Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jakie aplikacje zabrać ze sobą do Londynu?

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Mając iPhone’a, warto wykorzystać ten fakt jadąc do Londynu, z kilku powodów i nawet jeśli nie mamy stałego dostępu do internetu. Niektóre aplikacje po prostu ułatwiają życie i oszczędzają sporo czasu.

Wi-Fi

Już na wstępie podpowiem, że praktycznie każdy pub, bar, restauracja czy kawiarnia mają darmowe Wi-Fi. Stosowna informacja zazwyczaj znajduje się na szybie lokalu. Czasami wymagana jest rejestracja. Przykładowo, jeśli to zrobicie raz w Costa Coffee to potem już telefon będzie się automatycznie łączył jak będziecie w kawiarniach ich sieci.

Alternatywy dla Wi-Fi są trzy (oba Three z listy poniżej szczegółowo opisałem tutaj):

 • Three Pay As You Go – All-in-One 15 GBP – karta SIM z numerem telefonu dla smartfonów
 • Three Pay As You Go + 1 – karta SIM dla iPada lub MiFi; w komplecie
 • EE 4GEE Mobile Broadband Pay As You Go – 4G; 2 GB danych za 15 GBP na 30 dni, 6 GB / 30 GBP na 90 dni lub 24 GB za 120 GBP na 12 miesięcy

London Pass

London Pass pozwala ominąć kolejki – dzięki niemu mamy priorytetowy wstęp do wielu miejsc.

Jeśli jedziecie w celach turystycznych i zamierzacie wchodzić do różnych atrakcji, które miasto Londynu dla Was przygotowało, to musicie liczyć się ze sporymi kosztami i ogromnymi kolejkami. Takimi przy których czekanie na iPhone’a w Dreźnie to pikuś. Nie żartuję – ta do London Eye, która widziałem około południa, miała dobry kilometr. London Pass pozwala ominąć kolejki – dzięki niemu mamy priorytetowy wstęp do wielu miejsc, a wiele atrakcji jest w niższych cenach lub za darmo. Szczegóły znajdziecie tutaj – polecam.

Apps

Citymapper [App Store link] – Świetna aplikacja do przemieszczania się po mieście, wyszukiwania przystanków wszelkich (busy, pociągi, itp.), przeglądania mapy oraz wyznaczania trasy pomiędzy dwoma punktami w obrębie Londynu. Obejmuje również pociągi oraz autokary podróżujące pomiędzy lotniskami wokół Londynu, a nim samym. Wymaga połączenia z internetem, ale ma możliwość zapamiętania wyszukanej trasy, więc wystarczy zatrzymać się na kawę w Starbucksie lub na piwo w pubie (większość ma darmowe Wi-Fi) i zapamiętać sobie potrzebne informacje na później.

London Travel Guide and Offline Map [App Store link] – Ta aplikacja ma dwie świetne cechy, z których pierwszą można wydedukować po jej nazwie. Mapa jest offline’owa i spisuje się idealnie do spacerowania po mieście. Sam program ma również ogromną bazę POI z przeróżnymi przydatnymi informacjami.

London Official City Guide [App Store link] – Nie podoba mi się wizualnie, ale po podłączeniu do internetu dostarcza bardzo bogatą listę tego co się dzieje w mieście, na rok do przodu, włączając w to kina, teatry oraz wszelkie atrakcje turystyczne, w tym te niekoniecznie znane.

Barclay’s Bikes [App Store link] – Jeśli chcecie zwiedzać Londyn rowerem, w stylu naszego rodzimego Sreturilo, to warto zainstalować sobie ten program. Rowery dostępne są praktycznie wszędzie i są w znacznie lepszym stanie niż polskie odpowiedniki.


Jak macie własne pomysły, must-have-y lub propozycje to zapraszam do komentarzy. Przypominam też, że musicie mieć potwierdzone w DISQUSie konto, inaczej komentarz się nie pojawi.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Jacek Sklepowicz

  London Eye jest przereklamowany mocno. Przeżycie jest szybkości fastfoodu i w cenie nienajniższej. Widoki są fajne z Pimrose Hill, dachu O2 Areny i Emirates Cable Car (tego olimpijskiego). Dla mnie must-havem Londynu są kanały wodne – np. spacerek w ładne popołudnie od Little Venice (przy stacji metra Warwick Av) do Camden Town (albo ciut dalej, do King Crossa).

 • My zrobiliśmy z buta 43 km po Londynie i muszę powiedzieć, że nie znaleźlibyśmy tyle uroczych zakamarków, gdyby nie to.

 • sivy

  polecam tube map bardzo klawy tool jak korzystasz z metra

 • AdamP

  Interesującą ofertę dostępu do internetu w UK ma operator GiffGaff: http://giffgaff.com/goodybags. 3 GB kosztują 12.5 funta.

 • Tomasz Czekalski

  Dla mnie zbawieniem było „London Tube Deluxe” – to metro jest rili fakin big :)

 • Jacek Sklepowicz

  Faktycznie, tak jest. Kiedyś kupiłem (w koszu z przecenami) książkę „Walking London” i przeszedłem +- połowę tras. Zupełnie inna perspektywa. No i trzeba było dać znać że się wybieracie, to jakieś bilety na mecz może bym mógł załatwić ;-) http://www.amazon.co.uk/Walking-London-Andrew-Duncan/dp/1847735029/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1381349442&sr=8-1&keywords=walking+london

 • Ech to next time w takim razie.

 • Jacek Sklepowicz

  to dawajcie znać next time!

 • Zbyszek

  Dodał bym Bus London – świetna apka dla podróżujących autobusami, Tube Satus – info o utrudnieniach i Tube Map – mapa metra i nie tylko, może jeszcze London Travel Planner.