Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Przenosimy maile z konta POP na IMAP

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Ostatnio na Blipie zostało zadane pytanie jak przenieść zawartość konta POP, która rezyduje zazwyczaj u nas na dysku twardym, na konto IMAP takie jak Google Mail (pamiętajcie o uruchomieniu opcji IMAP w ustawieniach!).

Znacząca większość serwisów mailowych posiada konta typu POP. Charakteryzują się one tym, że wiadomości przetrzymywane są na serwerze dopóki nasz program pocztowy ich nie pobierze z owego serwera. Pobieranie polega na ściągnięciu wiadomości z serwera na nasz komputer, gdzie zostanie ona przechowana. Po tym procederze wiadomość zostaje skasowana z serwera (chyba, że zmienimy jego ustawienia).

Często problemem jest przenoszenie zawartości naszej komputerowej skrzynki pocztowej na nowy komputer, szczególnie w przypadku Windows (a jeszcze nie wiem jak to się robi na OS X). Do tego może dojść przesiadanie się z jednego klienta pocztowego na drugi (np. Outlook Express na Outlook). Są dostępne możliwości exportu/importu maili, ale osobiście miałem z tym same nieprzyjemności.

Jeśli natomiast pozostawimy na serwerze duże ilości maili to nasz program musi je wszystkie przejrzeć przy każdym sprawdzaniu konta czy nie pojawiło się coś nowego. Znacząco to spowalnia pracę, szczególnie tym, którzy mają wolniejsze łącza.

Konto IMAP ma tą zaletę, że wiadomości są przechowywane na serwerze – mamy dostęp do tych samych wiadomości z każdego komputera (np. za pomocą interfejsu WWW). Jakakolwiek zmiana w emailach też jest odrazu odzwierciedlona na każdym z nich. Polega to na tym, że nasz klient pocztowy, np, Mail.app, synchronizuje swoją zawartość przy każdym sprawdzaniu poczty z kontem IMAP. Ale nasz klient pobiera tylko i wyłącznie nagłówki, więc jest to w miarę szybka operacja. Dopiero otwarcie konkretnego maila powoduje ściągnięcie jego pełnej zawartości na komputer (ale pozostawiając oryginał na serwerze).

Najprostszą sytuacją jest, gdy posiadamy dwa komputery – służbowy i domowy. W pracy wysyłamy maila do kogoś, a gdy przychodzimy do domu to ten mail już siedzi w naszej skrzynce wychodzącej.

Wadą IMAPa jest konieczność bycia podłączonym do internetu, aby odczytać wiadomości, których nie mamy na komputerze – widać nagłówki, ale nie można odczytać zawartości samego maila dopóki nie uzyskamy połączenia z netem. Jeśli dobrze pamiętam to jest opcja pobierania zawartości całego maila od razu na komputer, ale nie sprawdzałem tego.

Natomiast przy przenosinach na nowy komputer wystarczy skonfigurować nowy program pocztowy i od razu mamy dostęp do wszystkich wiadomości.

Wracając do pytania jak skutecznie przenieść zawartość starej skrzynki na nowy IMAPowy serwer (np. Yahoo!, GMail czy też MobileMe) – jest to niezwykle proste. Wystarczy stara metoda drag & drop czyli przenieść i upuść:

Musimy przenieść wszystkie nasze wiadomości z jednego Inboxu do drugiego, wysłane do wysłanych, itd.

W tym celu wystarczy zaznaczyć wiadomości (na powyższym przykładzie jest tylko jedna akurat) i przenieść ją na Inbox opisany jako Google Mail IMAP. Aby przekopiować wystarczy przy przenoszeniu myszką przytrzymać przycisk ⌥ (Alt/Option).

Jak widzimy na powyższym obrazku mail powitalny z o2.pl już znajduje się w Inboxie Google Maila.

Tak samo postępujemy z wysłanymi wiadomościami, tyle że przenosimy je do Sent Mail, który można zobaczyć na screenshocie na samej górze strony.

Jak zerkniemy na zawartość Google Maila poprzez interfejs WWW też widzimy, że mail się przekopiował.

Miłych przeprowadzek!

Update:

Poczta w MobileMe i Yahoo! supportują protokół IMAP-IDLE, który jest wykorzystywany do utrzymywania połączenia pomiędzy serwerem, a klientem pocztowym w celu natychmiastowego dosyłania nowych wiadomości – tzw. Push Email.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Anonymous

  Chociaż bardzo się starałem to nie potrafię zrozumieć różnic miedzy poczciwym POP3, a IMAP.
  W zasadzie z punktu widzenia przeciętnego użytkownika to chyba te róznice są bez znaczenia.
  Tytułem testu zmieniłem mojego POP3 z GMAIL na IMAP i zostałem (dosłownie) zalany spamem, zatem szybciutko wróciłem do starego POP’a.

 • Moridin

  Anonim:
  1. Przychodzi mail – jestem w domu.
  2. Klient ściąga mi maila z serwera (i kasuje go tam – standardowa konfiguracja).
  3. Idę do pracy.
  4. Nie mam dostępu już do tego maila w pracy, w telefonie, itp.

  IMAP pozwala Ci mieć dokładnie tą samą zawartość skrzynek.

  Nie wiem jak mogłeś mieć spam skoro kopiowałeś swoje własne maile – musisz bardziej szczegółowo opisać co się stało. Ew. jeśli masz iChat to mogę podejrzeć Twój desktop.

 • Jacek

  1. Przychodzi mail – jestem w domu.
  2. Klient ściąga mi maila z serwera (i kopia wiadomości zostaje na serwerze – standardowa konfiguracja klienta pocztowego wbudowanego w Operę, której używam od zawsze)

  Prawdę mówiąc doświadczyłem tego samego co anonim.
  Otórz nowe wiadomości na GMAIL lokowane są w co najmniej dwóch folderach czyli Wiadomości odebrane i Spam.
  Do folderu SPAM trafiają wiadomości automatycznie odrzucone przez mechanizm antyspamowy GMAIL’a.
  Od dawien dawna nie zaglądałem na serwer GMAIL i tego spamu uzbierało się ok. 500 sztuk!
  Po zmianie konta na IMAP te wszystkie śmieci mam w kliencie domowym nie wiem czy to same nagłówki, czy też całe maile ale fakt pozostaje faktem.

 • Moridin

  Jacek:

  Po pierwsze primo: Ja na bieżąco SPAM wywalam – co 1-2 dni sprawdzam czy coś się tam nie zabłąkało.

  Po drugie primo: Wywalenie ich to kilka sekund pracy.

  Nie wiem co robicie z tymi kontami, ale Spam nigdy nie miałem wirusów, które w ogóle do konta mojego nie są dopuszczane. Wpada czasem reklama zegarków albo viagry. Przez web interface google’a jednym przyciskiem usuwa się cały spam tak przy okazji.