Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Software: AppTrap i Perian

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

AppTrap:

Microsoft parę lat temu wprowadził funkcję Add/Remove Programs. Niby skuteczny sposób na odinstalowanie wybranych programów, ale wiele wiele razy, przynajmniej w moim przypadku, zawiodła mnie. Niezliczone błędy uninstallerów, nie kasowanie wszystkich plików i inne problemy zniechęcały mnie, ale cóż można było zrobić – alternatyw brak.

Apple natomiast umieszcza aplikacje w tzw. packages. Wystarcz kliknąć prawym przyciskiem na wybrana aplikację w OS X i wybrać „Show Package Contents”. Otworzy się w Finderze zawartość tego pakietu, składającego się z wielu plików. W teorii jest to świetny pomysł, ale … tak niestety jest ale … niektóre programy przetrzymują preferencje i swoje ustawienia w innych katalogach, takich jak /Library czy ~/Library. Zazwyczaj to w niczym nie przeszkadza, bo te pliki zajmują niewiele miejsca na dysku, ale zdarzają się aplikacje z pokaźnymi cache’ami.

Tutaj z pomocą przychodzi nam AppTrap – programik śledzi gdzie są instalowane dodatkowe pliki do instalowanych programów i przy upuszczenie aplikacji na kosz (normalny sposób odinstalowania aplikacji w OS X) dodatkowo usuwa wszelkie pliki powiązane z aplikacją.

Skuteczna i wg. mnie niezbędna aplikacja.

Link: AppTrap

Perian:

OS X nie ma w standardzie wielu kodeków. Na szczęście istnieje Perian – wystarczy go zainstalować i wszelkie nasze problemy DiVXowe i podobne odchodzą w przeszłość. Dodatkowo w odróżnieniu od oficjalnego DiVX Pro, kodeki współpracują z QuickTime i nie wymagają dodatkowego odtwarzacza.

Link: Perian

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.