Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 8 – logowanie się za pomocą iCloud Keychain w innych aplikacjach niż Safari

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Na wykładach WWDC Apple zaprezentowało ciekawą funkcję, która może znacząco zwiększyć atrakcyjność iCloud Keychain, który obecnie działa jedynie w Safari. Jordan Kahn opisał szczegóły na łamach 9to5Mac – w dużym skrócie chodzi o ułatwienie użytkownikom życia poprzez udostępnienie developerom możliwości odpytania Safari o dane do logowania do wybranej strony czy serwisu.

Safari autofil credentials iOS 8

iOS 8 w takiej sytuacji umożliwi aplikacji G+ odpytanie Safari czy iCloud Keychain posiada nasze dane logowania do konta.

Weźmy za przykład taką aplikację jak Google+ – posiada ona swoją stronę internetową. Załóżmy więc, że mamy w iCloud Keychain zapisany login do Google+ i pierwszy raz uruchamiamy nową natywną aplikację Google’a, na którą czekał cały świat i która zabije Fejsa… iOS 8 w takiej sytuacji umożliwi aplikacji G+ odpytanie Safari czy iCloud Keychain posiada nasze dane logowania do konta – pojawi się okno dialogowe pytające się nas czy się zgadzamy na logowanie za ich pomocą i nam pozostaje zdecydować jak odpowiemy. Developerzy będą oczywiście musieli dodać tę funkcję do swoich aplikacji, dzięki czemu będą mieli dostęp do odpowiednich nowych API systemu. Co ciekawe – jeśli naszego loginu i hasła nie zapisaliśmy w Safari dla danej strony to będzie też możliwość dopisania go do iCloud Keychain po zalogowaniu się w aplikacji trzeciej.

To wszystko to część Continuity, o którym Craig mówił podczas keynote na WWDC 2014. To brzmi naprawdę świetnie, a te wszystkie drobne usprawnienia powinny odmienić całkowicie to jak pracujemy na iOSie, znacząco zwiększając już wysoką wygodę. Pytanie teraz pozostaje tylko jedno: jak sobie twórcy 1Password poradzą z nowymi Extensions, aby dać userom dostęp do danych z tego app?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.