Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Płatny lub darmowy e-mail z push i IMAP – niby taka prosta sprawa

· Wojtek Pietrusiewicz · 43 komentarze

Niektórzy z Was może jeszcze pamiętają, że kilka miesięcy temu wyraziłem chęć zrezygnowania z moich obecnych struktur e-mailowych i przeniesienie się do dobrego dostawcy, specjalizującego się w poczcie i tylko w poczcie. Używam jej codziennie, a darmowe rozwiązania od Google nie działają tak jakbym sobie tego życzył, przede wszystkim dlatego, że ta firma zawsze musi robić coś pod prąd1, ale również z powodu reklam – im w darmowych kontach zupełnie nie zależy na tym, aby IMAP działał prawidłowo.

W końcu rozpocząłem poszukiwania idealnego dostawcy po tym jak Gabe Weatherhead przypomniał mi o tym swoim wpisem o FastMail. Moje oczekiwania nie są przesadnie wygórowane, ale jest kilka rzeczy, które chciałbym mieć:

  • przynajmniej 10 GB miejsca na moją pocztę
  • własną domenę
  • minimum dwa konta oraz możliwość tworzenia aliasów
  • SMTP i IMAP
  • push (ActiveSync oraz IMAP IDLE) bardzo mile widziany

Pierwszy przystanek… siedziba zła i niecnych zamiarów…

Google Apps dla Firm – Nie za bardzo chcę korzystać z usług tej firmy, ale ofertę mają przyzwoitą. Od jakiegoś czasu mają tylko płatne konta, które kosztują 4 euro za użytkownika miesięcznie, lub 40 EUR rocznie. Ponadto nie podoba mi się, że nie oferuję czegoś dla osób prywatnych.

Cena za msc: 4 EUR / użytkownik
Cena za rok: 40 EUR / użytkownik
Przestrzeń: 30 GB
Push: tak (Exchange ActiveSync)


Outlook.com – Do niedawna nawet przez myśl nie przeszłoby, aby korzystać z rozwiązań Microsoftu, ale w końcu uruchomili IMAP i wspierają również własne domeny, chociaż w mocno ukryty sposób. Mają też Exchange ActiveSync, więc wszystko powinno pięknie działać zarówno pod OS X jak i iOS. Niestety jest to serwis darmowy, więc nie wiadomo co z nim będzie się działo w przyszłości. Można założyć teraz tam konto i liczyć, że będzie OK, albo po prostu przenosić się za kilka lat. A może warto od razu to zrobić i zapewnić sobie porządną usługę?

Cena za msc: brak
Cena za rok: brak lub $20 za brak reklam na WWW / nie ma znaczenia dla IMAP
Przestrzeń: “nieskończona”
Push: tak (Exchange ActiveSync)


Thexyz – Ciekawa alternatywa, kosztująca 4 USD miesięcznie, a dająca bardzo bogatą funkcjonalność. Problem jest w tym, że niewiele na temat tej firmy oraz jej usług byłem w stanie znaleźć w internecie. Żadnych konkretnych recenzji ani nawet krytyki. Mają za to IMAP, push oraz możliwość podpięcia własnej domeny.

Cena za msc: od 3.95 USD do 14.95 USD
Cena za rok: N/A
Przestrzeń: 25 GB
Push: tak (protokół ActiveSync)


FastMail – Oto serwis, na którego jestem zdecydowany w 99%. Zapewnia wszystko czego potrzebuję oprócz pusha, ale za to oferuje ciut niższe ceny. Mają też różne pakiety, więc w praktyce mogę skorzystać z ich rodzinnego konta i sensownie to skonfigurować. FastMail ma bardzo dobrą reputację. W praktyce wziąłbym pakiet Family z dwoma różnymi kontami na sumę 65 USD rocznie.

Cena za msc: N/A
Cena za rok: 4.95 / 19.95 / 39.95 / 119.95 USD (własna domena od 39.95)
Przestrzeń: 100 MB / 1 GB / 10 GB / 60 GB
Push: nie


OVH Hosted Exchange – Ciekawa alternatywa, którą właśnie badam bardziej szczegółowo, oparta o Microsoft Exchange. W zasadzie odpowiednik Exchange Online, tyle że całość stoi na naszych, rodzimych francuskich serwerach.

Cena za msc: 19.99 PLN netto
Cena za rok: 13.16 PLN netto za miesiąc (157.92 PLN netto za rok)
Przestrzeń: 50 GB
Push: tak (Exchange ActiveSync)


Exchange Online – Bardzo solidna opcja, prosto od Microsoftu. Nie wiem nawet czy traktować to jako plus czy minus…

Cena za msc: 3.3 EUR netto
Cena za rok: 39.6 EUR netto
Przestrzeń: 50 GB
Push: tak (Exchange ActiveSync)


Problem z darmowymi rozwiązaniami jest taki, że są one właśnie darmowe i w 99% nie mają żadnego wsparcia. Płatne za to oferuję dopieszczanie klienta i potencjalnie znacznie bardziej profesjonalne podejście do tematu, w tym wyższą sprawność.

Patrząc na powyższe oferty, na obecną chwilę najbardziej zainteresował mnie:

  • Outlook darmowy, bo… darmowy, a ma wszystko co trzeba i w końcu jest IMAP
  • Thexyz za cenę, którą jestem w stanie zaakceptować i push w komplecie
  • FastMail za dobre opinie i możliwość dopasowania sobie planów pod konkretne potrzeby

Domenę już mam wykupioną i czekam teraz tylko na jej aktywację. Zdecydowałbym się najchętniej na Outlooka ze względu na fakt, że są darmowi, ale boję się że coś może za rok lub dwa “się wyłączyć”, ponieważ Microsoft zmieni “rozwojowe plany strategiczne na najbliższe lata”. No i nie ma żadnego wsparcia technicznego… stąd moja gotowość do płacenia.

Ciekawy jestem Waszej opinii w temacie. Zapraszam poniżej.

  1. Etykiety. WTF?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.