Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Adobe pracuje nad narzędziem automatyzującym przenosiny zdjęć z Aperture do Lightrooma

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Jak wiemy, Apple na początku 2015 roku wypuści nową odsłonę iPhoto – Photos for OS X. Wraz z Photos for iOS, będą tworzyły duet, dzięki któremu będzie można edytować zdjęcia, bez niszczenia oryginałów, na którymkolwiek z naszych Maków lub iUrządzeń. To typowe dla firmy z Cupertino – upraszczanie wszystkiego tak, aby zwykły użytkownik chciał z tego narzędzia korzystać. Najbardziej oburzeni są oczywiście userzy Aperture, który nie będzie już rozwijany pod względem nowych funkcji. W międzyczasie jednak, Adobe postanowiło skorzystać z okazji i zachęcić tych ludzi do przesiadki na Lightrooma.

Adobe niestety tak sprytnie ukrył link do swojego sklepu do wersji pudełkowej, że poproszę Was o pomoc – nie mogę go znaleźć.

Wczoraj opublikowali specjalną stronę wraz z poradnikiem w PDFie, który szczegółowo opisuje jak przenieść zdjęcia z Aperture do Lightrooma ręcznie. Adobe naturalnie zachęca do skorzystania z ich pakietu dla fotografów – za €12.29 miesięcznie otrzymujemy dostęp do najnowszego Photoshopa CC oraz Lightrooma 5 przy rocznym zobowiązaniu. Nie każdy jednak potrzebuje Photoshopa – te osoby mogą albo poczekać na Photos dla iOS/OS X lub po prostu kupić pudełkową wersję Lightrooma 5. Adobe niestety tak sprytnie ukrył link do swojego sklepu do wersji pudełkowej, że poproszę Was o pomoc – nie mogę go znaleźć.

Ale to nie wszystko – Adobe obecnie pracuje nad narzędziem do automatycznego przeniesienia danych z Aperture do Lightrooma:

At Adobe, we’re working on a migration tool to help you bring your photos into Adobe® Photoshop® Lightroom® from Aperture, but if you’re eager to switch before the tool is ready, this guide can help ease your transition. We recognize that this migration may be a challenging process and offer the following resources and methodology to help get you up to speed with Lightroom and provide a road map for successfully migrating your photos.

The first challenge is that the terminology, layout, and controls of the two applications are different. It’s a good idea to start processing photos in Lightroom and become familiar with it before you migrate your photos from Aperture. You can do so by taking some new photos, importing them into Lightroom, and then using Lightroom.

Nad podobnym narzędziem pracuje Adrian Grah.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Eh, Wojtek żyjący w przyszłości ;-)
  Nie wiem skąd to oburzenie u użytkowników (Hej, użytkownicy) Aperture. Wersja nr. 3 tego oprogramowania pojawiła się, AFAIR, w 2010 roku. Przez 4 lata jedyne zmiany to dodanie obsługi nowych aparatów. Myślę zatem, że oburzeni to byli bardzo nieliczni. Ci co mieli prawo do złych słów zrobili to lata temu :-)

 • Właśnie nie – popatrz na komentarze pod poprzednimi wpisami w temacie. :)

 • Ale komentarze kilkunastu, kiludziesięciu czy nawet kilkuset osób o niczym nie świadczą. Mój znajomy, po decyzji Apple o ubiciu Aperture, też stwierdził, że Apple już kompletnie olało rynek „Pro”. Zobacz co się działo jak Adobe oznajmiło, że jak ktoś chce nowego PS, to musi przejść na subskrypcję. Wtedy to były komentarze :) Jak pisałem, Apple postawiło krzyżyk na Aperture lata temu. Zresztą to nigdy nie był popularny program, widać to chociażby bo społeczności, liczbie presetów, tutoriali. Najwyraźniej „sadownicy” doszli do wniosku, że ich userzy potrzebują czegoś bardziej zaawansowanego niż iPhoto, ale jednocześnie prostszego od Aperture. W sumie tak na prawdę nie wiemy jak będzie wyglądało Photos, ale sam fakt, że da się go rozbudować o pluginy dobrze wróży na przyszłość. Oczywiście chętnie bym się dowiedział ile osób pracujących bardziej profesjonalnie ze zdjęciami (niekoniecznie zawodowi fotografowie) korzysta z Aperture, a ilu z nich przestało korzystać dawno temu. Sam osobiście przestałem korzystać chyba po pół roku od zakupu Aperture 3.

 • Nie olało Pro IMO. FCP X i Logic X będą rozwijane nadal. Ostatnio nawet były spore update’y obu. Ogłosili to też publicznie, że nie zamierzają ich zabijać.

 • Wiem, że nie olało. FCP X, Logic X, nowy Mac Pro. Chodziło mi właśnie o to, że ludzie szaleją nad softem, który od czterech lat nie dostał żadnej większej zmiany i nagle w 2014, gdy Apple dobija trupa (czyż nie dobija się koni?) podnosi się rwetes, że jak to. Ja rozumiem, że przyzwyczajenia, że biblioteki itp., ale najwyraźniej Apple zrozumiało, że z Lightroomem na tym polu nie wygrają, więc trzeba działać radykalnie. Ubijamy Aperture, kasujemy iPhoto i dajemy naszym użytkownikom hybrydę, której tak naprawdę potrzebują – coś do prostego zarządzania zdjęciami, ale jednocześnie na elastycznego by pluginami rozszerzyć jego możliwości – i tym będą Photos. Segment Pro, jak przypuszczam, pewnie dawno siedzi na rozwiązaniach konkurencji: Lightroom, Photoshop/Bridge, C1, DxO itp.
  Poza tym Photos nie musi być złe. Na FCP X też na początku słano masę jobów, a teraz nagle cicho więc jak przypuszczam soft okazał się dobry, a nawet bardzo dobry.

 • Nie pozostaje mi nic innego jak się zgodzić. :)

 • Marcinq

  „… na początku 2015 roku wypuścił…” – WOW. Podróże w czasie ;) Za dużo Time Machine, Wojtku ;)

 • Paweł MMR

  Apple się kończy. Albo już skończyło. Jeszcze nie wiadomo do końca. :-)

 • Piotr Rzepecki

  Menu->How to Buy->All Products, gdzie można znaleźć Lightroom w cenach (z VAT-em):
  1. 72,57 EUR za aktualizację oraz
  2. 129,15 EUR za pełną wersję

 • Thanks. :)