Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Hardware: Nowe MacBooki!!!

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

No i mamy nowe MacBooki, również Pro i Air. MBP 17″ na razie brak w nowym design. Starszy model jest dalej dostępny; ma dodatkowo opcję 320GB dysku – 5400 lub 7200rpm oraz 128GB SSD.

Dostaliśmy nowe szklany ekrany w MB i MBP – koniec ery matowych (niestety). Touchpady również są pokryte teraz szkłem. Przyciskiem teraz będzie cały touchpad. Doszły też nowe gesty – czteroma palcami tym razem.

Procesory wiele się nie zmieniły. Przełom nastąpił w kartach graficznych. MB i Air dostaną nową nVidię 9400M – 5x szybszą od poprzedniego Intela. Pamięć jest współdzielona z systemowymi kośćmi – notabene teraz są to DDR3. W MacBook Pro natomiast dostajemy dwie karty graficzne. Na codzień możemy korzystać z 9400M, która ma mniejsze zużycie prądu (5 godzin życia na baterii), a jeśli potrzebujemy większej mocy to włączamy 9600M GT z 512MB.

Niestety zniknął port FireWire 400 – i po co wydawałem ekstra pieniążki na dysk zew. z tym portem? :-(

Wszystkie porty będą teraz z jednej strony obudowy, co jest niewątpliwie plusem, ale właśnie odbywa się to kosztem portów. Zamiast pełnego DVI dostajemy teraz Mini DisplayPort – obsługuje wszystko, aż do 30″ w dual-linku. Przejściówka na DVI oczywiście nie będzie dołączana do zestawu i trzeba będzie za nią zapłacić …

MacBook Air zostanie wypuszczony na rynek na początku listopada. Ma nowe procesory (1.6 oraz 1.86GHz), większy dyski twarde (120GB HDD lub 128GB SSD). 9400M również zawarty w faceliftcie.

Przedstawiono również nowy Apple LED Cinema Display. 24″. 1920×1200. 3 zasilane porty USB.

No i najlepszy kąsek: kabelek MagSafe, aby zasilać MacBooka/Pro/Air prosto z monitora – zasilacz możemy pozostawić w torbie! W końcu ktoś pomyślał…

Niestety kabelek nie jest DVI, tylko Mini DisplayPort – mam nadzieję, że będzie działała przejściówka na port DVI w starym MBP. Jak nie to szlag mnie trafi. A na apple.com nic na ten temat nie piszą. :-(

Są też wbudowane głośniki oraz iSight – cudnie. :-)

Czekam na nowego MacBook Pro 17″ i dopiero wtedy pomyślę nad wymianą…

Update:

Wygląda na to, że Apple nie ma przejściówki do nowego 24″ LED Display. DisplayPort również przenosi audio, więc nawet jak znajdzie się adapter innego producenta, to nie skorzystamy z głośników. Szczerze mówiąc jestem tym faktem mocno zniesmaczony, bo Apple kompletnie olał swoich obecnych klientów.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.