Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Precedens operatorów w Apple iPhone CDMA

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Dzisiaj Verizon zaprezentowało długo oczekiwany w USA model iPhone 4 pod sieć CDMA, która technologicznie jest tak samo zaawansowana jak GSM 2G. Znacznie bardziej interesujący jest jednak fakt wprowadzenia specjalnego menu wyłącznie dla tego operatora. Nie jest to dodatkowa aplikacji dostępna w App Store, jak to dotychczas robiło AT&T. Jest to osobna karta w menu ustawień.

Apple jest bodaj jedynym producentem telefonów na świecie, który nie ugiął się presji operatorów o umieszczaniu swoich własnych logo czy oprogramowania, często zwyczajnego bloatware’u, na telefonie. Nie mamy więc żadnych pomarańczy, Plusików, składników powietrza, sponsorów McLarena i tym podobnych. Mogą sobie co najwyżej Skinera nakleić … gdyby Apple im pozwoliło.

Z jednej strony opcja Personal Hotspot, czyli możliwość tworzenia własnej sieci WiFi, jest skierowana przede wszystkim do użytkowników i w żaden sposób nie jest to bloatware, to zastanawiam się czy nie stanie się to precedensem na przyszłość dla operatorów do oferowania różnych innych, niekoniecznie mile widzianych, features dla swoich klientów. „Androidofikacja” iOSa zdewastowałaby najsilniejszą stronę systemu mobilnego Apple. Obecni użytkownicy iPhone’ów pracujący pod GSM mogą tą funkcję uaktywnić jedynie za pomocą jailbreaka i programu MyWi kosztującego dodatkowo $19.99 w Cydia Store.

Z drugiej strony, pierwszy raz w historii iOS, Apple będzie utrzymywało dwie wersje tego systemu operacyjnego. Najbliższy update do 4.3, który ma się ponoć pojawić jeszcze w tym miesiącu pokaże czy problem fragmentacji dotknie również Apple.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.