Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone i Scosche Rhythm+ – mój workflow i jak schudłem 8 kg

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Dwa tygodnie temu pisałem o Scosche Rhythm+ – pierwsze wrażenia były pozytywne, ale nie mogłem znaleźć sensownej aplikacji do wykorzystania go bez używania GPS w iPhonie. Okazało się, że rozwiązanie miałem, tylko nie wiedziałem o tym…

Nie trzymam się żadnej diety, jem co chcę – warunkiem jest nie spożywanie więcej niż 1200 kalorii dziennie jeśli nic nie robię.

Interesują mnie obecnie dwie rzeczy – ilość spalonych przeze mnie kalorii w ciągu dnia oraz ilość zjedzonych. To drugie ogarniam za pomocą MyFitnessPal, który przy okazji współpracuje z HealthKit i krokomierzem w 5S/6/6+. Za jego pomocą loguję ile i czego dokładnie zjadam. Nie trzymam się żadnej diety, jem co chcę – warunkiem jest nie spożywanie więcej niż 1200 kalorii dziennie jeśli nic nie robię. Aby jednak ten limit podnieść, staram się ruszać – obojętnie jak. Biegając, spacerując. Mogę dzięki temu jeść lody i burgery. Spalam około 2000 kalorii dziennie, jeśli się nie ruszam za dużo. MFP zatem zaleca, aby jadł o 800 kalorii mniej. Ale wystarczy godzinny, szybki spacer, aby spalić dodatkowo 400 kalorii – czyli już mogę zjeść 1600 kcal. A spacerować lubię, pod warunkiem, że jest pogoda. No i spaceruję często dłużej niż godzinę…

Ruch loguję za pomocą krokomierza, który pojawia się też w MFP i automatycznie dolicza mi ile mogę jeszcze zjeść. Dodatkowo używałem niebieski Up.app w połączeniu z UP24, ale ostatnio zrezygnowałem z niego na rzecz fioletowego Up.app, korzystającego z krokomierza. Niestety ma sporo bugów, ale to się poprawia. Ponadto mam Pedometer++, którego uwielbiam oraz Withings HealthMate, który genialnie integruje się z HealthKit, a przy okazji przekazuje moją wagę do MFP i Up. W praktyce chodzi tylko o to, aby mieć porównanie do poprzednich dni i żebym wiedział ile jeszcze kroków mam zrobić. Można oczywiście korzystać z GPSa i liczyć w kilometrach, ale to marnowanie baterii dla mnie.

Ważę się dwa razy dziennie – rano, po przebudzeniu, i wieczorem, przed snem. Korzystam z wagi Withings Wi-Fi Body Scale, która obecnie nie jest już sprzedawana. Zastąpiono ją Withings Smart Body Analyzer. Nowa jest oczywiście lepsza i nie wyobrażam sobie lepszej wagi niż tej firmy – działają znakomicie i mają ogromne wsparcie dla innych usług i aplikcaji. Taki rygor pozwala mi na bieżąco monitorować jak zmienia się mój tłuszcz i masa, pomimo że na przykład waga całkowita nie spada.

Mierzy mi tętno dzięki czemu może precyzyjnie wyliczyć ile kalorii spaliłem. Nie ma to nawet porównania do szacunkowych pomiarów bieżni czy aplikacji.

Do całości dodałem niedawno Scosche Rhythm+, z którego korzystam na siłowni i podczas spacerów. Mierzy mi tętno dzięki czemu może precyzyjnie wyliczyć ile kalorii spaliłem. Nie ma to nawet porównania do szacunkowych pomiarów bieżni czy aplikacji. Problem z nim jednak miałem taki, że nie ma żadnej aplikacji, która działałaby tak jakbym sobie tego życzył. Ktoś zasugerował Polar Beat, ale jednak znalazłem coś lepszego. Okazuje się, że gdy programowi Wahoo Fitness zablokuje się dostęp do GPSa to nadal działa bez niego. Zużywa wtedy niezauważalną ilość prądu przez BT 4.0. Korzystam w nim z treningu typu treadmill niezależnie czy idę na spacer czy jestem na siłowni – chodzi mi tylko o pomiar tętna i wyliczenia spalonych kalorii. Wahoo Fitness automatycznie przekazuje wszystko do HealthKita, co z kolei powoduje, że MyFitnessPal automatycznie te dane zasysa do siebie i wykorzystuje do swoich własnych obliczeń. Genialne. Ponadto Wahoo Fitness może eksportować bezpośrednio do MFP i wielu innych, ale nie ma to sensu, jeśli opieramy się o HealthKit – podwajamy wtedy dane. Wahoo też potrafi eksportować pliki na Dropboxa w następujących formatach (jednocześnie!): tcx, gpx, csv, pwx i wf. Importuje się je bez problemów do Endomondo chociażby, wraz z trasą jeśli mamy aktywny GPS oraz tętnem. Świetna sprawa.

Pomiar tętna w Scosche jest dosyć dokładny, chociaż czasami występują w nim drobne anomalie. Są one jednak na tyle krótkotrwałe, że nie przeszkadzają. Miałem zresztą podobne na paskach montowanych na klatkę piersiową. Były jednak strasznie niewygodne, a pasek na ręce, pod rękawem, nie przeszkadza i jest niewidoczny.

Scosche Rhythm Plus wykres 01a

Powyższy pomiar jest zrobiony z GPSem podczas spaceru. Tak wygląda plik tcx po uploadzie do Endomondo, który wygenerował wykres. Wszystko w normie.

Scosche Rhythm Plus wykres 02a

Ten jest z innego dnia i też nie posiada anomalii. Również z GPSem.

Scosche Rhythm Plus wykres 03a

Wczoraj z kolei Scosche się zawiesił co widać pod koniec wykresu, przy 119 bpm. Musiałem go wyłączyć i ponownie włączyć. Pomiar bez GPS, a pomimo tego aplikacja działa w tle prawidłowo przy wyłączonym Background App Refresh – zdziwiło mnie to.

Scosche Rhythm Plus wykres 04a

A to dalsza część spaceru z wraz z długim czekaniem w kolejce w sklepie i następnie biegiem po schodach.

Weight_-_October_14_2014

Dzięki powyższemu zaspokajam swojego wewnętrznego gadżeciarza, a przy okazji zrzuciłem 8 kilogramów w trzy miesiące z hakiem.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Podczas spaceru osiągasz 120bpm? :) Muszę chyba kiedyś założyć swój czujnik Garmina i sprawdzić swój bo Twój wydaje mi się coś sporo zawyżony.

 • Bartek Ostry marsz. Przy joggingu mam 130-140.

 • Moridin o tym właśnie mówię. Ja rowerując przez las mam 140-150 w porywach do 180 przy podjazdach. Więc ta wartość przy ostrym marszu (sam też chodzę dość szybko) czy joggingu wydaje mi się zawyżona. Z tego co widzę DC poleca, ale czytałem też inne recenzje gdzie pisali, że pomiar nie jest tak dokładny jak w przypadku opaski na klatę (nie wykorzystującej diód).

 • Bartek U mnie to norma przy marszu. Średnio 115.

 • fotosobczak

  Ja średnio podczas truchtu 130 ale teraz mam 87 kg
  Wcześniej jak zaczynałem odchudzanie przy wadze 120 miałem 130 podczas marszu :)
  Obecnie marsz 87-90
  spoczynkowe 48-55
  Jest super :)

 • Citrix

  Czy możesz napisać gdzie zamawiałeś Scosche Rhythm+ i ile wyniósł Cię zakup z przesyłką. Próbowałem zamówić na ich stronie, ale cena za przesyłkę mnie rozwaliła…

 • Citrix Kolega mi przywiózł.

 • tukanx

  W jakim celu używasz Pedometer skoro Jawbone robi to samo??

 • Pingback: Chcecie teraz kupić jakiś gadżet fitnessowy? Garmina VivoSmart? Jawbone’a UP3? Poczekajcie chwilkę… | Makowe ABC()

 • abenedykt

  Moridin Citrix a

 • Rafal_S

  @Citrix jak kupiłem przez amazon.com
  Z przesyłką do PL wyszło 400 PLN

 • Citrix

  Rafal_S Thx za info. Właśnie przymierzam się do zakupu na amazonie, więc pewnie dołączę do listy :-)

 • Rafal_S

  Dokładnie 118 USD z przesyłką wyszło. Jako GIFT oczywiście. Czekałem niecały tydzień.

 • pkiszk

  Wojtek, zerknalem tutaj bo kiedys pamietam pisałeś o kaloriach, temat mi bliski (trenuje troche). Moim zdaniem nie ma szans na palenie 400kcal podczas spaceru, moze 200-250. 400ta jak masz ciągły wysiłek na poziomie 65proc tetna mamsymalnego, przy spacerowaniu mozesz miec koło 50proc HRMax, chyba ze jestes kompletnie niewytrenowany.
  Zwykle mamy tendencje do zawyżania spalonych i zaniżania zjedzonych. Inny przykład – 2h jazdy rowerem w tempie 8km/h (czytaj wycieczka z dzieckiem), palimy cos wg Ciebie ? Garmin mi pokazuje 200kcal (100kcl/h), czyli tyle co nic, bo i wysiłek tyle co nic. spacer sie od tego różni niewiele, chyba ze na granicy truchtu i podnosi sporo wentylacje (oddech). I ze trwa to godzine non-stop. Liczenie kroków i wynikających z tego kalorii jest mylące, te kalorie sa na poziomie szumu (tj: nieistotne).

 • pkiszk Przy ostrym marszu, w tym pod górkę sporą, mam tętno w rejonie 110-115 jak jest ciepło. Patrząc na wyniki w MFP po cały dniu to pi razy drzwi się zgadza.

 • pkiszk

  znasz swoje tętno maksymalne (faktyczne ? tj. wymaksowane np na rowerze, bieżni, whatever ?) .
  Jestes w stanie maszerować godzine bez przerwy z HR 115, albo mówiąc inaczej. zeby srednie z godziny wyszło 115 ? Masz odcinek gdzie godzine idziesz ostro pod gore ? Bo jak nie, to nici z tych kalorii. Nie chodzi o chwilowe tętno tylko srednie. I dodam, ze jeżeli przy intensywnym spacerze masz 115 bpm, to Twoj max jest wyżej niz myslisz i te 115 nie stanowi 65procent HRMax tylko mniej.
  Ja zacząłem traktować spacery w okolicy 50-75kcal/h niezależnie od intensywności. Plus spalanie bazowe, ktore wynosi pewnie bliżej 50kcal/h (tzw BMR), jesli przyjąłeś u siebie 1800kcal to znaczy ze jeszcze mniej (1800/24h).