Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

9/9/9

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Dzisiejsza impreza Apple była przede wszystkim o muzyce, ale wspomniano również o grach, flimowaniu oraz zaprezentowano nowe iPody, jednak nie tak licznie jak przewidywano … Nie przewidywano również (ale liczono na) obecności Steve’a Jobsa, który uśmiechnięty pojawił się na scenie z dobrymi wiadomościami oraz podziękowaniami dla swojego dawcy.

Cała impreza zaczęła się od muzyki sączącej się z głośników i nie byli to The Beatles – pierwszeństwo miał Aerosmith, Green Day, The Who oraz Jimi Hendrix. Klasyka. Samo wejście Steve’a zostało upamiętnione Rolling Stones. Same słuchowe smakołyki …

iTS 9

Phil Schiller na początek zapowiedział nowy update dla iPhone oraz iPod Touch – wersję OS 3.1. Przede wszystkim dodano wszelkie nowe funkcje, o których za chwilę, ale również poprawiono kilka błędów, m.in:

OS 3.1:

  • zapisywanie filmów z MMSów oraz Mail do rolki aparatu
  • wklejanie numerów telefonów do klawiatury telefonu
  • antiphishing w Safari

Upgrade dla właścicieli iPhone i Touch jest darmowy (właśnie mi się ściąga).

iTS 9 - iPody

iPod Touch:

Apple również zaprezentowało uaktualnienia w Touchach – model 8GB bazuje na obecnym procesorze, a nowe wersje 32GB oraz 64GB mają szybsze procesory (rodem z iPhone 3GS?) oraz wspierają OpenGL|ES. Niestety wielkim nieobecnym okazała się kamera dla iPoda Touch – nie została zaimplementowana pomimo zdjęć wszelkiej maści pokrowców dla tego urządzenia przed kilkoma dniami. A szkoda, bo planowałem zakup takiego do domu, samochodu i na wakacje …

iTunes 9:

iTunes Store również ma nielada gratkę dla ludzi ze zbyt dużymi limitami na swoich kartach kredytowych – dodano 30 tysięcy dzwonków po $1.29 za sztukę. Na szczęście będzie możliwość przesłuchania ich przed zakupem. Dziwię się, że jest na to rynek biorąc pod uwagę, że dzwonek można stworzyć samemu – wystarczy zakupić piosenkę i skorzystać z poradnika na Makowym ABC.

iTS 9 - Genius MixesAutomatyczne playlisty generowane przez moduł Genius zostały teraz rozszerzone o Genius Mixes – nie mam pojęcia co to jest, ale zapewne będzie ciekawym dodatkiem dla leni takich jak ja, którym niekoniecznie chce się uaktualniać playlisty …

Poprawiono również synchronizację z iPodami/iPhone’ami – teraz mamy znacznie więcej opcji i możliwości, włącznie z wyborem wykonawcy, którego chcemy dodać – to wszystko jednak Pan Pikuś w porównaniu z nową funkcją aranżacji naszych aplikacji na pulpitach w iPhone i Touch. Teraz możemy to robić w iTunes, prawdopodobnie szybciej i sprawniej – dla ułatwienia istnieje nawet możliwość zamiany pulpitów miejscami! Brawo Apple! A jeszcze niedawno korciło mnie zrobienie jailbreak dla tej funkcjonalności …

iTS 9 - sharingWielką nowością z pewnością będzie możliwość współdzielenia zasobów bibliotek iTunes z innymi Makami w domu (maksymalnie pięcioma). Teraz w prosty sposób będzie można podejrzeć zawartość iTunesa cioci Stasi i nawet włączyć opcję pokazującą tylko różnicę między komputerami! Pełna wymiana plików (nie streaming!!) teraz jest również możliwa – tym samym Apple pozwoliło nam na potrzeby rodzinne kupić jedną kopię piosenki – córka, brat, wujek oraz babcia mogą teraz skopiować pliki od nas na swoje Maki, iPhone’y czy iPody. Dotyczy to oczywiście zakupionych aplikacji na iPhone/Touch! Jestem pod wrażeniem – szacun jak to się ostatnio mówi!

iTunes LP – kolejna nowość to nic innego jak dodatkowe treści dołączane do muzyki, filmów czy seriali. Mogą to być obrazki, rysunki, przemyślenia artystów, wywiady czy też inne znane nam chociażby z DVD. Wspominano również o treściach interaktywnych – może Blu-Ray będzie miał konkurencję teraz skoro HD-DVD upadło?

iTunes Store zyskał nowy, bardziej przejrzysty wygląd – okaże się w praniu. Mam nadzieję, że App Store będzie bardziej przyjazny …

Granie:

Jako, że cały świat rozpoznał w iPodzie Touch konsolę do gier to nie mogło obyć sie bez chwalenia się i w tym temacie. Rażącym błędem było wg. mnie porównanie ilości dostępnych gier na konkurencyjne konsole PSP czy Nintendo DS – odpowiednio 607 i 3680. App Store dysponuje ponad 21 tysiącami gier, ale uczono mnie, że liczy się ilość a nie jakość? Trochę zawiało żenadą … tym bardziej że koszt zostania developerem dla Sony czy Nintendo jest kilkukrotnie (kilkunasto?) wyższy niż na platformę Apple.

iPod Classic:

Plotki zapowiadały śmierć króla pojemności iPodów – modelu obecnie nazywanego Classic. Zdecydowano się jednak na powiększenie jego pojemności do 160GB nie zmieniając wymiarów zewnętrznych – model widocznie sprzedaje się przyzwoicie, ale w dzisiejszych czasach raczej nadaje się jako zmieniarka muzyczna w domu … jednak gdyby mój 80GB video padł to nie wiem czy nie skusiłbym się na drugiego …

iPod Shuffle:

iPod Shuffle coloursApple wysłuchał moich krzyków o pomstę do nieba za stworzenie bezużytecznego urządzenia w postaci iPoda Shuffle. Zrehabilitowali się i zadecydowali nie tylko o wypuszczeniu specjalnej edycji z polerowanej stali nierzdzewnej, ale również dołączyli do palety nowe farby – różową, zieloną oraz niebieską! Dzięki temu będzie genialnym dodatkiem do garderoby damskich torebek, a ja w końcu wiem co kupić na urodziny żonie przyjaciela!

iPod Nano:

iPod NanoNajwiększą ewolucję przeszedł model Nano, którego sprzedano już w ilości przekraczającej 100 milionów sztuk! Przede wszystkim dodano znaną dobrze wszystkim z przecieków kamerę video wraz z piętnastoma specjalnymi efektami typu sepia, rentgen i tak dalej. Jednak dla wielu ciekawostką zapewne będzie nowy odbiornik radia FM, który również ma możliwość pauzy – zapisuje w tle do piętnastu minut transmisji radiowej, którą następnie możemy odsłuchać oraz oczywiście przewijać lub cofać. Miodzio! Dla lubiących biegać na pewno sposoba się wbudowany moduł Nike+ który dotychczas był dodatkiem podłączanym do złącza dock …

Wrażenia:

Podczas tłumaczenia na żywo wstawiłem sondę, pytającą o wrażenia czytelników z eventu Apple – połowa stwierdziła, że Apple pokazało za mało, jedna trzecia że doza nowości była dla nich odpowiednia, a pozostali narzekali na ich nadmiar …

iTunes 9 jest niewątpliwie kolejnym krokiem Apple ku całkowitej dominacji w świecie sprzedaży muzyki i aplikacji, a może również niedługo filmów. Niewątpliwie są obecnie numer 1 na świecie w pierwszych dwóch kategoriach i nie zdziwiłbym się gdyby sąd antymonopolowy dobrał im się do skóry (czego im nie życzę).

Prezentacje iPodów jednak pokazują wyraźniej kierunek w jakim podążają – iPod Touch wraz z iPhone (w sumie ponad 50 mln sprzedanych!) będzie najintensywniej rozwijanym produktem, u wielu zastępujących nawet komputery domowe w podstawowych czynnościach. Sam niedawno udowodniłem, że nawet bloga można z iPhoneOS prowadzić … w każdym razie codziennie korzystam z niego do czytania Blipa, nowych wiadomości ze świata oraz preferują przeglądanie na nim WWW, bo mogę to robić nawet w wannie bez przeszkód większych (poza pianą i wodą).

Tabletu jak już wspominałem nie doczekaliśmy się … może na wiosnę?

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim słuchaczom za cierpliwość i nie wygonienie mnie z sali – pochwały przyjmuję naturalnie i mam nadzieję, że pozwolą mi poprowadzić kolejny event jeszcze sprawniej!

One more thing (ode mnie, bo na event zabrakło): Chętnych na wysłanie mnie za wielką wodę na  przyszłe relacje na żywo zapraszam do formularza kontaktowego. ;-)))

PS. Na koniec dodam jeszcze najlepszą rzecz w tym całym zamieszaniu:

iTunes & iPhone 3.1

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • MACiek

    Nie podoba mi się, w nowym iTunes, to BIAŁE tło :(

  • Kwestia gustu – ale mi też nie. :)

  • A mnie to, że cmd+ctrl+z nie robią mini playera, tak jak było to od lat. To był najczęściej używany skrót klawiaturowy przeze mnie. I jak tu się teraz przestawić na cmd+shift+m?

  • jest i poprawka :)