Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zmiana sposobu licencjonowania Lightrooma w Creative Cloud na korzyść użytkowników

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

Ostatni update Creative Cloud przynosi, poza zmianą opisaną w poprzednim wpisie, ogromną zaletę dla użytkowników Lightrooma chmury Adobe. Mianowicie chodzi o to, że dotychczasowi użytkownicy Lightrooma tracili dostęp do swoich zdjęć w przypadku anulowania subskrypcji – teraz się to zmieniło. Dotyczy to tylko i wyłącznie osób korzystających z LR w subskrypcji, a nie tych, którzy zapłacili za wersję „pudełkową”.

Sytuacja dla osób, którzy przenieśli się do Lightrooma i w pewnym momencie zrezygnowali z subskrypcji (lub w sytuacji, kiedy im się skończyła) zgodnie z umową z Adobe tracili możliwość uruchamiania nieopłaconych programów. Program Creative Cloud sprawdza czy mamy nadal aktywną subskrypcję raz w miesiącu i w pewnym momencie takie osoby traciły dostęp do LR. Miały oczywiście dostęp do wszystkich swoich plików/zdjęć, ale jeśli chcieli się przenieść do konkurencji i nie wyeksportowali zawczasu swoich modyfikacji oraz metadanych zdjęć do plików XMP, to albo decydowali się na ich utratę, albo musieli zapłacić za kolejny miesiąc.

Od ostatniej aktualizacji sytuacja się zmieniła – w momencie, gdy kończy się nasza subskrypcja możemy nadal włączać Lightrooma, który składa się z kilku modułów: Library, Develop, Maps, Print i tak dalej. Nieopłacona subskrypcja od teraz wyłącza tylko dwa moduły: Maps oraz Develop. Cała pozostała część programu nadal działa tak jak powinna, włączając w to import, eksport, obsługa metadanych, drukowanie i tak dalej.

Q&A

Pytanie – Czy dotyczy to też Lightrooma w wersji pudełkowej?
Odpowiedź – Nie.

Pytanie – Czy nadal mogę eksportować swoje pliki, które wcześniej obrobiłem?
Odpowiedź – Tak.

Pytanie – Czy mogę zapisać swoje zmiany w zdjęciach do plików XMP?
Odpowiedź – Tak. Robi się to z poziomu modułu Library.


Świetny krok Adobe. Brawo!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.