Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPad Air czy Mini z Retiną – coś zawiodło

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Rzadko zdarza mi się w życiu być niezdecydowanym. Przeważnie wiem dokładnie czego chcę i potrafię do tego dojść bez zbędnego wahania czy zastanawiania się. Po prostu zestawiam ze sobą za i przeciw, które są dostosowane do moich potrzeb i oczekiwań. Tym razem jednak coś zawiodło.

Problem ze zdecydowaniem się na iPad Air lub rMini mam od keynote’a Apple. Wynika zapewne z tego, że oba sprzęty są niemalże identyczne hardware’owo. Różnią się taktowaniem zegara Apple A7 oraz rozmiarem – fizycznym, ekranu – i tym samym wagą.

Stali czytelnicy wiedzą, że bardzo sobie cenię mały rozmiar iPada Mini, ponieważ jest zdecydowanie wygodniejszy na co dzień. Można na nim czytać książki w odróżnieniu od iPada Air; można go trzymać wygodnie w jednej ręce przez długi czas. Spełnia on 90% moich potrzeb, a nowy rMini zbliża się do ideału. Nie osiąga go jednak…

Wynika to z faktu, że Air ma ogromną przewagę jak oglądamy na nim zdjęcia lub przeglądamy treści, które zyskują na większej powierzchni. Nie chodzi o font ani jego rozmiar. Chodzi o to jak ładnie wygląda okładka magazynu czy zdjęcia w nim zawarte na Airze. Chodzi o Flipboard, National Geographic, Traveller, Eyewitness i iMagazine. Chciałbym po prostu czasami docenić te treści na większym LCD, pomimo że w 90% sytuacji rozmiar będzie mi przeszkadzał.

Argumentów za i przeciw mam znacznie więcej. Wczoraj zamówiłem jednak srebrnego rMini w wersji 32 GB z LTE. Żona dostanie Aira podstawowego. Nadal nie wiem czy to właściwy wybór.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Buzuk

  Na szczęście nie miałem takiego dylematu :-) Zamówiłem rMini. Stopniowanie było dla mnie proste: Sytuacje awaryjne – iPhone, dłuższa chwila spokoju – rMini, cała reszta – MacBook.
  Mini daje mi lepszą mobilność (nawet nie kwestia wagi, ale mniejszych wymiarów lepiej pasujących do mojej Retrospective. AirPad jest zbyt duży jak dla mnie i jak na moje potrzeby.

 • Poopi

  „Chciałbym po prostu czasami docenić te treści na większym LCD, pomimo że w 90% sytuacji rozmiar będzie mi przeszkadzał.”

  A nie powinno być: „nie będzie mi przeszkadzał” ?

 • Lukas Dorosz

  Z wpisu wynika, że przy pozostałych 90% sytuacji rozmiar będzie przeszkadzał. Tak zrozumiałem.

 • Poopi

  Aa ok. Z punktu widzenie Air’a racja. Z punktu widzenia rMini nie bedzie przeszkadzal. Ok. ;)

 • Jest dobrze napisane. Większy rozmiar będzie przeszkadzał przez zmniejszoną mobilność.

 • belike81

  Właściwy. Prawdopodobnie też wezmę dla żony, więc będą 2 rozmiary w domu.

 • Buzuk

  Ekhem :-D

  MSPANC

 • Piotr Nawrat

  Właśnie od wczoraj używam Aira, na którego przeszedłem z Mini. Mini to fantastyczne urządzenie, ale nie do czytania książek przy moich oczkach. Wątpię, żeby tu retina coś zmieniła, a więc po 2, potem 3, potem mini (i tu niefajnie z książkami) z powrotem większy rozmiar, ale lżejszej wagi. Po prostu właśnie rozmiar fontów ma dla mnie znaczenie, jak się boleśnie okazało przy mini, a powiększanie ich na każdej stronie i potem przesuwanie strony czyni czytanie już mniej przyjemnym. Ale żal mi mini :)

 • chiefer

  Air to krok w dobrą stronę. Jest wyraźnie lżejszy, można bez zmęczenia trzymać jedną ręką. A jego pomniejszenie też nadało mu optycznej lekkości. Ja bym się nie zastanawiał.

 • Grzegorz Stępień

  Sprawdź mini z Retiną. Możesz być bardzo pozytywnie zaskoczony.

 • Piotr Nawrat

  Teraz to już nie będę próbował, bo nie wiem co by mi moja druga połowa zrobiła jakby się okazało, że moje oczka to znoszą :) Tak, czy inaczej, z Aira jestem bardzo zadowolony i jakiś czas z nim zostanę na dobre i złe. Co do mobilności, to po kieszeniach ich nie noszę, a waga jest bardzo zauważalnie mniejsza od 3, której dalej używa moja żona.
  Naprawdę się biłem z myślami, ale teraz to już musztarda po obiedzie, jednak bez żalu :)

 • PiTi
 • Marcin Kubicki

  Jakbym dużo czytał książek to wolałbym do Mini dokupić za 400 zł Kindle’a.

 • Paweł Rybak

  Pytanie z innej beczki, dlaczego jak wchodzę na tą stronkę i wpis wyskakuje mi alert krytyczny w Avast na OSX?Wcześniej nie miałem komunikatów…..a mam tego antyvira od dawna.

 • Nie wiem.

 • Richard Klarks

  Masz wymagająca zone, mojej by wystarczyla zwykła dwujeczka, ale dziwię się ze nie wzioles choćby dla kobity minaka, choćby tego zwykłego ze względu na wagę…

 • Ona nie chciała. Powiedziałem jej że wymieniamy oba. Zgodziła się chętnie bo Retina, ale nie był to mus z jej strony. Chciała Air bo Mini dla nie za mały ekran ma. Jej wybór który rozmiar. Na Mini za dużo musiała zoomować.