Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Steve Jobs odpowiada na email (3)

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Wygląda na to, że Steve ostatnio się rozkręca, ponieważ w sieci pojawił się kolejny screenshot z odpowiedzią na jego email. Pytanie tym razem brzmiało tak:

Czy Apple supportuje update iPhone’a 2G w przyszłości?

Opowiedź Jobsa:

Przykro mi, nie.

Wygląda więc na to, że pominięcie iPhone 2G podczas ostatniego keynote nie było przypadkowe. Prawdopodobnie najstarszy model pozostanie bez możliwości upgrade’u na wersji 3.1.3. Z jednej strony rozumiem Apple, z drugiej jest to wyraźny sygnał, że Apple planuje tylko wspierać modele 2 lata wstecz. Mimo wszystko jest to i tak znacznie bardziej user friendly podejście do tematu niż Android zaoferował ze swoim T-Mobile G1 / Era G1, gdzie telefon był już w zasadzie przestarzały po roku czasu.

Ostrzegam tych co chcą pozostać przy 3.1.3 — nie upgrade’ujcie swoich aplikacji po pojawieniu się OS 4 chyba, że jesteście pewni że nowsza wersja nie wymaga OS 4.x — po upgrade nie ma możliwości powrotu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • mzl

  Troszkę więcej rzetelności proszę. G1 jest na rynku raptem 1,5 roku i w tym czasie otrzymało 3 duże (było też kilka mniejszych nie zmieniających numerka wersji systemu) aktualizacje systemu (1.1, 1.5 i aktualna 1.6). A update do najnowszego 2.1 ma się pojawić do końca II kwartału. Nie wspominając już o całej rzeszy niezależnych developerów przygotowujących swoje ROMy.

  Żeby nie było wątpliwości, nie jestem żadnym fanboyem – uważam iPhone za świetne narzędzie, pod względem wygody obsługi, czy szybkości działania stojące nawet pół stopnia wyżej od G1. Wybrałem jednak Androida ze względu na nieodpowiadającą mi politykę Apple otwartości całego systemu.

 • Mialem na mysli brak kompatybilnosci wielu aplikacji z hardwarem. Np google earth nie ruszy z tego co czytalem juz na G1.

 • mzl

  Nie ruszy bo hardware jest po prostu za słaby. Przecież analogicznie wygląda to w przypadku iPhone 3G i 3GS. Też nie wszystkie aplikacje da się odpalić na 3G.

 • Praktycznie wszystkie poza tymi z GPS lub potrzeba krecenia video.

 • mzl

  … plus nowe gry. Czyli wszelkie te aplikacje, które korzystają z nowego hardware dostępnego tylko w 3GS (szczególnie z mocnego procka i gpu). Dokładnie tak samo jest z G1… Oprócz Google Earth nie natknąłem się na aplikację, której nie mogłem uruchomić. A mam zainstalowane ich dobrze ponad setkę, a pewnie ze 3-4 razy tyle testowałem.

 • Wlasnie nie jest tak poniewaz 3G juz mial GPS a 3GS dodaje tylko kompass i video. Wszystko inne ruszy na każdym sprzecie. Nie spotkalem sie jeszcze z aplikacja ktora nie pojdzie na 2G, a nadal takiego mam w domu.

 • mzl

  3GS to nie tylko kompas i video. To przede wszystkim nowe GPU (i trochę szybszy procek).

  Ot, przykładowo gry „3GS only”:

  http://bit.ly/3uXHDy
  http://bit.ly/E0jTO

  i już o sztandarowym (billboardowym) Voice Control nie wspominając. Może się to nam nie podobać, ale to całkowicie naturalne, że deweloperzy będą coraz częściej korzystać z nowych możliwości, które daje im nowy hardware, żeby uatrakcyjnić swoje produkty. Jasne, proces ten będzie przebiegał stopniowo, ale jest nieunikniony – takich produkcji będzie się pojawiało coraz więcej.