Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

WWDC 2009 – MacBook 13", 15" oraz MacBook Pro 17"

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

wwdc_2009_mbp

Phil na początku WWDC 2009 przedstawił nam nowego MacBooka Pro 15″ ze zintegrowaną baterią zapewniającą 7 godzin pracy, slotem na karty SD oraz nowym ekranem. Podpowiedział nam, że nowy LCD ma gamut większy o 60% i że jest to „najładniejszy ekran jaki kiedykolwiek wstawili do MacBooka”. Ciekawy jestem jak porównuje się z wersją 17″, która to ponoć miała być najlepsza … W każdym razie każdy zainteresowany skalibrowanymi kolorami napewno zaciera ręcę – w końcu przydomek PRO zobowiązuje do pracy z FC czy też obróbką zdjęć.

Tylko co taki profesjonalista zrobi gdy zacznie brakować mu prądu, bo rendering klipu z koncertu Dody się przeciąga? A jeśli zrzuca akurat zdjęcia ze swoich Canonów 1Ds Mark III czy też jak kto woli – Nikonów D3x – zdjęć zapewne zapisanych w RAW zajmujących 30-40MB na sztukę? Tradycyjnie wyjąłby drugą baterię z torby, a teraz niestety nie jest to możliwe. Osobiście jednak taka bateria mnie cieszy – wolę 7 godzin pracy zamiast noszenia dwóch baterii. Fakt, że rzadko korzystam z niej o czym świadczą 43 cykle ładowania przez rok czasu … ale wiele osób na zagranicznych forach już narzeka.

wwdc04

Tym samym przejdźmy do slotu na karty SD, które rzeczywiście stosowane są we wszelkiej maści lustrzankach … dla amatorów. Oraz w idioten-kamera, nawet tych lepszych typu Panasonic LX3. Wszystkie klasy półprofi lub profi niestety (dla teorii Apple, nie dla nas) dalej korzystają z Compact Flash – przejście na SD może nastąpić w przyszłości, ale wtedy zapewne popularniejsze będzie SDXC. A tym czasem nawet Sony, tak bardzo przywiązany do swoich Memory Stick, przesiadł się na CF w swojej linii DSLRów.

Nikon D700

Powyżej zilustrowane osoby zapewne potrzebują mnóstwo miejsca na trzymanie swoich filmów i zdjęć. Nawet 500GB dysk niewiele pomoże przy zawodowej edycji wideo w 1080p. Dotychczas wystarczyło wyposażyć komputer w kartę z wyjście eSATA na wspomnianym następcu PCMCIA, a teraz pozostanie im mizerny w porównaniu FW800.

Pozostaje wyposażyć się w MBP 17″ – tylko przecież ma gorszy ekran …

Osobiście nie przeszkadzają mi tak bardzo te wszystkie nowe zmiany, poza faktem że czytnik SD jest całkowicie zbędny i łatwo zastąpiony przez zewnętrzny model za kilka PLN. Mam wrażenie, że Apple po prostu chciało coś na siłę zmienić, ale zabrakło miejsca na czytnik CF (który i tak mnie nie urządza, bo mój LX3 ma SD), więc postanowili pójść po najmniejszej linii oporu. Model 13″ z przydomkiem Pro również mnie nie przekonuje – nie mówię, że jest do kitu – po prostu nie zasługuje na takie miano tylko dlatego, że posiada złącze FW800 oraz 500GB HDD (lub 1/2 tej pojemności SSD). Dla mnie wyznacznikiem dla wyższej klasy laptopów odkąd zacząłem poznawać świat Maków zawsze była karta graficzna – Pro miały pełnoprawny GPU, a pozostałe musiały się zadowolić zintegrowanymi rozwiązaniami.

Z drugiej strony nazwa to tylko nazwa – dzisiaj można już nawet model 15″ kupić wyposażonego w GeForce 9400M – i zapewne będzie się dobrze sprzedawał! Mam nadzieję, że ceny zaczną kiedyś spadać, a nie tylko będziemy otrzymywali więcej za tyle samo … szczególnie w Polsce gdzie marże importera są skandaliczne.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.