Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 6 beta 4 – kilka przemyśleń i uwag

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Wczoraj wieczorem pojawiła się kolejna beta iOS – to już czwarta – od Apple. Poza typowymi bugfixami i zmianami, które interesują tylko developerów, Apple wprowadziło kilka zmian, które mogą zainteresować zwykłych użytkowników.

@iCloud.com – Pisałem już o tym, ale chciałbym to jeszcze raz wyjaśnić, żeby nie było wątpliwości. Tworząc nowe konto na iCloud otrzymujemy tylko i wyłącznie adres <nasze-konto>@iCloud.com. Jeśli mieliśmy konto na MobileMe1 to dodatkowo dostajemy adres <nasze-konto>@iCloud.com obok już istniejącego <nasze-konto>@me.com. Najstarsi userzy .Mac będą mieli w sumie aż trzy adresy: <nasze-konto>@mac.com/me.com/iCloud.com.

Prywatność – Wraz z iOS 6, dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa, aplikacja będą prosiły o dostęp do Kontaktów, Kalendarza, Zdjęć i Przypomnień. Sugeruję mocno się zastanowić czy na pewno chcemy danemu programowi dawać dostęp do naszych danych – przykładowo, Facebook u mnie nie ma dostępu do niczego.

Współdzielony Photo Stream – Będzie możliwość dzielenia się zdjęciami z Photo Streama bezpośrednio ze znajomymi. Podejrzewam, że będzie to w szczególności przydatne wśród rodzin i znajomych.

Siri – Nasza głównie anglojęzyczna znajoma potrafi już wyszukiwać restauracje, kina i wszelkie inne potrzebna nam miejsca. Niestety nadal nie ma języka polskiego, ale widać, że Apple mocno skupia się na jej rozwoju, a wszystko zapowiada, że to będzie główny sposób interakcji z komputerami2 w nadchodzących latach.

Więcej technicznych aspektów iOS 6 beta 4 znajdziecie na iPod.info.pl u Norberta.

Brak YouTube

Wraz z betą 4, iOS już nie posiada natywnej aplikacji do odtwarzania filmów z YouTube’a. Apple wydało w tej sprawie oświadczenie.

Our license to include the YouTube app in iOS has ended, customers can use YouTube in the Safari browser and Google is working on a new YouTube app to be on the App Store.

Nasza licencja do zawierania aplikację YouTube w iOS się skończyła. Klienci mogą używać YouTube w przeglądarce Safari, a Google pracuje nad nową aplikacją, które będzie dostępna poprzez App Store.

Ta zmiana będzie dotyczyła tylko i wyłącznie iOS 6 – YouTube.app w iOS 5 pozostanie w niezmienionej formie.

Usunięcie YouTube’a z iOS oznacza przede wszystkim całkowity rozwód z Google. Mapy zostały zastąpione własnym produktem Apple już przy pierwszej becie i pomimo, że bardzo daleko im do produktu Google, to poprawiają się z każdą kolejną wersją. Nie spodziewałbym się jednak odpowiednika Street View w najbliższym czasie, a szkoda. Możemy oczywiście skorzystać z nich w Safari – działają bardzo sprawnie. Google zapewne też pracuje nad własną aplikacją, która prawdopodobnie ujrzy światło dzienne wkrótce po premierze iOS 6, a przynajmniej w tym przedziale czasowym. Wracając jednak do rozwodu – nawet pole wyszukiwania w mobilnym Safari nie pokazuje nazwy wyszukiwarki, a zamiast niego otrzymujemy ogólny napis „Szukaj / Search”. W ustawieniach oczywiście możemy zdecydować się na inną wyszukiwarkę.

Dla użytkowników to jednak bardzo dobra wiadomość. Znakomita wręcz! Po pierwsze, YouTube stanie się opcjonalny i ten kto go nie chce nie musi go instalować. Po drugie, aplikacja nie była w zasadzie zmieniana od premiery iOS, znanego jeszcze jako iPhoneOS 1. Nawet korzystanie z YouTube’a przez Safari dzisiaj jest przyjemniejsze ze względu na większe możliwości interakcji z nim. Niestety, Google też wyświetla mnóstwo śmieci w tym małym oknie, które niektórych mogą, w tym mnie, bardzo denerwować. Śmiem nawet twierdzić, że osobiście bardziej odpowiada mi experience z YouTube przez mobilne Safari niż poprzez dedykowaną na Androidzie aplikację.

Od rana, śledząc RSSy i timeline na Twitterze, czytam o tym jak to Apple „zabiło” YouTube.app. Jean-Louis Gassée napisał:

How do we know Apple “killed” the iOS YouTube app? What if it is the other way around?

No właśnie. Skąd to mamy wiedzieć? Równie dobrze Google mógł nie przedłużyć licencji ze względu na brak reklam w YouTube na iOS, a jak wiadomo to właśnie przede wszystkim z tego żyją. Mógł też zrezgynować, ponieważ chcą rozszerzyć funkcjonalność programu i łatwiej im to zrobić poprzez zaoferowanie dedykowanego programu poprzez App Store. Potencjalnych powodów może być więcej, ale niezależnie co stoi za tą decyzją, powinniśmy się cieszyć. Nie dość, że dedykowana aplikacja prosto od Google powinna być lepsza od tej zawartej w iOS, która jest praktycznie niezmieniana od nowości, to Apple nie będzie tracił czas na jej wspieranie. Niestety, potencjalnie może się to na użytkownikach zemścić w postaci reklam.

 1. Nie dotyczy kont, które wygasły.
 2. Tak komputerami, do których zaliczam wszystkie iPhone’y i iPady. Czy może być bardziej osobisty komputer?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Dla mnie tak naprawdę wszystkie aplikacje mogły by byc dostępne w App Store (oczywiście poza niezbędnymi jak Telefon, App Store, iTunes Store etc.) a resztę dobrałbym sobie wedle potrzeb. A rozwód z Google… Płakać nie będę…

  To mówiłem ja… Spammer i baba ;-P

 • :-)

 • W beta4 działa w Siri wyszukiwanie miejsc w Polsce. Niestety działa to strasznie kulawo – ale widać że Apple pracuje nad tym (niestety nie ma w polsce yelp-a – tak więc nie wiem skąd apple ma te dane) Tu przykładowe wyszukiwania restauracji i stacji beznynowych w Krakowie: http://cl.ly/image/2C3C151U1I2B oraz http://cl.ly/image/3P361O3D0x2v

 • Staram się odejść od Google’a a Apple mi tylko w tym pomaga :D

 • iOS 5 testowałem od pierwszej bety i na prawdę dużo się zmieniło względem 4. iOS 6 jest bardzo szybki i mając styczność dopiero z 4 betą mogę powiedzieć, że jest bardzo kompletny i na prawdę dobrze się z niego korzysta. Nie wiem, czy lepiej aby nazywał się iOS 5.2, choć im dłużej go używam tym bardziej mi się zdaje, że „prawdziwe” zmiany zachodzą „pod maską”.

 • januszp

  Odnośnie nowej bety, pół godziny walczyłem by ją pobrać z poziomu telefonu, nie działa Tango, problemy z zasięgiem, passbook u mnie nie działa o początku, nie wiem czym problem.

 • Chwała Apple’owi za pozbycie się YT. Od początku denerwowała mnie ta beznadziejna ikonka starego telewizora…

  A jak już o starych rzeczach piszę to mały offtop: Wygląd Contacts i Calendar uważam za beznadziejny…

 • Passbook nie może działać bo nie ma nic co by go wykorzystywało.

 • Kontakty przecież są w standardowym widoku. Mówisz o OSX?

 • januszp

  Mam kilka aplikacji biletowych, metra , bus i samoloty, miałem nadzieje , że te bilety z QR kodami bedzie tam można wyświetlić.
  Wiadomość napisana przez Disqus w dniu 7 sie 2012, o godz. 22:38:

 • Jak developerzy tych aplikacja wprowadzą wsparcie dla Passbooka to dopiero wtedy będziesz mógł go użyć.

 • Tak tak, miałem na myśli MacOS X.

 • Bo to nie trzeba się starać – trzeba po prostu odejść. Szybki ruch. Jak cięcie skalpelem. I po temacie ;)

 • lukczu

  Czy aplikacja Passbook działa w Polsce? Dodawaliście jakieś karty lojalnościowe które Wydawane są w Polsce!

 • Inny app musi wspierać Passbook aby mógł działać.

 • lukczu

  Myślałem, że można dodać sobie fizyczne karty np. Auchan Skarbonka, TkMaxx, Makro itp. Podając numer.

 • To nie jest system płatności.

 • lukczu

  Wiem, karty które podałem to nie karty płatnicze.