Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Ukrywanie plików — part 4

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

Dosyć dawno wspominałem o różnych metodach ukrywania plików, z czego w części pierwszej była najbezpieczniejsza i zarazem najbardziej czasochłonna metoda. Dzisiaj zapraszam na proste wykorzystanie funkcji unixowej do ukrycia katalogów oraz ewentualnie plików.

Tworzenie ukrytego katalogu

Pierwszym krokiem będzie uruchomienie Terminal.app — znajdziecie go w /Programy/Narzędzia/Terminal.app. Następnie należy przejść do wybranego przez nas katalogu, czyli tam gdzie chcemy stworzyć nasz folder. Do tego posłuży nam komenda cd opisana tutaj. Następnie tworzymy katalog za pomocą mkdir.

Przykład (wpisujemy w Terminalu):

Podejrzenie ukrytego katalogu:

Jako, że katalog ma przed sobą kropkę „.” to nie będzie widoczny z poziomu Findera. W Terminalu możemy podejrzeć czy w ogóle istnieje. Do tego celu posłuży nam komenda ls -a opisana tutaj.

Przykład:

Pierwsza komenda ls nie pokaże ukrytych plików. Potrzebne jest dodanie parametru -a. Jeśli chcecie mieć formę szczegółowej listy jak na powyższym obrazku to należy dodać -l lub -la do komendy ls.

Otwieranie uktytego katalogu w Finderze

Możemy pewnym sposobem otworzyć w Finderze ukryty katalog. Należy do tego zastosować okno dialogowe do przejścia bezpośrednio do podanego folderu. Uruchamiany je skrótem Cmd + Shift + G lub z menu Idź -> Idź do folderu…

Następnie pozostaje nam podać ścieżkę do katalogu i zostanie on dodany do pozostałych w liście. Po zamknięciu okna oczywiście znika.

~/ użyte na powyższym screenshotcie oznacza nasz domowy folder (aktywnego użytkownika), np. w tym wypadku jest to /Users/moridin/. Jest to szczegółowo opisane tutaj.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.