Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Automatycznie szyfruj dane przed wgraniem ich na GDrive, Dropbox lub inną chmurę

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Bardzo dużo osób korzysta z takich serwisów jak Dropbox czy nowy Google Drive, ale niewiele z nas przejmuje się szyfrowaniem naszych danych. Możemy to zrobić „na piechotę” w dokładnie ten sam sposób, o którym pisałem na początku 2009 roku – za pomocą obrazu DMG, którego umieszczamy w folderze odpowiedzialnym za sync z chmurą. Możemy cały proces również uprościć za pomocą Automatora …

Przepis

 1. Pobierz plik Create Disk Image from Files spod tego adresu i rozpakuj go, a następnie zamontuj DMG.
 2. Uruchom Automator.
 3. Zatwierdź chęć stworzenia nowego workflow w oknie, które się automatycznie otworzy.
 4. Z menu wybierz File → Import Actions.
 5. Wybierz wcześniej rozpakowany plik Create Disk Image from Files z zamontowanego obrazu i kliknij w Import.
 6. Przeciągnij nowy action do miejsca workflow.
 7. Skonfiguruj opcje tak, żeby ścieżka wskazywała na folder GDrive lub Dropbox.
 8. Dodatkowo, włącz opcje Compress Image oraz Encrypt Image (action will prompt for password).
 9. Na samym dole zaznacz Show this action when workflow runs.
 10. Zapisz całość na pulpit jako Application (nie workflow!) lub inne dogodne miejsce.

Teraz wystarczy przenieść jakikolwiek plik lub grupę plików na ikonę na biurku, aby został automatycznie utworzony DMG w wybranej chmurze – plik jest zaszyfrowany i tylko my, po podaniu odpowiedniego hasła, mamy do niego dostęp.

Smacznego!

Źródło: Macworld

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Czy Dropbox podobnie jak GDrive też ma prawa do moich plików?

 • Mamy dostęp ale tylko z własnego komputera.
  W przypadku logowania sie z innego komputera, ktory nie jest spiety z Dropsem konieczne jest sciaganie calego obrazu DMG, zeby dostac sie do plikow.W przypadku logowania sie z systemu, ktory nie pozwala na prace z plikami DMG (Windows?)  do plikow nie bedzie zadnego dostepu.Metoda ciekawa, ale ma swoje wady. Nie wiem czy nie lepsze byloby wykorzystanie TrueCrypta, ktory ma klienty na wiekszosc systemow (w tym wersje dzialajace bez instalacji).

 • Można też korzystać z zahasłowanych ZIPów, ale już dawno nie śledziłem jak to bardzo bezpieczne jest.

 • ZIPów bym nie polecał do trzymania ważnych danych – zaszyfrowanie TrueCryptem wykorzystujac AES + plik będący kluczem i można czuć się w miarę bezpiecznie.

 • http://blog.dropbox.com/?p=846
  Szczególnie wyboldowana część Update. Całe wielkie halo z GDrive jako żywo przypomina histerię, która podniosła się w sieci, gdy Dropbox postanowił zaktualizować swoje Terms of service…

 • Czy ta metoda będzie każdorazowo, przy zmianie dowolnego pliku, (dokumentu, zdjęcia etc) będzie mi na nowo synchronizowała kilku-kilkunastogigabajtowy obraz DMG?
  Jeżeli tak, to zanim on zdążyłby się raz zsynchronizować, to powstałoby kilkanaście czy kilkadziesiąt jego nowych wersji.

  Jak wtedy zapanować między tym co mam na MacBooku i iMacu? Jeżeli nawet nie zdążyłby się wgrać nowy DMG na Dropboxa (nie mówiąc o zgdaniu go w iMacu) a już kontynuowałbym pracę w domu na iMacu który miałby nieaktualny DMG który też Dropbox chciałby wgrywać do zsynchronizowania.

 • Niestety – raczej stosowałbym go do trzymania kluczowych danych, żeby był mały.

 •  Pomyślę, to dobry pomysł na trzymanie kluczowych dokumentów, wycen itp.
  Czy obraz DMG będzie się wysyłał zawsze jak zapiszę w nim jakiś dokument, czy na koniec pracy jak go odmontuję w systemie?

 • + za wpis :-). Też długo szukałem rozwiązania i w końcu znalazłem – BoxCryptor. Działa z OSX, z Windą i są apki na iOS i Androida. Jedna wada – jeżeli chcemy mieć dostęp do plików na wszystkich urządzeniach musimy korzystać z Dropboxa (jeszcze tylko dlatego go używam).

  Do powyższego można sobie stworzyć akcję w automatorze – efekt – z pozycji menu podręcznego wrzucamy dowolny plik na Dropboxa, zaszyfrowany i dostępny na wszystkich urządzeniach.