Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

MacBook Air 13.3″ — przemyślenia względem iPada i MBA 11.6"

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Niektórzy zapewne doczytali, że przymierzam się do zakupu nowego MacBooka Air w wersji 11.6″. Od wczoraj do dyspozycji mam natomiast model 13.3″ z procesorem 1.86GHz. Niestety nie wiem jak długo pozostanie w moim posiadaniu, ale liczę na przynajmniej dwa tygodnie — mam mocno mieszane uczucia na pewne tematy i chciałbym rozwiać swoje wątpliwości.

Co ciekawe, już wiem że w żaden sposób nie zastąpi mi iPada. Nawet model 11″. To są zupełnie inne urządzenia przeznaczone do innych celów. Być może w niektórych dziedzinach pokrywają się, ale przy obu trzeba iść na kompromisy. MBA byłby przeznaczony w zasadzie tylko i wyłącznie do pisania — to właśnie najsłabsza strona iPada w moim przypadku. Wynika z tego, że lubię to robić na kanapie, a balansowanie go na kolanach (włożony w Macally Bookstand) nie jest najprzyjemniejszym rozwiązaniem. Ponadto, często odwołuję się do innych stron internetowych i o ile fast-app switching rzeczywiście zwiększa produktywność to nie jest w stanie zastąpić znacznie szybszego ⌘+Tab. Jest zresztą tak jak Steve powiedział: pionowe ekrany dotykowe nie zdają egzaminu.

Moją największą obawą z modelem 11″ jest ekran. Rozdzielczość 1440×900 px w 13″ zmusza mnie do powiększania tekstu celem wygodnego pisania, a mniejszy brat z 1366x768px może okazać się dramatem.

Przy okazji zacząłem korzystać ze Scrivener 2.0 do pisania zamiast Pages — zapowiada się kolejny zakup, bo jest to genialny program.

Recenzja MBA 13.3″ pojawi się najprawdopodobniej dopiero w styczniowym numerze iMagazine. Tymczasem grudniowy numer zapowiada się niezwykle interesująco, więc zapraszam do subskrybowania. Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi do MacBooka Air to zostawiajcie je w komentarzach — postaram się je wziąć pod uwagę.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pingback: iMagazine – magazyn polskich użytkowników komputerów Apple » Archiwum » MacBook Air 13.3″ dotarł do testów()

 • Pingback: Tweets that mention MacBook Air 13.3″ — pierwsze wrażenia i obawy | blog.moridin.pl -- Topsy.com()

 • Nie lepiej MBP 13? nie załatwia sprawy lepiej?

  Według mnie jeżeli ktoś nie jest (tylko) pisarzem (czyt. używa komputer tylko do pracy z tekstem, w tym internetu, email itp) to nie warto kupować MBA chyba że do lansu:-)

 • Eeee? Przepraszam, że pytam, ale trafiłem na wpis zaintrygowany tytułem „wrażenia i obawy”. Czy mógłbyś proszę wskazać w tekście gdzie one są? Pytam, bo nie widzę.

 • Mam iMac więc MBA z definicji ma być maksymalnie mobilny. 13″ nie będzie mi się chciało nosić, na przykład do kafejki.

  Dodam jeszcze, że nie tylko ja korzystam w domu z notebooka, a ta luka jest obecnie zapełniana przez starego Thinkpada. MBA byłby przez mnie używany do pisania i blogowania, a przez innych jako domowy komputer. Z iMaka tylko ja korzystam.

  PS. Niesamowite jak łatwo i szybko go sobie skonfigurowałem za pomocą MobileMe + maila w chmurze. IMAP wymiata.

 • W środku wpisu – chodzi o ekran w 11″.

 • Ale ja potrafię czytać. Ja się pytam, gdzie jest ten opis „wrażeń i obaw”, bo widzę raptem dwa zdania.

 • To zaledwie kilka godzin z MBA, przedsmak. Zapraszam na recenzję jak się pojawi. :-)

 • @Moridin – no to po co formułujesz tak tytuł, że człowiek zagląda tu po „wrażenia i obawy”, skoro ich tu nie ma.

 • Poprawiłem. Tytuł powstał pierwszy, potem zdecydowałem jednak nie zdradzać aż tak wiele bo recka będzie bez sensu.

 • @Moridin – dziękuję, od razu lepiej.