego pakietu internetowego, dlatego zablokowałem jej dostęp do sieci. Korzysta z iPhone’a jak ze zwykłego tel, czyli dzwoni, wysyła smsy, czasami jakiś mms, no i sporadycznie aparat, wyłączona lokalizacja. O tej samej porze dnia wieczorem, ma ok 85% lub więcej. Ja doładowuje tel codziennie, ona tak raz na trzy dni. Kiedyś musze pokusić się o dokłądne testy co tak serio zjada najwięcej energii.

  PS jednego pojąć nie mogę, kiedy ja miałem cały czas włączone 3g, mimo ze tel nie łączył się teoretycznie z internetem, bardzo szybko traciłem % w baterii. Kumpel ma jakieś HTC i z 3g połączony jest cały czas. W momencie kiedy nie korzysta z internetu jego bateria nie „spada” jakoś znacząco szybciej niż przy połączeniu jedynie po 2g. Co w takim razie robi iPhone „w tle”, że tak słabo wychodzi na tym polu? Dziwna sprawa.

 • Nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę, ale po wejściu w Ustawienia / Usługi lokalizacji / Systemowe na statusie widać, że Kalibracja kompasu i Ust. strefy czasowej cały czas używają lokalizacji. Pytanie tylko czy wykorzystują do tego GPS czy tylko BTSy. Na razie jestem w fazie testowania czy ma to jakiś wpływ więc nie mam żadnych wniosków.

 • Anonim

  Moridin, w ostatniej kwestii ekranu to one są takie same, po prostu sie w jakiś sposób ścierają z czasem, zobaczysz, ze 4S będziesz tak samo skrobal z brudu za rok, jak teraz 4. U mnie to występuje od 3GS juz. Szkoda, No ale co zrobić.

 • Miałem iPhone’a pierwszej generacji sporo czasu bo ponad 1,5 roku i nie narzekałem na jego wyświetlacz na który miałem naklejona jedynie folie ochronna z allegro za 10 zł. Nosiłem go normalnie w kieszeni czy to spodni czy kurtki i praktycznie cały czas był czysty. To samo jest teraz kiedy mam iP 4 też z folią. Także nie wiem czy iP 4S ma jakąś „lepszą” szybkę.

 • Grzegorz Kaczmarek

  W tym tygodniu nie ma co czekać na Nadgryzionych ?

 • Mateusz Desaniuk

  Hej ;) wiesz moze do czego i czy moge wylaczyc (bez strat) nastepujace opcje?
  Kalibracja kompasu i szukaj sieci kom. w ustawieniach lokalizacji w prywatnosci?

 • Jeśli nie jeździsz po świecie to tak.