Brooke Crothers z CNET donosi, że analityk NPD DisplaySearch Richard Shim … donosi … sic! … że ruszyła produkcja ekranu o rozdzielczości 2560×1600 dla MacBook Pro 13″. Ponadto mówi, że ekran na pewno dotyczy model Pro 13″, a nie Air. Ta plotka nie podoba mi się z kilku powodów …
MacBook Pro, od czasów premiery nowszego Aira z matrycą 1440×900 px, pozostał przy rozdzielczości 1280×800, czego nie byłem kompletnie w stanie zrozumieć. Nie wątpię, że Apple mógł podnieść mu specyfikację do takiej jak w modelu Air, ale z jakiegoś powodu tego nie zrobił. Mogła to być kwestia ceny lub po prostu nie byli w stanie zamówić wystarczająco dużo ekranów, a nie chcieli ograniczać produkcji jednego z bardziej popularnych modeli MacBooka.
Raportowany ekran Retina ma rozdzielczość 2560×1600, co czyni go dokładnie dwukrotnie gęstszym pod względem upakowania pikseli od modelu obecnego. Apple dokładnie tak postąpił w przypadku 15″ RetinaBooka, który ma 2880×1800 px, a to z kolei odpowiada rozdzielczości 1440×900. Zatem, aby 13″ MacBook Pro miał podniesioną przestrzeń roboczą do relatywnych 1440×900, musiałby posiadać ekran o takiej samej rozdzielczości jak Retina MacBook Pro. Jako, że prosta matematyka nauczyła nas, że 13″ to mniej niż 15″, gęstość upakowania pikseli musiałby być jeszcze większa, a to może oznaczać kłopoty w produkcji. Co więcej – niezależne testy oraz recenzja rMBP w iMagazine wykazały, że pomimo dedykowanej karty graficznej, komputer pracuje na granicy wydajności jeśli chodzi o renderowanie grafiki. Być może Apple nie chciał ryzykować podobnych problemów w przypadku mniejszego brata, który pozbawiony jest dedykowanego zewnętrznego1 GPU.
Jeśli powyższe plotki okażą się prawdą to może w końcu doczekam się laptopa na jakiego czekam. Wolałbym model Air, ale Pro zawsze miał znacznie lepsze matryce w porównaniu do lżejszych braci. Najbardziej jednak interesuje mnie kwestia obudowy – czy Apple pozostanie czy obecnej konstrukcji czy zdecyduje się na cieńszą i nowszą obudowę znaną nam już z rMBP? Największą przeszkodą może być w tym wypadku ciepło …
- Niezależnego od CPU. ↩
Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.