Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X Mavericks – iCloud Keychain

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Mavericks, poza wieloma innymi praktycznymi ułatwieniami, wprowadza do spółki z iOS 7, bardzo ciekawą funkcję – iCloud Keychain. Jej zadanie jest bardzo zbliżone do 1Password, z którego korzystam osobiście – zapamiętuje w bezpieczny sposób nasze loginy, hasła, karty kredytowe i inne dane, aby móc je wprowadzić przy minimalnym wysiłku.

iCloud Keychain logoiCloud Keychain jest dodatkowo synchronizowany pomiędzy wszystkim naszymi iUrządzeniami – iPadami, iPhone’ami, iPodami i Makami. Wystarczy zapisać hasło i login lub jakiekolwiek inne dane, które potrafi przetrzymać, aby po chwili móc się zalogować na innym urządzeniu. Mistrzostwo świata? Tak, ale nie byli pierwsi. Taką funkcjonalność od dawna ma chociażby 1Password, bez którego nie wyobrażam sobie życia. Można powiedzieć, że skopiowali pomysł od swoich własnych developerów. Różnica pomiędzy 1Password, a iCloud Keychain pozostanie jednak spora, podobnie jak Reading List w Safari różni się od Instapaper czy Pocket.

1password 4 beta icon roundiCloud Keychain, zgodnie z filozofią firmy, jest prosty do bólu. Potrafi zapisywać login i hasła, dane osobowe do formularzy wraz z numerami kart kredytowych i to w zasadzie tyle. 1Password z kolei potrafi robić to oraz wiele więcej – można w nim bezpiecznie przetrzymywać notatki, dane kont bankowych, tajemnicze zdjęcia kochanek/kochanków oraz prawie wszystko inne co przyjdzie nam do głowy. Jest to też narzędzie, które działa z każdą podpisaną przez developera przeglądarką – na obecną chwilę nie obsługuje chyba jedynie Chromium1.

Warto też zwrócić uwagę na to, że 1Password wspiera również Windows i Androida i synchronizujemy je wszystkie wtedy poprzez Dropboxa. Można też poprzez iCloud lub ręcznie, poprzez Wi-Fi, co jest najbezpieczniejszą formą.

Który wybrać?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć samemu. Jeśli nie kupiliście jeszcze 1Password (obecnie w promocji na iOS i Mac – upgrade do tego wersji 4 dla Mac będzie za darmo jeśli mnie pamięć nie myli) to warto rozpocząć przygodę z iCloud Keychain. Jeśli po jakimś czasie zdecydujecie, że nie jest to dla Was wystarczające narzędzie to wtedy możecie bez problemów kupić 1Password i nie żałować wydanych pieniędzy. Podejrzewam, że większości wystarczy implementacja Apple, ale osobiście mam zamiar nadal korzystać z 1Password – mnogość dodatkowych opcji jest dla mnie po prostu przydatna i regularnie z nich korzystam.

 1. Nie mylić z Chrome.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • cornoideae

  W obecnej sytuacji to może być NSA Keychain…

 • Bartosz Górecki

  „Podejrzewam, że większości wystarczy implementacja Apple…”

  Problem będzie wtedy, kiedy użytkownik nie będzie miał pod ręką sprzętu Apple i zechce się zalogować z komputera PC z Windows lub Linux-em.

  „…tajemnicze zdjęcia kochanek/kochanków…”

  Ależ Wojciechu, jak możesz coś takiego sugerować? Co na to „Żona”? :-D

 • Tak jak napisałeś, większości to wystarczy. Mnie tak! Dużo „czytam na później” i Reading List świetnie sprawdza się jako „śmietnik” do którego wrzucam wszystko co jest warte najmniejszej uwagi, a moją machiną do czytania na później w której nie mam żadnego bałaganu jest Readability. Reading List jest tylko pomocne.

  Tak działa Apple i jest to świetne ponieważ ich rozwiązania nie nie biją po oczach. Możesz korzystać, ale nawet jeśli tego nie robisz nie ma bałaganu, to gdzieś jest, ale nie przesłania podstawowych treści. Jeśli wymagasz czegoś więcej to instalujesz do tego odpowiednie oprogramowanie, a Apple wychodzi tylko na przeciw podstawowym wymaganiom. Za to uwielbiamy OS X, kupujesz pierwszego Maca i otrzymujesz kompletne oprogramowanie. Z biegiem czasu jest ono tylko udoskonalane.

  Jest jeszcze coś, to jest od Apple.
  Z Readability (wcześniej Instapaper) korzystałem od dawna ponieważ czemuś mi to służyło i było potrzebne. Tak jak ktoś kto nigdy nie czuł potrzeby korzystania z Pocket, Instapaper itd. może docenić Reading List, ciesząc się jego udogodnieniami. Ja nigdy nie czułem potrzeby instalowania 1Password itp. ale iCloud keychain wykorzystuję, jak dają to biorę i korzystam, daje mi to radość i ułatwia pracę, fajny ficzer, tyle, lecz gdyby ta usługa się nie pojawiła nadal nic by mnie nie zmusiło do zarządzania hasłami i kartami kredytowymi.

 • Zbyszek Czapnik

  Nie ufam takiemu wbudowanemu rozwiązaniu. Mam nadzieję, że da się to zablokować/wyłączyć. 1Password działa offline. Synchronizacja przez net jest opcją z której można korzystać a nie koniecznością.
  Nie wiem Wojtu gdzie widzisz promocję cenową na 1Password!? Ta pewnie będzie po premierze Mavericka. Na szczęście ciągle świetnie mi działa wersja kupiona przed pojawieniem się 1Password w iTunes. Kiedyś jednak trzeba będzie kupić ponownie, bo upgrade nie jest możliwy.

 • kOffAll

  iCloud Keychain potrafi tez dodatkowo zaproponować losowo generowane hasło gdy tworzymy konto na jakiejś stronie!

 • Zbyszek Czapnik

  Rozwiązanie stosowane od lat w 1Password! ;-)

 • O swoje się nie martwię ale troszczę się o bezpieczeństwo innych. ;-)

 • 0nerdgasm0

  Polecam sprawdzić Dashlane – moim zdaniem o wiele lepsze niż 1 Password, chociaz cenię ich pionierstwo i piękny design appek.

 • Mariusz

  „iCloud Keychain, zgodnie z filozofią firmy, jest prosty do bólu. Potrafi zapisywać login i hasła, dane osobowe do formularzy wraz z numerami kart kredytowych i to w zasadzie tyle.”

  Nie jest to prawdą. Keychain dodaję nowy pęk kluczy o nazwie iCloud i niczym się nie różni od pozostałych. Tak więc możemy synchronizować wszystko co w takim pęku się znajdzie, hasła, notatki, klucze, certyfikaty. Problem może się pojawić gdy korzystamy z iOS7 tam działa tylko to co jest związane z safari – formularze itp bo nie mamy dostępu do pęku kluczy.

 • Upraszaczałem, żeby zobrazować jak to działa z iOS 7. Masz rację oczywiście jeśli chodzi o stronę OS X.