Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zapamiętanie domyślnego układu okna Findera →

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

W 2008 roku pisałem o tym jak zmienić domyślne rozmiary i ustawienia okna Findera. Chodzi o to, aby za każdym razem jak otwieramy nowe okno lub jak klikamy w ikonę Findera w Docku, otwierało się okno wyglądające tak jak chcemy.

Na początku może irytować Was, że widok okna [Findera] nie zawsze jest taki sam. Nic prostszego – mając zamknięte wszystkie okna Findera otwórzcie nowe okno za pomocą skrótu ⌘N lub Plik → Nowe Okno. Ustawcie teraz widok jaki Was interesuje i nie robiąc niczego innego, zamknijcie to okno. Przy kolejnych otwarciach zostanie zapamiętany i nie trzeba będzie go przełączać.

Powyższe oczywiście zrobiłem jako jedną z pierwszych rzeczy podczas konfigurowania mojego Aira. Mały ekran nota bene wymusił całkiem inne ustawienia w porównaniu z tym do czego jestem przyzwyczajony na iMaku.

Więcej podstaw i ciekawostek znajdziecie pod tytułowym linkiem.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • sbl

  Finder sam w sobie jest bardzo ograniczony, uciążliwy. Mam nadzieję, że w Movericku zrobią z niego prawdziwy manager plików.
  Osobiście nie wyobrażam sobie obecnie pracy w środowisku OS X bez nakładki XtraFinder, która naprawia wiele uciążliwych niedoróbek i dodaje fajne funkcje.

 • jikollo

  Finder ma być ograniczony, przejrzysty i łatwy w obsłudze, bo jest kierowany do przeciętnego Kowalskiego, któremu więcej do szczęścia nie potrzeba. Wśród multum funkcji by się totalnie zagubił. Power user bez problemu zainstaluje sobie nakładkę na niego lub skorzysta z programu firmy trzeciej, np. PathFinder, etc.

 • sbl

  Bez jaj :) opisane przeze mnie poprawki to nie poweruserowe ficzery.
  Czy domyślne sortowanie (najpierw katalogi, potem pliki), albo taby w finderze. Przydatne funkcje menu kontekstowego, przyciąganie, rozmieszczanie ikon to chyba nic dziwnego prawda? Windowsowy explorer już bardziej ogarnęli. Taka właśnie mentalność fanbojów „a po co mi to skoro mogę sobie doinstalować nakładkę i milion innych appek które ostatecznie zrobią mój system takim jakim powinien być od początku”

 • Klaus

  powiedz czego brakuje poza zakładkami w finderze. ja uwielbiam to że od 9.0 zostawili funkcje czyli otwieranie zamykanie okien z alt, jabcem. przeciąganie na folder i jego otwieranie wiele i długo można wymieniać.

 • sbl

  Teraz Ci nie powiem ale będę zapisywał co mnie irytuje w Finderze :) chyba podstawową rzeczą jest domyślne nie sortowanie plików wg typu, czyli wchodzisz do folderu gdzie masz pliki, foldery, zdjęcia itd i masz tam kogel mogel. O śmieceniu .DS_Store oraz ._.* nie wspomnę. Wiele dziwnych rzeczy. Odkąd używam XtraFindera to zapomniałem o tym.

 • mickundo

  Wojtek, powiedz mi jak zastosować tę sztuczkę w kontekście programu Podgląd, który zawsze uparcie otwiera okno w tym samym miejscu i w takim samym rozmiarze. Wkurza mnie to strasznie.

 • Okno powinno dostosowywać się do treści pliku automatycznie.

 • Klaus

  Finder ma dość sporo typów wyświetlania zawartości.
  cmd+1…..ect.
  Tak samo jak ustawienia porządkowania i sortowania.
  to 2 różne rzeczy jak lubisz najpierw katalogi, potem dokumenty itd. to uporządkuj wg rodzaju a sortuj według nazwy.
  pliki systemowe typu: DS można ukryć. Do tego uwielbiam funkcję która powala na umieszczanie w tle logotypów firm dla których pracuje – zawsze widzę jakiej firmy dotyczą zdjęcia i pliki. Jak ma się ich 10 i do tego 10 imprez – a tak w tle logo firmy i nazwa imprezy. O prostych sposobach pomiany ikon typu kopiuj wklej w oknie cmd+i nie wspomnę. Proste przeciąganie i umieszczanie skrótu do programu na górnej belce niewspomnę ja mam tam automatora. Finder+automator = niepokonany.

  Nie wspomnę już o tym że nie trzeb 2 okien aby przenieść pliki – opcja przytrzymaj i otworzy się katalog jest od od 8.4.

 • mickundo

  Tak, tylko dlaczego jest zawsze przesunięte maksymalnie w prawo? Nie podoba mi się to bardzo.

 • Nie powinno być.

 • Kamil Witaszewski

  Jak to jest przy Elcapitan? Bo u mnie ten sposób nie działa…

 • Tak samo.

 • Kamil Witaszewski

  U mnie nie działa. Cmd+N otwiera ok, tak jak chcę. Zwykły klik otwiera malutkie…

 • Zrób dokładnie jak jest napisane. Otwierasz klikiem w ikonę, ustawiasz, zamykasz. Nic innego. Inne okna nie mogą być otwarte.

 • Kamil Witaszewski

  Nic z tego. Nie zapamiętuje. Jak otworzę cmd+N to otwiera sie tak jak chcę i jak zmienię ustawienie to zapamięta. Klikiem za każdym razem uruchamia się małe…

 • To masz coś nie tak. Poczytaj o kasowaniu preferencji Findera.

 • Kamil Witaszewski