Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Fizyka iOS 7.1 beta 3

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Zbliżają się już dwa tygodnie na iOS 7.1 beta 3 i muszę Wam powiedzieć, że jego obsługa sprawia mi co raz większą frajdę, przez dopracowanie fizyki, która ujawnia się przy niektórych funkcjach. To kolejny poziom grywalizacji, dzięki któremu niektórych czynności nie mogę się po prostu doczekać. Jeśli brzmi to dla Ciebie głupio… to znaczy, że masz mało radości w życiu… or something…

To koło ma takie delikatne „odbicie”, jakby odskoczyło ciut za daleko i teraz musi wrócić na swoje centralne miejsce.

Chodzi mi o te drobne smaczki, które są ukryte na przykład pod nowym suwakiem do odbierania rozmów – tym widocznym powyżej. Jego przesunięcie powoduje naturalnie odebranie rozmowy, po czym suwak zamienia się w koło, którego nowa funkcja to zakończenie rozmowy. Piękno całości polega na tym jak to koło się pojawia – ma takie delikatne „odbicie”, jakby odskoczyło ciut za daleko i teraz musi wrócić na swoje centralne miejsce. Nie wiem czy to dobrze wytłumaczyłem, ale zaobserwujcie to sami – zrozumiecie. Kolejnym smaczkiem jest otwarcie Centrum Sterowania / Control Center lub Spotlight. Dodatkowa animacja, to delikatne podskoczenie – tak niewiarygodnie płynne tak na marginesie – powoduje, że czasami otwieram je tylko po to, aby obejrzeć fizykę kryjącą się za nimi.

Już kilka miesięcy temu do iMagazine pisałem o grywalizacji UI iOSa 7 – na obecną chwilę nikt inny czegoś takiego nie robi. Cieszy mnie fakt, że developerzy tacy jak Tapbots w Tweetbot 3, próbują do tego nawiązać, wprowadzając możliwość „wyrzucenia” otwartego zdjęcia poza ekran. To dopiero początek drogi, mówią Wam – wszyscy uczą się nowego iOSa, a przyszłość pod tym względem może być niezwykle interesująca.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Dokładnie. Czuć, że interface iOSa nie jest „drewniany”.

 • Piotr Zaborowski

  To nie jest grywalizacja, tylko uzupełnienie systemu operacyjnego o drobne smaczki. Grywalizacja pojawia się wtedy, gdy np. zdobywasz punkty za wykonane zadania lub poprostu wyskakuje powiadomienie „Brawo! To już umiesz, teraz poszukaj czegoś innego.”

 • wspominany „ficzer” Tweetbota to dla mnie mistrzostwo świata. łapię się na tym, że każdą fotę chcę wyrzucić poza ekran i dopiero gdy próbuję, dociera do mnie, że właśnie przeglądam zdjęcia z rolki aparatu albo innej aplikacji niż Tweetbot.

 • chiefer

  Grywalizacja, dokładnie tak. Odszczekuję większość epitetów jakimi raczyłem iOS 7. O ile na iPada to wciąż produkt niedopracowany, o tyle na iPhonie to czysta magia. Podejrzewam ze mój iP5 się zużyje od samego bawienia się iOS 7 ;). Szóstka tego nie miała.
  PS. Z Jailbreakiem jest nawet jeszcze lepiej.

 • Konrad Kołakowski

  Pojęcia grywalizacji używa się w innym kontekście raczej. tutaj to nie ma nic wspólnego z grami. Apple korzysta pewnie ze swojego własnego nowego frameworku dla iOS 7 – UIKit Dynamics, który dodaje właśnie różne efekty fizyczne do UI.

  Oczywiście to nie jest nowość, można było to zrobić wcześniej inaczej, ręcznie. Teraz to tylko jest prostsze. Zresztą spójrzcie na inne, starsze elementy UI: przewijane listy, chociażby ikonki na pulpicie, wybieranie daty/godziny itd. Teraz to rozwijają i rzeczywiście, minimalistyczny interfejs daje tutaj więcej pola do popisu a takie animacje są ważniejsze, ze względu na ubogość innych elementów.

 • Patryk

  Czy screen jest z twojego telefonu? Już któryś raz z kolei widzę to na makowym. Czy to oznacza, że używasz iPhone w języku angielskim? Może trochę głupie pytanie, ale jeśli tak to jestem ciekawy dlaczego.

 • MDW2

  Ja używam OSX, MorphOS, Raspbmc i dawniej Windows też po angielsku. Po polsku to wszystko strasznie „drewnianie” brzmi i wygląda. Angielski jest fajnym „hasłowym” językiem. Po polsku wszystko wygląda i brzmi kiepsko. Photoshopa znam całkiem dobrze ale gdy kiedyś nagle posadzono mnie przed polską wersją to strasznie się męczyłem. Musiałem się zastanawiać jak mogli przetłumaczyć na język polski naruralne pojęcia z dziedziny grafiki komputerowej. Wręcz kultowym tłumaczeniem została opcja „spawaj do maski” w którymś Corel PhotoPaint. :)

 • Grzegorz Stępień

  Co dalej? Będzie w tym roku iOS 8 czy może tym razem tylko iOS 7.2…?

 • Grzegorz Stępień

  Polecam ciemnoszarą (prawie czarną) tapetę z iOS 7. Ikony wyglądają na niej rewelacyjnie. Wszystkie.

 • OS X też mam po angielsku. Wygodniej.

 • Grywalizacja lub gryfikacja lub gamifikacja (ang. gamification) – wykorzystanie mechaniki znanej np. z gier fabularnych i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia zaangażowania ludzi.

 • Potencjał iOS 7 jest niepodważalny. Osobiście uważam, że poza Panami z Tapbots, nikt porządnie jeszcze nie wykorzystał potencjału nowości jakie ma ten system pod maską. Czekam z niecierpliwością, aż większa liczba developerów poza nawiązaniem do iOS 7 interfejsem zacznie wykorzystywać jego dobrodziejstwa.
  Skoro fizyka jest jeszcze ciekawsza w 7.1 to tym bardziej przebieram nóżkami do jego premiery. Niestety aktualnie nie mogę sobie pozwolić na zabawę z betą.
  I pomyśleć, że konkurencja wciąż walczy z płynnością poszczególnych UI…

 • Konrad Kołakowski

  No tak, ale ja tu nie widze mechaniki z gier, tylko animacje ktore nie sa zarezerwowane tylko dla gier. Apple zreszta zawsze staral sie tworzyc „zywe” interfejsy, juz od pierwszego Mac OS ( System 1.0 na Maca ), nawet tam byly animacje okien, roznych przelacznikow itd. Gamifikacja jest np. w nowym systemie bankowym mBanku gdzie mozemy zbierac achievementy. Uzycie efektow fizycznych czy pseudofizycznych to tylko dalszy etap, dla mnie bardzo miodny rzeczywiscie.

 • Manikos

  Grzegorz to prowokacja? ;D

 • Kamil Lovicky

  W telefonie za tyle kasy oczekuje cos wiecej po aktualizacji. Nie bede sie jaral podskokiem menu czy kolkiem odbierania. Ios 7 dla mnie przycinajacy sie badziew ( na iphonie jeszcze jakos taki) jak nie poprawia plynnosci tego systemu to moga sobie go w buty wstadsic. Bo w takiej postaci to na ipadzie dziala on podobnie jak android z biedronki.

 • Idź kup sobie tego Androida z biedronki.

 • Grzegorz Stępień

  Zastanawiam się czy Apple nie zostawi marki iOS 7.