Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wymieniamy RAM w iMaku 27″

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Od początku miałem 8 GB RAMu w swoim iMaku 27″ i w zasadzie mi wystarczało do wszystkiego, włącznie z większymi pracami w Final Cut Pro, Lightroom i Photoshop. Plik wymiany na dysku wykorzystywany jest bardzo bardzo rzadko. Niemniej jednak od jakiegoś czasu już na biurku leżała przesyłka z dwoma kościami 4 GB.

Jak samodzielnie wymienić RAM w iMaku

Procedura jest niezwykle prosta — modele 27″ mają cztery sloty na SO-DIMMy, a dostęp do nich jest pod logiem przedniego jabłuszka. Na samym środku kratek wentylacyjnych od spodu są trzy śrubki i należy je wykręcić śrubokrętem typu Philips (krzyżakowy). Po demontażu metalowej osłony mamy dostęp do kości, które wyciągamy za pomocą plastikowych tasiemek. Trzeba je pociągnąć do dołu, aby wyjąć kości.

Rozkład slotów

Lewy przedni: BANK 0/DIMM 0
Prawy przedni: BANK 1/DIMM 0
Lewy tylny: BANK 0/DIMM 1
Prawy tylny:  BANK 1/DIMM 1

Dwa przednie i dwa tylne (lewy i prawy) powinny mieć takie same kości.

Montaż nowych kości

Nowe kości wciskamy na odpowiednie miejsca. Ostatni „klik” wymaga trochę siły — pomagam sobie przytrzymując górną część iMaka. Można go sobie dla wygody położyć na płasko na przykład na kanapie, ale po maksymalnym odchyleniu ekranu do tyłu wystarcza miejsca na wygodny dostęp. Przydaje się lusterko, aby poprawnie wcelować kościami do slotów.

Ciekawy jestem ile danych będzie teraz wędrowało do pliku wymiany …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.