Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Galaxy S5, Gear 2 i Gear Fit – pierwsze wrażenia po prezentacji Samsunga

· Wojtek Pietrusiewicz · 51 komentarzy

Podczas ostatnich dwóch prezentacji Samsunga było mi wstyd, że to oglądam. Było mi wstyd, że ogląda to też ktokolwiek inny. Pomimo, że nie miałem absolutnie nic wspólnego z samą prezentacją to czułem się jak piętnastolatek, który wstydzi się swoich rodziców – każdy z nas miał taki moment w swoim nastoletnim życiu, tyle że nie spodziewałem się, że kiedyś ponownie go doświadczę. Tym razem było znacznie, ale to znacznie lepiej. Na wstępie bardzo ładnie grała orkiestra i naprawdę miło było ich posłuchać.

Samsung powinien dostać bana na słowo „glam”.

Później już był tylko trochę gorzej, ale na szczęście nikt nie uciekł ze sceny. Największym problemem był marketingowy bełkot, którym próbowano sprzedać produkty, podczas gdy ewidentnie nie wszystko było do końca przemyślane. Po pierwsze i przede wszystkim, Samsung powinien dostać bana na słowo „glam”. Ich telefony absolutnie nie mają nic wspólnego ze słowem, z którego ten skrót się wywodzi – glamorous. Co więcej – użyto zwrotu „modern glam look”, który nie oznacza absolutnie niczego. Równie dobrze mogli powiedzieć „klasycznie rockowy wygląd” – dla każdego to i tak będzie oznaczało co innego. Po drugie, prezenter zaczął pokazywać jak Galaxy S5 swój design opiera o geometryczne kształty, które demonstrował na tapecie. Po chwili natomiast pokazano kółka wzorem z Google+…

Ta firma naprawdę powinna znaleźć lepszych marketingowców. Stać ich na to.

Glam_Galaxy-S5_Group3

Galaxy S5

A co do wyglądu samego Galaxy S5 to mam następujące pretensje:

  • obiektyw aparatu wygląda tak samo tandetnie jak na Galaxy S II; ramka z chromu tylko podkreśla brak subtelności tego rozwiązania
  • plastikowe aluminium na brzegach jak zawsze tandetne
  • tekstura tyłu wygląda jak plastry, które mam w szafce na skaleczenia
  • odcień koloru złotego jest dokładnie taki jakiego ludzie się obawiali, że będzie na iPhonie 5S – Saudi Arabia Gold
  • klapka na porcie USB

Jedyną dobrą rzeczą jest to, że telefon jest wodoodporny. To spory plus, szczególnie jeśli przeglądamy Twittera podczas sikania. Problemem jest jednak klapka na porcie USB, która całkowicie psuje design i funkcjonalność telefonu. Dotyczy to zresztą również wodoodpornych Sony – nie podoba mi się takie rozwiązanie. Wyobrażacie sobie klapkę w iPhonie? Ja też nie – Apple przykłada właśnie uwagę do takich detali i będzie szukało innego rozwiązania.

iPhone 5s wprowadził Multipath TCP, który obecnie działa tylko i wyłącznie w Siri. Pisałem o tym przy okazji jego recenzji:

iPhone 5s wprowadza również wsparcie dla Multipath TCP – jako pierwszy telefon na świecie. Tradycyjnie możemy korzystać z internetu w smartfonach poprzez Wi-Fi lub 3G, ale nie przez oba jednocześnie. Łącząc się poprzez TCP, jeśli połączenie pada z jakiegoś powodu, musi zostać ponownie zestawione. Multipath TCP pozwala tego uniknąć, dynamicznie przełączając się na odpowiednie łącze i nie tracąc czasu na jego ponowne zestawianie. Może też wybrać optymalne łącze – na przykład poprzez szybsze LTE, pomimo że jesteśmy podłączeni do domowego Wi-Fi, które przykładowo zapewnia jedynie 2 Mbps prędkości pobierania danych.

Na obecną chwilę MPTCP jest wykorzystywane wyłącznie do transferów danych dla Siri – celem jest zapewne uniknięcie problemów z połączeniem i frustracji z tym związanych. Nie wątpię, że po pomyślnych testach zostanie to rozszerzone na cały system operacyjny.

Samsung wczoraj zareklamował coś co nazwał Download Booster, gdzie telefon rzekomo potrafi pobierać plik z internetu równocześnie po Wi-Fi i LTE. Zastanawiam się czy to nie właśnie MPTCP. Prosiłbym o informacje o wykorzystywanej technologii jeśli ktoś coś w tym temacie znajdzie.

Samsung Gear 04Galaxy Gear 2

Wydłużono mu czas pracy na jednym ładowaniu baterii do trzech dni… Jak będzie trzymała tydzień to zacznę się tym interesować. Nie rozumiem jednak po jaką cholerę mi zegarek, który dubluje funkcje telefonu…

blog_IMG_4650_1000pxZegarki to męska biżuteria. To dla wielu sprzęt kolekcjonerski i sposób na wyrażenie swojej osobowości. Przykładowo, mnie zupełnie nie obchodzi czy ktoś wie jaki mam zegarek czy nie – chodzi tylko o jego obecność, formę i uczucia jakimi go darzę. Wystarczy, że ja wiem. Wiele osób dzisiaj tego nie rozumie i podejrzewam, że popularność tych analogowych urządzeń, automatycznie nakręcanych ruchem ręki, wkrótce umrze. Niestety część właścicieli zegarków nosi je tylko dla szpanu, a szkoda, bo z moich doświadczeń to zupełnie błędne założenie. Trochę jak stereotyp, że każdy kierowca BMW to pirat i bandyta.

Obstawiam, że sprzedaż będzie miał równie nikłą jak pierwszy Gear, pokazany kilka miesięcy temu. Swoją drogą, ciekawy jestem jak bardzo wkurzeni są właściciele pierwszej generacji…

Samsung Gear Fit 04Gear Fit

W końcu produkt, który powstał na podstawie, jak to Samsung określił, „Waszych potrzeb”. Rzekomo słuchali swoich użytkowników… Podejrzewam raczej, że próbowali przewidzieć to co robi Apple na podstawie plotek. Mniejsza jednak o to, bo Fit wydaje się być fajnym produktem, który ma sens. Niestety ma kilka wad, w tym jednak ogromna pod względem designu…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. SlashGear

Po pierwsze, powyższe zdjęcie idealnie ilustruje w jaki sposób patrzymy na zegarek, który mamy na ręce. Jeśli macie teraz takowego na nadgarstku, to wyobraźcie sobie, że tarcza jest odwrócona o 90 stopni w jedną lub drugą stronę. Jakby na to nie patrzeć to nie jest to wygodne rozwiązanie, bo w komplecie z zakupem będziemy musieli nauczyć się dziwnego wyginania ręki, aby odczytać informacje wyświetlane na ekranie. Serio – jak można coś takiego przegapić?!

Drugim i trzecim problemem jest to, że Fit jest zamknięty. Działa tylko z telefonami Samsunga i z tego co wiem, nawet jeśli korzystamy z S Health to potem nie mamy jak wyciągnąć tych danych, aby wprowadzić je do prawdziwych aplikacji fitnessowych, jak chociażby Endomondo, RunKeeper, Strava czy mnóstwo innych. To strzał w kolano, bo automatycznie zamykają sobie rynku do klientów, którzy mają w miarę nowego Samsunga.

Na kanale Samsunga zresztą widać ten problem na powyższym wideo w rejonie 2:45.


A jakie Wy mieliście wrażenia?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.