Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Instalowanie OS X Lion obok Snow Leopard

· Wojtek Pietrusiewicz · 24 komentarze

Lion już gości u developerów od kilku dni, jednak nie wszyscy z nas mogą sobie pozwolić na instalowanie eksperymentalnej wersji systemu operacyjnego w sytuacji, w której polegają na stabilnej pracy komputera. TUAW jednak zaproponował pewne rozwiązanie, które może się sprawdzić — instalacja systemu na osobnej partycji i współdzielenie folderu domowego oraz aplikacji pomiędzy dwoma systemami.

Przepis

Na wstępnie zaznaczam, że sam tego jeszcze nie robiłem, więc nie będzie to szczegółowa procedura dla sprawnych w innych dziedzinach niż informatyka. Kolejne kroki są na Twoje własne ryzyko.

Najważniejsza rzecz to oczywiście zrobienie sobie backupu swojego dysku, czy to za pomocą Time Machine czy też obrazem — jak go nie będziecie mieli to na pewno coś pójdzie nie po Waszej myśli.

Dla Liona wystarczy wydzielić partycję 10-20 GB — jeśli dysk nie jest za bardzo sfragmentowany to Narzędzie dyskowe powinno sobie z tym poradzić. Klikamy na Macintosh HD, a następnie w + i ustawiamy rozmiar nowej partycji.

Narzędzie dyskowe powinno teraz potwierdzić, że możliwe jest utworzenie tej partycji bez wymazywania! Klikamy w Apply tylko jeśli stosowny komunikat się wyświetlił. W innej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z narzędzi firm trzecich.

Po utworzeniu partycji można przystąpić do instalowania systemu. Trzeba oczywiście wybrać nowo utworzoną partycję jako docelową!

Przypominam jeszcze, że dyski startowe dla OS X muszą być sformatowane jako HFS+ z partycjonowaniem GUID.

Przy okazji pod Lionem zalecam utworzenie nowego konta użytkownika o tej samej nazwie co macie pod Snow Leopard — powinno to ułatwić kilka rzeczy.

Aby korzystać z tego samego folderu domowego co pod drugim systemem, wystarczy wejść do Preferencji systemowych -> Konta, kliknąć prawym na naszym koncie i wpisać odpowiedni katalog, którym znajduje się na Macintosh HD / Users / nazwa konta.

Na koniec już tylko pozostaje zrobić linka do folderu /Programy na Macintosh HD, aby móc z nich korzystać.

Ciężko mi powiedzieć na ile będzie to problematyczne od strony preferencji programów i różnic w ustawieniach programów pomiędzy dwoma systemami, ale wydaje się być to najlepsza metoda, aby nie kasować poprzedniej instalacji i jednocześnie móc korzystać z Liona bez konieczności dublowania aplikacji i ustawień.

Kto odważny?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.