Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iTablet czy netbook – jeśli tak to jaki?

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Axiotron ModBook Pro

Axiotron ModBook Pro

Nie ma dnia, który nie upłynąłby bez kolejnej wzmianki o nowym netbooku od Apple. Jeszcze inni uparli się na iTablet, PMP, e-book reader w stylu Kindle od Amazona … w każdym razie tym dalej brniemy w zakamarki internetu tym większych bzdur można się doszukać… Sensowniejsiejszych poglądaów ze świecą szukać

Apple obecnie dementuje pogłoski o tym, żeby trwały jakiekolwiek prace przy konstruowaniu netbooka czy podobnego. Twierdzą, iż nie jest to dla nich luktratywny sektor rynku z pewnych względów. Osobiście nie jestem zainteresowany takim produktem, chyba że …. ale o tym za chwilę.

Na dzień dzisiejszy wygoda z użytkowania Safari na iPhone pozwala mi korzystać z niego zamiast netbooka – siedząc na balkonie możliwe jest trzymanie go w jednej ręce podczas inhalowania pewnych niezdrowych substancji (codziennie zapominam, że miałem rzucić ten nałóg). Jednak nie zawsze jest to idealne rozwiązanie – wygoda dłuższego pisania jest znikoma. Dla przykładu, nigdy nie miałem cierpliwości, aby spróbować coś napisać na blogu za jego pomocą – wolę wytargać na słoneczko MBP i podgrzać sobie uda.

10x_moya_01jpg

Jeśli śledziliście poprzednie wpisy to zapewne wiecie o nowej zabawce spod znaku Sony – PSP-3000. Zaopatrzyłem się na początek w Need for Speed Undercover oraz Spider-Man 3 – miodność tej drugiej oceniam na 9/10. Ale przede wszystkim fun z analogowego kontrolera, precyzji sterowania oraz prawdziwych przycisków bije na łeb iPhone jako urządzenie do grania. Niestety wymaga dwóch rąk, więc często dym leci mi do oczu … Przeglądarka WWW to przy okazji kompletna porażka, ale mogę oglądać filmy z PS3 po WiFi bez potrzeby jakiejkolwiek konwersji. Fusy, plusy i minusy.

Załóżmy jednak przez chwilę, że Apple zdecyduje się na wyprodukowanie netbooka – czy na pewno zdecydowaliby się na podążanie ścieżką miniaturyzacji i tworzenia MacBook Air Mini? Firma z Cupertino przecież wyznacza trendy – wątpię, aby chcieli klonować pomysły MSI, Asusa czy innych w celu stworzenia zwykłego 10″ komputera. Raczej interesuje ich odpowiednik Smarta czy Mini Coopera.

mini-cooper-600px

Ale netbooki przecież mają niską cenę – 1200-1800PLN to jednak zupełnie inna kwota niż dać ponad 5000PLN za MacBooka Air. Coś za coś jak zwykle – niedawno widziałem 5-miesięcznego MSI Wind, dosyć mocno eksploatowanego. Wyglądał gorzej niż mój stary 5-letni Lenovo. Trzaski i stuki raczej przypominały Dacię Sandero niż Miniaka.

Pozostaje nam w takim razie innowacyjny produkt – coś co będzie pożądane i cool. Coś co będzie miało nowoczesny i przede wszystkim wygodny interfejs. Jakiś ważny przedstawiciel Apple już nieraz krytykował netbooki za niepełnowymiarowe klawiatury, argumentując że nie da się na nich pisać. Próbowałem i zgadzam się z tym w pełni.

am_mar_01_modbook-slicedjpgDotykowy ekran z wirtualną klawiaturą, odziany w piękną i lekką obudowę może być rozwiązaniem tych problemów. Byłby równocześnie niezłym konkurentem dla Amazon Kindle, który jest tylko e-book readerem. Apple dałoby nam prawie pełnoprawny komputer, z nowoczesnym dotykowym interfejsem oraz wygodą i poręcznością w przenoszeniu. Mniam – palce lizać …

Tylko, że Axiotron ModBook już istnieje … na dodatek w dwóch wersjach: na bazie MB oraz droższy na bazie MBP. A co najciekawsze ma zintegrowaną technologię Wacoma – indukcyjne piórko pozostaje do naszej dyspozycji. Wbudowany GPS to już może lekka przesada – w końcu raczej nikt nie powiesi ModBooka na przedniej szybie ani nie będzie chodził z nim po mieście. Przeszkodzą pozostaje wysoka cena – ponad $2000 za podstawowego ModBooka oraz dwa razy tyle za ModBooka Pro (który obecnie jest upgrade’owany do bebechów z MBP unibody).

Najbliższe dwa lata będą niezwykle interesujące – iPhone 3.0, iPhone mini (?), iTablet/iNetbook – może coś więcej, a może nic. Nie ukrywam, że od dłuszego czasu zastanawiałem się nad MBA w celach balkonowo-podróżniczych i przeznaczeniu MBP jako pełnoprawnego desktop replacement, ale myśl o Modbooko-podobnym produkcie, który mógłby być tanim Cintiqiem powoduje, że mi ślinka cieknie …

PS. Własne ilustracje robię dla przyjemności – są do dupy i będą takie dopóki nie będę lepszy, a to nie nastąpi jak nie będę ćwiczył.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.