Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Instalowanie OS X Lion obok Snow Leopard

· Wojtek Pietrusiewicz · 24 komentarze

Lion już gości u developerów od kilku dni, jednak nie wszyscy z nas mogą sobie pozwolić na instalowanie eksperymentalnej wersji systemu operacyjnego w sytuacji, w której polegają na stabilnej pracy komputera. TUAW jednak zaproponował pewne rozwiązanie, które może się sprawdzić — instalacja systemu na osobnej partycji i współdzielenie folderu domowego oraz aplikacji pomiędzy dwoma systemami.

Przepis

Na wstępnie zaznaczam, że sam tego jeszcze nie robiłem, więc nie będzie to szczegółowa procedura dla sprawnych w innych dziedzinach niż informatyka. Kolejne kroki są na Twoje własne ryzyko.

Najważniejsza rzecz to oczywiście zrobienie sobie backupu swojego dysku, czy to za pomocą Time Machine czy też obrazem — jak go nie będziecie mieli to na pewno coś pójdzie nie po Waszej myśli.

Dla Liona wystarczy wydzielić partycję 10-20 GB — jeśli dysk nie jest za bardzo sfragmentowany to Narzędzie dyskowe powinno sobie z tym poradzić. Klikamy na Macintosh HD, a następnie w + i ustawiamy rozmiar nowej partycji.

Narzędzie dyskowe powinno teraz potwierdzić, że możliwe jest utworzenie tej partycji bez wymazywania! Klikamy w Apply tylko jeśli stosowny komunikat się wyświetlił. W innej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z narzędzi firm trzecich.

Po utworzeniu partycji można przystąpić do instalowania systemu. Trzeba oczywiście wybrać nowo utworzoną partycję jako docelową!

Przypominam jeszcze, że dyski startowe dla OS X muszą być sformatowane jako HFS+ z partycjonowaniem GUID.

Przy okazji pod Lionem zalecam utworzenie nowego konta użytkownika o tej samej nazwie co macie pod Snow Leopard — powinno to ułatwić kilka rzeczy.

Aby korzystać z tego samego folderu domowego co pod drugim systemem, wystarczy wejść do Preferencji systemowych -> Konta, kliknąć prawym na naszym koncie i wpisać odpowiedni katalog, którym znajduje się na Macintosh HD / Users / nazwa konta.

Na koniec już tylko pozostaje zrobić linka do folderu /Programy na Macintosh HD, aby móc z nich korzystać.

Ciężko mi powiedzieć na ile będzie to problematyczne od strony preferencji programów i różnic w ustawieniach programów pomiędzy dwoma systemami, ale wydaje się być to najlepsza metoda, aby nie kasować poprzedniej instalacji i jednocześnie móc korzystać z Liona bez konieczności dublowania aplikacji i ustawień.

Kto odważny?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • MacMax

  Bardzo dziękuję za ten poradnik! Szukałem czegoś takiego!
  Jeszcze tego nie robiłem ale na pewno to zrobię w najbliższych dniach.
  Dzięki!

 • Daj znać jak Ci poszło i zapamiętaj/zapisz problemy/przeszkody to uzupełnię powyższy wpis. :)

 • Zainstalowałem Leo wg tego sposobu kilka dni temu. Działa wszystko bez najmniejszego problemu.

 • MacMax

  A mogę zainstalować na zewnętrznym dysku (na USB)?

 • Nie widzę przeszkód. Pamiętaj tylko o GUID jak wspominałem w tekście.

 • MacMax

  To ja zainstaluję na zewnętrznym bo mam tam jednak troszkę więcej wolnego miejsca ;)
  Dzięki!

 • Rk202

  A czy po konwersji emalii do nowego formatu jest powrót do starego? …

 • duchu

  a nie mozna go jakos zemulowac w Pharell Desktop czy VMWare ?

 • Pewnie tylko poprzez restore z backupu.

 • Być może, ale nie wiem jak na dzień dzisiejszy.

 • Joozio

  Właśnie zainstalowałem Lion’a na zewnętrznym dysku, bez integracji ze starym systemem. Pierwsze wrażenie bardzo miłe, ba wydaje mi się że system nawet przyśpieszył, ale zjada też więcej pamięci RAM niż poprzednik. Opcji serwer nie znalazłem jeszcze. Bardzo podoba mi się integracja kont internetowych(Gmail, Yahoo, MobileMe itd.) z Maciem. Wystarczy raz sparować i pojawia się we wszystkich narzędziach typu Mail, Ksążka Adresowa itp. Jest trochę błędów(np. z powracaniem do poprzedniej strony w Safari), ale to wersja beta więc cłkiem zrozumiałe. Ogólnie zmienił się trochę desgin. Wszystko wydaje się wyostrzone, co daje pozytywny efekt. Nowe wersje aplikacji-mail bardzo pozytywne zaskoczenie. Skok jakości i wydajności programu, podobnie z iCal i Ksążką adresową. Jeszcze zauważalne są małe problemy z gestami na padzie…lanchpad włącza się poprzez „pinch 4 fingers” co może czasami udać inny gest np. mission control. Na razie tyle-testuję dalej :~)
  Dla wszystkich co się boją instalacji w/w, powiem tyle-po prostu nie dzielcie aplikacji ani niczego ze starym system i będzie cacy. Jeżeli bardzo Wam zależy na starych aplikacjiach itd. to wystarczy transfer ze starego systemu i będziecie mieli kopię w obu miejscach.

  Pozdr.

 • MacMax

  Niestety nie zainstalowałem bo… okazało się, że żeby mieć GUID trzeba zrobić pełne formatowanie :/ A tym sposobem, że plusem dodaje się partycje to można tylko zwykłą partycje stworzyć niestety.

 • Nie powinno być takiej konieczności. Dodajesz partycję i w opcjach ustawiasz ją jako GUID. Może po prostu masz zbyt sfragmentowany dysk.

 • MacMax

  Partycje mogę dodać ale niedostępne są „Opcje” :(

  http://img38.imageshack.us/i/screenshot20110301at171.jpg/
  http://img832.imageshack.us/i/screenshot20110301at172.jpg/

  Opcje pojawiają się dopiero jak wybiorę partycjonowanie ale z formatowaniem.

 • Dziwne …

 • MacMax

  Próbowałem teraz zrobić partycje z GUID na wewnętrznym dysku i też nie ma aktywnej „Opcje” ale skoro wewnętrzny dysk musi być na GUID to ta partycja też będzie na GUID.

 • MacMax

  Próbowałem teraz zrobić partycje z GUID na wewnętrznym dysku i też nie ma aktywnej „Opcje” ale skoro wewnętrzny dysk musi być na GUID to ta partycja też będzie na GUID.

 • MacMax

  Już zainstalowany :) Działa elegancko. Jedynie mam problem z wpisaniem hasła Wi-Fi bo mam… za długie :D

  Już wiem o co chodzi z tymi dyskami – owszem, da się bez formatowania ale cały dysk musi być GUID. Zainstalowałem na wewnętrznym, 15GB i akurat starczy :)

 • duchu

  a nie da sie tego jakos odpalic w VMWare albo pharell desktop ?

 • MacMax

  Próbowałem na VMware i nie da rady, może VMware wyda jakiś update z supportem.

 • Pingback: Przegląd nowości i pierwsze wrażenia z OS X Lion | Makowe ABC()

 • Pingback: Lion obok LS - tak do testów...()

 • Paweł Kosmulski

  Klikamy na Macintosh HD, a następnie w + i ustawiamy rozmiar nowej partycji.Gdzie jest ten „+”?

 • Pod polem z wizualizacją partycji.