Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Terminal – zmiana katalogu (cz. I)

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Terminal jest Makową linią poleceń – odpowiednikiem cmd w Windows. Dla tych, którzy żyli w czasach DOSa zapewne będzie łatwiej przyswoić jego funkcjonowanie.

Tak nas przywita Terminal
Tak nas przywita Terminal.app

Po otwarciu Terminala (Applications/Utilities/Terminal.app) przywita nas powyższy ekran, oczywiście z inną nazwą komputera i użytkownika.

Pierwsze słowo – Saturn – to nazwa mojego komputera. Podobne nazewnictwo używa się w Windowsach.

Po dwukropku widzimy „~” (tyldę) – w systemach Unixowych tylda oznacza katalog domowy zalogowanego użytkownika. W tym wypadku pełny adres to /Users/moridin, czyli nazwa katalogu, w którym aktualnie się znajdujemy. Więcej o tym później.

Następnie widzimy moridin. To jest po prostu moja nazwa użytkownika – gdy korzystamy z wielu kont to przydaje się to nam w identyfikacji.

Zmiana katalogu:

Komendy użyte w dziale "Zmiana katalogu"
Komendy użyte w dziale „Zmiana katalogu”

Wpiszmy następujące polecenie:

 • cd /

Zostaniemy przeniesieni do najwyższego katalogu – mniej więcej jest to odpowiednik cd C:\ w Windows.

Teraz chcemy wrócić znowu do naszego domowego folderu:

 • cd /Users/moridin
 • cd ~

Obie komendy zrobią dokładnie to samo – przeniosą nas do /Users/moridin. Tylda jest systemowym skrótem, który zawsze wskazuje do miejsca, gdzie znajdują się nasze osobiste pliki i ustawienia.

Przykładowo jeśli chciałbym dostać się do /Users/moridin/Music/iTunes/ to mogę zrobić to na dwojaki sposób:

 • cd /Users/moridin/Music/iTunes
 • cd ~/Music/iTunes

Udogodnienia:

W DOSie lub Windowsach, gdy chcieliśmy podać ręcznie ścieżkę do wybranego folderu, pozostało nam sporo klepania. Mac OS X jest znacznie bardziej przyjazny, zresztą podobnie jak wszelkiej maści *nixy.

 1. Mamy dostępną historię użytych komend – strzałki góra/dół.
 2. Podczas wpisywania ścieżki do katalogu, możemy skorzystać z klawisza TAB. Będąc w katalogu domowym wpiszcie cd Doc i wciśnijcie TAB. Słowo Doc zostanie automatycznie dokończone do pełnej nazwy Documents. (W przypadku wersji polskiej odpowiednio Dok i Dokumenty).
 3. Możecie z Findera przenieść katalog na okienko Terminala, które automatycznie wpisze za nas pełną ścieżkę do tego katalogu.

Miłego eksperymentowania.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pingback: Makowe ABC » Blog Archive » Terminal - komendy ls oraz pwd (cz. II)()

 • Malgorzata

  Witam
  Dziekii za ten kursik. Jestem lakiem w tej kwesti. Chce zainstalowac pod makiem Tygrys 10.4.7 plik dzieki ktoremu po zainstalowaniu programu moge przez program „Przeklej Uploader” wrzucac szybciej i wygodniej bezplatnie pliki na portalu/www.przeklej.pl/uploader/. No i jest zalecenie aby do kat w ktorym jest plik o rozszerzeniu .jar wpisac komende
  „java -jar PrzeklejUploader.jar”
  Skorzystalam z porad i weszlam do kat gdzie ów plik sie znjduje ale sama linikja którą wpisalam nic nie daje. Jakim poleceniem winnam poprzedzic owa linijkę?
  Czy potem powinien mi sie program zainstalowac?
  Co owa linijka czyni w systemie?
  Z gory dziekuje za pomoc.

 • Małgosiu: komenda „java -jar PrzeklejUploader.jar” powinno uruchomić program. Jeśli są jakieś problemy spróbuj uruchomić Console (Aplikacje/Narzędzia/Konsola? – Applications/Utilities/Console).

  Rozumiem, że linijkę wpisywałaś w Terminalu?

 • Pingback: Ukrywanie plików — part 4 | Makowe ABC()