Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podstawy OS X – Bezpieczeństwo dla początkujących!!!

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Rzadko w dzisiejszych czasach zdarza się nam zamknąć klucze w samochodzie, zakładając oczywiście, że mamy w miarę współczesny samochód. Dzieję się tak dlatego, że producenci o nas dbają i zabezpieczają swoje produkty przed ludzką głupotą. A ta wg. pewnego znanego naukowca nie zna granic.

Dobrą metodą jest także ustawienie na koncie administratora/ów wymóg podania hasła przy jakiejkolwiek poważniejszej zmianie.

Tak samo można sobie nabruździć w komputerze. Nie dalej jak godzinę temu czytałem o przypadku pewnej osoby – polegał on na odebraniu sobie praw do odczytu oraz zapisu plików na dysku. Niestety ta osoba zdecydowała się na restart/wyłączenie komputera po tej iście diabelskiej w skutkach czynności i zakończyło się to zatrzaśniętymi drzwiami w jego nowiuteńkim Ferrari – system po prostu nie chciał wystartować.

Dla tych co nie są jeszcze do końca pewni co robią, zalecane jest założenie, zaraz po skonfigurowaniu systemu, drugiego konta bez praw administratorskich. Pozwoli to ograniczyć maksymalnie błędy oraz kosztowne wpadki.

Dobrą metodą jest także ustawienie na koncie administratora/ów wymóg podania hasła przy jakiejkolwiek poważniejszej zmianie. Robi się to w panelu Preferencji Systemowych, w zakładce Security / BezpieczeństwoOgólneprzycisk Zaawansowane.

OS X prefs admin password required

Teraz w każdym istotnym miejscu w systemie zostaną wyszarzone opcje – zmiana ich nie będzie możliwa dopóki nie klikniemy w kłódkę znajdującą się zazwyczaj w dolnym lewym rogu okienka i nie podamy hasła administratora. Po wprowadzeniu zmian wystarczy, że klikniemy w kłódkę, aby ponownie zabezpieczyć system przez niepożądanymi zmianami.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.