Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Czy Apple się ośmieszy?

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

iphone30Przemysław Pająk podsumował dla nas plotki o jutrzejszym pokazie Apple dotyczącym przyszłości iPhone w wersji 3.0. Wspomina między innymi o MMSach, pracy aplikacji w tle czy też wykorzystania telefonu jako modem …

Nie wiem jak Wy, ale jeśli to wszystko co Apple ma do pokazania, to lepiej żeby prezenter miał siatkę bezpieczeństwa przed sceną coby fruwające butelki nie trafiły go w głowę. Jeżeli wiodący producent innowacyjnych produktów na rynku wyskoczy przed widownią z czymkolwiek z powyższej listy jako główny punkt programu to może najzwyczajniej zwinąć interes, ponieważ zostanie wyśmiany. Ba! Goście zamiast odezwać się gromkimi brawami zaczną gwizdać (lub wydadzą z siebie jakże amerykański „boooo”, czytane „buuuu”).

Dotychczas iPhone bronił (i nadal broni) się interfejsem – jest unikatowy na rynku pełnym urządzeń bez żadnego sensownego GUI. Nadchodzi natomiast Palm Pre, który (jak się zapowiada) jako pierwszy zaproponuje jeszcze ciekawszy interfejs użytkownika, wraz z wieloma nowymi gestami, które zapewne będzie ciężko zrozumieć, ale jeśli nie będziemy zadawać zbytnią ilość pytań i nauczymy się ich na pamięć, to będziemy usatysfakcjonowani.*

palm_pre

Zawsze wykorzystywałem swoje telefony jako modemy i między innymi dlatego zdecydowałem się wykupić iPlusa do mojego abonamentu. Przy przenosinach na iPhone, iPlus pozostał i przydaje się – w 90% przypadków wystarcza mi funkcjonalność wbudowanego Mail.app i Safari. Jednak czasami chciałbym połączyć się z komputerem, aby móc do poczty dodać jakiś załącznik z laptopa – to chyba nie są przesadnie duże wymagania?

Rozumiem, że MMSy nie są priorytetem w USA, w końcu SMSy to dla nich nowość. Jednak dalej nie rozumiem problemu z zaimplementowaniem takiej funkcjonalności. Skoro programiści od SwirlyMMS sobie poradzili to Apple nie da rady? iPhone jest ponadto dostępny w kilkudziesięciu krajach na świecie od premiery modelu 3G. Może to sposób na zachętę do wykupienia MobileMe? Skoro jest Push to zdjęcie otrzymam tak szybko jak MMSa … ale dla większości to jednak nie jest to samo.

Na WWDC 2008 zapowiedziany został „Push Notification”, czyli kontrolowany przez Apple serwer, który dostarczałby do naszych iPhone’ów informacje o tym, że na przykład ktoś przebił naszą ofertę na Allegro poprzez wyświetlenie stosownej ikonki przy aplikacji – coś w stylu ilości nieprzyczytanych SMSów. Widać męczą się z tym bardzo … może problemy z MobileMe pokazały, że przy takiej przeogromnej ilości aplikacji w AppStore serwery padłyby na pysk dysząc z wycieńczenia, jak pies wracający po nocnych podbojach u sąsiedniej suczki z cieczką. Podejrzewam, że nawet ferma Leppera nie byłaby w stanie pokryć zapotrzebowania, gdyby każda aplikacja korzystała z tej funkcjonalności.

Apple chyba lekko strzeliło sobie w stopę, nabijając się z Windows Mobile i ich Task Managera. Może i ich system zapewnia dłuższą żywotność baterii, jednak powoduje korzystanie z programów typu iTrail jest pozbawione sensu – każda rozmowa telefoniczna czy SMS przerwie rejestrowanie trasy. Obawiam się, że powinni byli pozowolić korzystać z danych GPS czy okresowego pobierania wiadomości z serwisów typu Twitter, aby te aplikacje spełniały swoje zadania prawidłowo.

Sam AppStore jest tak przepełniony badziewiem, że dzisiaj naprawdę cięzko coś znaleźć – od czasu do czasu jednak przełamuję niechęć i staram się znaleźć coś ambitniejszego niż ‚wirtualne podkołderniki’. Ta szutka jednak rzadko mi wychodzi – dużo lepiej przedstawia się czytanie różnych blogów czy for z opisami i recenzjami wybranych programów, zatem nie dziwi mnie potencjalny pomysł z AppStore Premium. Podejrzewam, że to nawet sami poważni producenci jak Electronic Arts mogli wymusić na Apple taki krok – w końcu zależy im na promowaniu SimCity, a nie szukania go w gąszczu symulacji nalewania piwa czy Rycerza Jedi machającego telefonem.

Przed Apple rysuje się interesująca przyszłość, która może zostać zahamowana debiutem takich cacuszek jak Palm Pre. Czy tym razem pokażą rewolucję ikony jaką stał się iPhone czy też po prostu będzie to kolejny firmware który powinień mieć numerek 2.3.0 zamiast 3.0?? A może doczekamy się zupełnie nowego modelu telefonu niekompatybilnego z poprzednikami?

Wszystkiego dowiemy się już jutro o 18:00 …

* Moje doświadczenia ze staruteńim Palm Vx. ;-)

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.