Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iTunes 10 i Ping — pierwsze wrażenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Przed chwilą skończyłem pobierać iTunes 10. Waży 80MB z małym hakiem i idzie dosyć szybko pomimo, że prawdopodobnie ściąga go obecnie pierdyliard ludzi — trwało to może 3-4 minuty.

Instalacja przebiegła szybko i sprawnie — restart komputera nie był konieczny.

Jedna uwaga — podczas pobierania musiałem podać adres email inaczej pobierał się iTunes 9.2.1.

Kliknięcie w screenshota powiększa go.

Wygląd

Subtelne zmiany w wyglądzie iTunes są zauważalne — nawet na pierwszy rzut oka. Po lewej mamy czystsze ikony, a całość wygląda bardziej spójnie. Są jednak zdania krytyczne (przeczytane na BLIPie) …

iTunes Store

Osobiście wielkich zmian nie widzę. Z drugiej strony nigdy nie ekscytowałem się designem sklepu Apple — ot zwyczajnie istnieje i ani mi nie przeszkadza, ani zachwyca. Z prawej strony na górze pojawił się napis Ping na górym pasku. W kolumnie z tej samej strony są również skróty do nowego serwisu muzyczno-społecznościowego.

Ping — włączamy!

Pierwsze próby uruchomienia tej nowości kończyły się poniższym komunikatem, ale na szczęście po paru sekundach uspokoiły się. Ping nie jest dostępny dla kont polskich. Zakładam, że wymagane jest konto w kraju w którym dostępny jest iTunes Store.

Instrukcja założenia konta w iTS USA

Wita nas sporych rozmiarów logo Ping. Pozostaje wciśnięcie przycisku Turn on Ping.

Po uruchomieniu Ping pojawia się ekran rejestracyjny. Pobierane są dane naszego konta iTS i w zasadzie możemy tylko dodać sobie avatara oraz wybrać preferowane gatunki muzyki — możemy wybrać tylko trzy z listy.

Następnie pojawia się okno, w którym wybieramy jak wyświetlana jest muzyka którą ulubimy w stylu Facebooka. Do wyboru automatycznie, ręcznie lub możemy zdecydować się na wyłączenie tej funkcji.

Trzeci krok pozwala nam wybrać ustawienia prywatności. Są doprawdy proste w porównaniu z burdelem jaki mamy do dyspozycji w FB. Do wyboru: Pozwól ludziom mnie „śledzić”, Nie pozwalaj ludziom mnie śledzić. W pierwszej opcji dodatkowo możemy zaznaczyć konieczność naszej zgody na śledzenie nas przez kogoś — coś w stylu protected tweets na Twitterze.

W ustawieniach profilu (link z w prawej kolumnie głównego widoku) możemy dodatkowo połączyć się z Facebookiem. Ping próbował znaleźć moich znajomych, ale chyba jestem pierwszy, więc poległ. ;-) Nie znalazłem jeszcze sposobu na opublikowanie niczego na FB poza znanym z iTunes 9.x przycisku Share on Facebook.

Tak wygląda ekran powitalny Pinga — nie za wiele się dzieje, ponieważ nic jeszcze nie zrobiłem …

Możemy przejść do strony Ping Featured, czyli wybranych artystów których warto śledzić. Wygląda mi na to, że to nie tyle wybrani co wszyscy obecnie dostępni. ;-)

Powyżej przykład wydarzeń, eventów, filmów i wiele innego od śledzonych osób — forma bardzo zbliżona do FB, tyle że bardziej przejrzysta i znacznie prostsza.

Wróciłem na moment do swojej biblioteki i ze względu na fakt, że Chris dzisiaj występował w imieniu Coldplay, postanowiłem ulubić mojego faworyta — „In My Place”. Dodałem również komentarz do piosenki …

Przy okazji możemy wyświetlić sobie wszystkie piosenki z płyty, kupić ją (lub je), dodać komentarz, ulubić i tak dalej … Bardzoooo Facebookowo — nie wiem czy to dobrze czy nie, ale od razu czuję że znam interfejs.

Nowy MySpace + Last.fm?

Osobiście nigdy nie odnalazłem się na MySpace. Konto na NK skasowałem. Facebook nadal istnieje. Czy Ping zdominuje rynek? Czy w ogóle na nim utrzyma się? Czas pokaże, bo w obecnej forme jest to bardzo prosty interfejs co niekoniecznie oznacza fail.

Widzę potencjalnie, że osobom lubiącym muzykę, chcących kupować bilety na koncerty, może to wszystko stać się bardzo przydatnym narzędziem. Śledzenie ulubionych zespołów również. Pod warunkiem, że ich liczba się zwiększy.

Duży plusem jest na pewno fakt, że z iTunes i tak już korzystamy … więc czemu nie zajrzeć na Pinga od czasu do czasu?

Zapraszam do śledzenia mnie — dane do wyszukania w screenshotcie powyżej.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.