Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Synchronizacja poczty (Outlook -> Google Mail -> Mail)

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

Przygotowania do czwartkowego odbioru MBP trwają…

Od kilku dni kombinowałem jak zsynchronizować pocztę firmową na obu komputerach. Niestety konto firmowe jest w przestarzałym POPie, a IMAP nie jest oferowany przez naszego provider’a. Tak więc najpierw chciałem w tym celu wykorzystać MobileMe, ale to niepotrzebne podnoszenie kosztów. Dzisiaj podjąłem decyzję o założeniu konta na GMail’u, który zapewnie IMAP, a poza tym odkąd korzystam z niego prywatnie (przez interfejs WWW) to nie miałem żadnych problemów.

IMAP w wielkim skrócie polega na tym, że wiadomości są trzymane cały czas na serwerze, a komputer (lub więcej) synchronizują swoje skrzynki z serwerem jednocześnie nie kasując nic z niego. W takiej sytuacji masz dostęp do swojego maila zawsze i wszędzie, przez WWW, z iPhone’a, Mac’a czy po prostu PC-ta.

Tak więc założyłem nowe konto i dodałem je do Microsoft Outlook na swoim służbowym notebooku. Oczywiście problemem największym było przeniesienie ponad 3000 maili na nowe GMailowe konto, abym mógł zrezygnować całkowicie z przetrzymywania starych wiadomości, a jednocześnie w razie potrzeby miał do nich dostęp z nowego MBP.

Procedura jest bajecznie prosta. Po skonfigurowaniu konta GMail w Outlook 2007, automatycznie zostają wykryte wszelkie parametry niezbędne do prawidłowego połączenia. Później należy w opcji „IMAP Folders” wybrać subskrypcje na wymagane katalogi, np. „All Mail”, „Spam”, „Starred”, itp. Następnie po prostu przenosimy myszką z wciśniętym CTRL (opcja copy) wybrany folder, np. „Zamówienia” na podkatalog „[Google Mail]”. Outlook w tym momencie kopiuje całą zawartość na server i automatycznie tworzy Google’owy Label (używany zamiast podkatalogów na GMail w przypadku uzycia interfejsu WWW).


[ Na zdjęciu widać lewy panel z Outlook. Na górze są standardowe podkatalogi, które używam do sortowania maili, a pod spodem (zaczyna się od „konto@gmail.com”) jest IMAP’owe połączenie z GMailem, które synchronizuje wiadomości, aby odzwierciedlały zawartość servera. Zamazałem oczywiście nazwy katalogów z oczywistych względów. ]

Niestety przekopiowanie ponad 900MB trwa dobrze dłuższą chwilę, także polecam wyrzucenie maili z dużymi załącznikami jeśli nie są one konieczne.

Na koniec postaram się skonfigurować tak aplikację Mail na Mac OS X, aby również poprzez protokól IMAP synchronizowała się z GMail.

Zaletą tego jest oczywiście dokładnie ta sama zawartość poczty na wszystkich komputerach.

W razie problemów od strony PC zadawajcie pytania w komentarzach – postaram się pomóc.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.