Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Indie – dzień 4 – Internet w prepaidzie – jak i gdzie go kupić?

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Goa nie jest dużym stanem i być może jest bogatym jak na ten kraj, ale sieć komórkowa nie jest tak dobrze rozwinięta jak chociażby w Polsce. Ponadto do posiadania jakiejkolwiek karty SIM potrzebne jest pozwolenie od rządu, którego uzyskanie wymaga spełniania pewnych wymogów.

Operatorzy

Osobiście szukaliśmy u operatora przede wszystkim dobrego zasięgu oraz internetu po 3G. To dosyć ważne, ponieważ karty 2G to nadal normalka tutaj – są zresztą sporo tańsze. Polecano nam Airtel, Idea lub Vodafone – wybraliśmy tego drugiego, ponieważ… przypadkowo trafiliśmy na niego podczas zwiedzania miasta.

Gdzie?

Przede wszystkim należy znaleźć sklep, który reprezentuje wybranego przez nas operatora. Musi być to punkt, w którym złożymy papiery i dostaniemy nową kartę SIM. Na ulicach jest mnóstwo „kiosków” gdzie można konto doładować – to nie o nie chodzi. Sami skorzystaliśmy z „Cell Tone„, który jak już wspominaliśmy, reprezentuje Ideę.

Wymagane dokumenty

Uzyskanie pozwolenia na kupienie karty SIM niestety wymaga kilku niezbędnych dokumentów:

 • ksero paszportu: strony z wizą i strony ze danymi osobowymi/zdjęciem (koszt ksero ok. 10-20 rupii)
 • zdjęcie paszportowe (robią na poczekaniu, koszt ok. 80 rupii)
 • list polecający od miejscowego Goańczyka
 • kontakt do polecającego: adres i telefon (może być wizytówka)
 • nasze dane adresowe

Na miejscu należy wszystko przekazać Panu siedzącemu za szyldem „Prepaid”. Weźmie od nas dodatkowo 50 rupii za pustą kartę SIM.

Jak długo?

Procedura akceptacji trwa od dwóch do siedmiu dni, przeważnie. Papiery złożyliśmy drugiego dnia po przyjeździe, a akceptacja przyszła po trzech kolejnych. Piątego dnia do pustej, ale aktywnej karty SIM, dokupiliśmy 10 GB danych za 1499 rupii (około 75 złotych).

Uwaga – Doładowanie za 1499 rupii, a doładowanie za 1500 rupii różnią się między sobą! Interesuje Was to pierwsze!!! Więcej informacji poniżej.

Internet pod 3G w Idea

Idea ma dwa rodzaje internetu – „usage based” oraz „unlimited”. Ten drugi rodzaj brzmi zachęcająco, ale ma bardzo ograniczoną prędkość. Koniecznie bierzcie ten pierwszy, którego można kupić w następujących pakietach:

 • 300 MB (ważność 30 dni) – 103 rupie
 • 650 MB (ważność 15 dni) – 169 rupii
 • 1 GB (ważność 30 dni) – 249 rupii
 • 2 GB (ważność 30 dni) – 449 rupii
 • 3 GB (ważność 30 dni) – 598 rupii
 • 4 GB (ważność 30 dni) – 749 rupii
 • 10 GB (ważność 30 dni) – 1499 rupii
 • 12 GB (ważność 90 dni) – 2499 rupii

APN dla sieci Idea: internet

Chcieliśmy kartę SIM włożyć do naszego MiFi, abyśmy mieli internet w obu naszych telefonach oraz w MacBooku. Niestety, z jakiegoś powodu kupiona karta SIM wprowadza Samsunga GT-B3800 w bootloop, a nikt na miejscu nie wiedział jak sobie z tym poradzić. Skończyło się na przycięciu karty, którą następnie włożyliśmy do mojego iPhone’a – zostaje nam ewentualnie tethering i Hotspot Osobisty.


Punkty, w których można kupić karty SIM i złożyć papiery o pozwolenie na ich użytkowanie, są tylko w większych miastach. Trzeba się tam też udać drugi raz, aby karta została aktywowana. A my tymczasem jesteśmy gotowi na dzicz południa, do której wybieramy się wkrótce. Liczymy teraz tylko na to, abyśmy mieli zasięg, bo o pogodę, ani świeże ryby to raczej nie musimy się martwić.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.