Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Całkowicie nowe MacBooki Air w tym roku; może też Air 12″ z Retiną

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Pojawiły się plotki/raporty pochodzące ze wschodu, iż ruszyła produkcja całkowicie nowych modeli MacBooków Air 11.6″ i 13″. Mają rzekomo mieć całkowicie nowe konstrukcje, ekrany oraz chipsety – dwa pierwsze rozumiem, trzeciego nie do końca… Jednocześnie spodziewany jest MacBook Air 12″ z ekranem Retina, który może trafić do klientów pomiędzy trzecim kwartałem 2014, a początkiem 2015 roku. Raport również wspomina o tym, że za opóźnienia odpowiedzialny jest Intel, który ma problemy z 14 nm Broadwellami.

Nie uważam, aby całkowite przeprojektowanie linii było konieczne, ale na pewno będzie mile widziane…

MacBook Air jest produkowany w niezmienionej formie od 2010 roku, kiedy to po raz pierwszy zadebiutował z Core 2 Duo 1.4 GHz. W 2011 otrzymał uaktualnienie do Core i5/i7 1.6-1.8 GHz i przy okazji dodano port Thunderbolt. W 2012 został delikatnie odświeżony, a ostatnia duża zmiana była w zeszłym roku – Air otrzymał SSD na PCIe, dzięki czemu osiąga absurdalne prędkości. a nowe Haswelle pozwoliły znacząco zwiększyć czas pracy na baterii. W tym roku komputer będzie na rynku już cztery lata i pomimo, że nadal jest jednym z najcieńszych i najlżejszych konstrukcji na rynku to istnieją już konkurenci lepsi w niektórych kwestiach, jak chociażby MacBook Pro 13″ z Retiną, którego gabaryty są węższe i płysze od Aira 13″. Nie uważam, aby całkowite przeprojektowanie linii było konieczne, ale na pewno będzie mile widziane, a przy okazji udowodni, że Apple nadal się rozwija – Phil Schiller będzie znowu mógł wyjść na scenę i powiedzieć o ile procent jest lżejszy, cieńszy, wydajniejszy i… coś na pewno wymyśli. Być może Apple nie będzie chciało czekać na Broadwella i ta konstrukcja oprze się o obecną linię Intela, przy czym uaktualnienie pojawiłoby się w 2015 roku – to tylko moje gdybania, które zależą od tego ile procesorów uda się Intelowi wyprodukować.

MacBook Air 12″ z Retiną – mityczny komputer, na temat którego plotki pojawiają się od ponad roku, prawdopodobnie spełniłby marzenia wielu. Pod kontrolą Broadwella nie potrzebowałby wentylatorów, a to z kolei oznacza jedną istotną kwestię – więcej miejsca. Więcej miejsca na inne podzespoły, jak chociażby większy akumulator… lub możliwe stałoby się stworzenie czegoś o jeszcze mniejszych gabarytach.

Mamy już lipiec, a jedyną nowością jest uchwyt do Mac Pro umożliwiający zabezpieczenia go kablem przed kradzieżą.

Tim Cook zapowiadał nowe kategorie produktów „across 2014”. Mamy już lipiec, a jedyną nowością jest uchwyt do Mac Pro umożliwiający zabezpieczenia go kablem przed kradzieżą. Nowe Airy będą oczywiście nowe, ale nie będą tworzyły przecież nowej kategorii. iPhone 6 (4.7″) i iPhone 6 Air (5.5″) również nie. iPady z Touch ID? Nope. Niewiadomymi pozostają iMaki i Mac mini, który ostatni raz uaktualniono w 2012 roku. Zapowiada się więc na to, że jedyną nową kategorię stworzy iWatch w formie opaski lub zegarka, wyposażonego w czujniki monitorujące nasze ciała. Patrząc jednak na wspomnianą zapowiedź Cooka i Eddiego Cue, który użył zwrotu „mamy najlepszą gamę produktów jaką widziałem od 25 lat na drugą połowę tego roku”, to trzymajmy kciuki, aby nie było opóźnień. Bo jeśli, odpukać w niemalowane, nowości będą przesunięte na 2015 rok, to media będą psioczyły na Apple jak nigdy dotąd. Dlatego lepiej jednak nie poddawać się presji i nie obiecywać czegoś co czasami jest poza naszą kontrolą i zależne od osób trzecich.

Czekam z niecierpliwością. Myślałem, że Neptune zostanie na dłużej w rodzinie, ale chyba nie obrazi się jak wymienimy go dla rMBA 12″…


Źródło: 9to5Mac

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.