Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

(Prawie) wszystko o nowym iCloud, iCloud Drive i iCloud Photo Library

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Apple podczas keynote pokazało wiele nowości związanych z iCloud. Pozostaje wiele pytań, a odpowiedzi nadejdą zapewne dopiero na jesieni. Na kilka z nich na szczęście już takowe są. Generalnie jest lepiej – znacznie – ale nadal kilka rzeczy nie zostało rozwiązanych tak jakbym sobie tego życzył.

Darmowy iCloud

Nic nie wskazuje na to, aby podstawowe 5 GB uległo zmianie jeśli chodzi o darmową przestrzeń w iCloud. To miejsce dla pojedynczego konta iCloud jest darmowe. Dobrą wiadomością jest to, że możemy przestrzeń znacząco rozszerzyć, aż do 1 TB. Za ile? Taniocha…

  • 5 GB za darmo
  • 20 GB za $1 miesięcznie lub $12 rocznie
  • 200 GB za $4 miesięcznie lub $48 rocznie

Pozostałych cen jeszcze nie znamy. Nie wiem też jeszcze czy płacąc za pakiet 20 GB dostaniemy dodatkowe 20 GB co da łącznie 25 GB czy sumarycznie będzie 20 GB. Skłaniam się ku temu, że to się nie zmieni i otrzymamy w takiej sytuacji 5 GB + wykupioną przestrzeń.

Porównanie cen do konkurencji

Apple oferuje mniej na początek, ale płatne opcje są przeważnie korzystniejsze niż u konkurencji.

  • Copy.com kosztuje $10/msc lub $99/rok za 250 GB.
  • Dropbox kosztuje $10/msc lub $99/rok za 100 GB.
  • OneDrive kosztuje $25/rok za 50 GB, $50/rok za 100 GB lub $100 za 200 GB.
  • GoogleDrive kosztuje $2/msc za 100 GB ($24/rok), $10/msc za 1 TB ($120/rok), $100/msc za 10 TB ($1200/rok), $200/msc za 20 TB ($2400/rok) lub $300/msc za 30 TB ($3600/rok).

Różnica jednak polega na tym, że u konkurencji często są promocje, a darmowe konta są większe. W samym Copy mam ponad 650 GB przykładowo, a wiem, że paru twitterowiczów zbliża się do 1 TB o ile już go nie przekroczyło.

iCloud Drive

OS X Yosemite iCloud Drive iconApple zapowiedział iCloud Drive, dzięki któremu mamy dostęp do wszystkich plików z wszystkich aplikacji, które zapisały nasze pliki w iCloudzie. Nawet jeśli nie mamy tych aplikacji zainstalowanych. – za pomocą iCloud Drive app dla iOS oraz bezpośrednio w Finderze w OS X. To rozwiązanie podobne do tradycyjnego systemu plików, ale podejrzewam, że tylko ambitniejsi userzy tak go będą używali. Dla zwykłego użytkownika pozostanie miejscem, które automagicznie przenosi dokumenty pomiędzy urządzeniami. Wrodzony we mnie geek jednak się z tego cieszy – możemy tam umieszczać co tylko chcemy w jakiejkolwiek strukturze chcemy. Jeśli jeszcze wprowadzą możliwość współdzielenia się plikami jak w Dropboxie to prawdopodobnie zrezygnuję z tego ostatniego. Co ciekawe – wsparcie iCloud Drive będzie również dla Windows.

iCloud Drive będzie wspierał również m.in. Box.net i OneDrive.

MailDrop

MailDrop będzie wykorzystywał nasz iCloud Drive do przesyłania linków do załączników (do 5 GB) zamiast samych plików w wiadomościach. To bardzo dobra funkcja i całkowicie zautomatyzowana. Nie wiadomo jednak na obecną chwilę czy będą się liczyły do naszego quota. Nie wiemy też jak długo będą czekały w iCloudzie oraz czy będziemy je widzieć w naszym iCloud Drive – na odpowiedź na te pytania będzie trzeba poczekać.

iCloud Drive na starszych iOSach i OS X

Wygląda na to, że iCloud Drive będzie wymagał najnowszych wersji OS X i iOS. Na ostateczne potwierdzenie przyjdzie nam poczekać. Nie powinno to jednak stanowić większego problemu – upgrade do obu systemów jest darmowy i wystarczy tylko mieć iUrządzenie z 2011 roku lub nowsze oraz Mac z Core 2 Duo lub nowszym.

iCloud Photo Library

iOS 8 iCloud Photo Library iconiCloud będzie przetrzymywał wszystkie nasze zdjęcia w chmurze i będą one również dostępne pod OS X dzięki nowemu Photos.app. Edycja (nie niszcząca oryginałów) będzie również możliwa z dowolnego urządzenia. Dotychczas nie liczyły się one do naszego quota, ale obstawiam, że to się niestety zmieni – stąd między innymi nowe i niższe ceny iCloud Drive. Czekamy na decyzję Apple…

Quota i iCloud Backup

Dotychczas quota w iCloud obejmowała naszą pocztę, pliki oraz backupy. To ostatnie powinno być zdecydowanie wyłączone – na rynku są 128 GB wersje iPadów, używane przez ludzi jako jedyny komputer, a ich backup powinien być obowiązkowy i darmowy. Nie jest to w końcu przestrzeń, którą możemy wykorzystać na coś innego.


Macie jeszcze jakieś pytania?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.