Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowe Apple TV jako One More Thing ….

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Na dzisiejszym Special Event, Apple zaprezentowało nową zabawkę dla kinomaniaków — odświeżone Apple TV. Wyjątkowe, zabawkowe, zminiaturyzowane … Jest 80% mniejsze od swojego poprzednika, który już był mały. Ma też wbudowany zasilacz o mocy zaledwie 6 watt! No i cena: $99 w USA, £99 w UK lub €119 u zachodnich sąsiadów1. Ale po kolei …

Specyfikacja techniczna

Nowe Apple TV ma wymiary 23 x 98 x 98 mm (wys. x szer. x gł.). To mniej niż dwa iPhone 4 leżące obok siebie. Bliżej mu do dwóch paczek papierosów … Jest ku temu powód — w środku siedzi procesor dobrze znany z iPada i iPhone: Apple A4. Na dzień dzisiejszy nie wiemy jak jest taktowany, ale ze względu na brak konieczności oszczędzania energii (poza wydzielanym ciepłem — brak wentylatorów) wątpię, aby był mocno ograniczony. W pudełku znajdziemy jeszcze dodatkowo aluminiowy pilot Apple, instrukcję oraz przewód zasilający.

Tylna ściana zawiera następujące gniazda:

  • 110/230V
  • ethernet 10/100BASE-T (jest też Wi-Fi)
  • optyczne audio
  • Micro-USB (do celów serwisowych)
  • HDMI

Apple TV wspiera formaty 720p do 30 fps, MPEG-4 do 2.5Mbps w 640×480 oraz M-JPEG (35Mbps) w rozdzielczości 1280×720 i 30 fps. Niestety nie zobaczymy 1080p (1920×1080), jednak biorąc pod uwagę, że nowa zabawka opiera się na streamingu z internetu to całkowicie to rozumiem.

Pudełko ma też wbudowane Wi-Fi pracujące w standardzie 802.11n (oraz starsze b i g, gdzie streamowanie wymaga g, n lub kabla).

Co nowego?

Apple TV nie ma dysku twardego, nie ma pamięci flash — jest to czysty odtwarzacz. Materiały musimy trzymać na komputerze lub wypożyczać w iTunes Store. Nie mamy przez niego możliwości kupienia filmu. Jednak w niczym to nam tymczasowo nie przeszkadza, jako że Polska jeszcze nie doczekała się lokalnego iTunes Store.

Ceny przy okazji spadły. Filmy w HD zaczynają się od $3.99, a seriale kosztują jedynie $0.99 za odcinek.

Nie da się ukryć, że konfiguracja jest banalnie prosta — myślę, że nawet moja technicznie sprawna inaczej Mama poradziłaby sobie z podłączeniem tego do telewizora. Być może gorzej byłoby z konfiguracją Wi-Fi, ale wystarczy postępować zgodnie z instrukcją — nie jest to przesadnie trudna operacja.

Netflix, YouTube, MobileMe i Flickr

Za pomocą ATV mamy też dostęp do amerykańskiego Netflix (czyli mieszkając w Polsce nie mamy), YouTube, MobileMe i Flickr. Chodzi oczywiście o przeglądanie zdjęć, filmów itp. oraz streamowania ich na nasz telewizor. Pomimo, że mój dekoder satelitarny ma dostęp do YouTube to jestem przekonany, że sposób w jaki rozwiązało to Apple jest znacznie wygodniejsze. Łóżko z gwoździ jest wygodniejsze … W każdym razie mamy też dostęp do internetowych stacji radiowych, podobnie jak w iTunes. Możemy naturalnie oglądać i słuchać podcasty — tego mi obecnie brakuje.

iPhone, iPad, iPod touch

Przecieki przez ostatnie kilka tygodni wspominały o sterowaniu nowym Apple TV z pomocą iPoda touch, iPhone’a lub iPada — nie mylili się! Wystarczy pobrać stosowną aplikację (Remote app) z App Store i voilá! Nie do końca rozumiem tylko czy ekran dotykowy będzie służył za trackpad czy raczej gestami będziemy poruszali się po menu — w stylu dwu/trzy/cztero-palcowych znanych z technologii multi-touch.

AirPlay

W końcu udało mi się coś przewidzieć!

(…) Być może plotki mówiące o streamingu filmów na nowe Apple TV / iTV w rzeczywistości mają tylko ziarno prawdy którym jest właśnie streaming? Może jednak powinniśmy spodziewać się bezpośredniego przekazu materiałów do naszych iUrządzeń po WiFi bez konieczności uprzedniej sychronizacji? W style Air Video, ale bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania? (…)

Streaming z iTunes bezpośrednio do urządzeń iOS

Jest to bez wątpienia jedna z ważniejszych funkcji! Jadąc teraz do rodziny lub znajomych wystarczy że weźmiemy do kieszeni Apple TV, a druga, jeansowa na przykład, pomieści iPhone’a lub iPoda touch — wszystkie nasze zdjęcia, filmy czy też muzyka na imprezę będzie dostępna! Rozwiązanie może i typowo amerykańskie, ale rodzinę na pewno namówię na to maleństwo — koniec z przekazywaniem sobie iPada.

Uwagi

Nasze biblioteki muzyczno-filmowo-zdjęciowe będą teraz wymagały więcej miejsca na komputerze. Osobiście zdecyduję się na jeszcze większy dysk twardy, aby nie zaśmiecać sobie filmami iMac. Cena, szczególnie za oceanem, jest bardzo zachęcająca. Szkoda, że nie jest wspierane 1080p … ale lepsze 720p niż 1080i. Nie mogę doczekać się kiedy w końcu zobaczymy pełnoprawny iTunes Store w Polsce — dopiero wtedy Apple TV rozwinie skrzydła.

A jakie są Wasze wrażenia? Podoba się? Niekoniecznie? Kupicie go? Zapraszam do komentowania.

  1. Przypominam, że cena w USA jest ceną netto.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.