Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mac Pro — droga impreza

· Wojtek Pietrusiewicz · 29 komentarzy

Zaraz po sneak peek nadchodzącego Mac Pro powiedziałem, że spodziewam się cen na poziomie 15–20K PLN lub więcej. Dodałem po prostu 50% do ceny obecnej podstawowej konfiguracji, a wynika to z tego, że komputer wygląda na tyle kosmicznie, że jego produkcja nie wygląda na tanią. Rozwiązanie problemów z przegrzewaniem się wnętrza przy tak ciasnym upakowaniu wszystkich elementów też zapewne nie jest tanie. Nie wiemy nawet dzisiaj czy właśnie sprzęt nie będzie miał z tego powodu problemów — sporo osób ma w tej kwestii duże wątpliwości.

Mac Pro 02 backNie pamiętam teraz czy wspominałem o tym, ale zakup MacBooka Air jest częścią przygotowań do wymiany iMaka na coś innego. To „coś” może być Makiem Pro, a może być Hakiem Pro — wszystko zależy od ceny końcowej. Komputery niestety w dzisiejszych czasach tak szybko starzeją się, że nie jestem w stanie nawet przed samym sobą wytłumaczyć tak dużego wydatku i stąd właśnie plan awaryjny. Mac musi być na stanie … just in case.

Wracając jednak do Maka Pro, Ian Cutress opublikował ceny nowych Xeonów E5, które mają trafić między innymi do flagowca Apple. Trochę zaskoczyły mnie maksymalne częstotliwości w topowych modelach — dwunastordzeniowiec osiąga maksymalnie 2.7 GHz, za jedyne $3000. Modele czterordzeniowe zaczynają się od około $300, ale nie wiemy czy w ogóle zostaną wzięte pod uwagę. Biorąc pod uwagę, że sam Mac Pro nie jest tani, to spodziewam się, że zaczną od trochę wyższych specyfikacji — wydajnościowej i cenowej. Jak do tego doliczymy koszt samego komputera to cena może rzeczywiście zaczynać się do skromnych 15K PLN.

Marco Arment opublikował również swoje przemyślenia na ten temat:

But no matter which CPU you choose, these new Mac Pros are looking like they’re going to be pretty expensive if you want a good amount of CPU power. Typically, the outgoing Mac Pro has been priced at about $2000 plus the CPU cost (or more), with the entry CPU being a few hundred bucks (and really not worth buying), and that’s without the dual high-powered workstation GPUs that the new Mac Pro will apparently have standard.

Nie spodziewa się cen poniżej $3500. Licząc kurs po 4 zeta za dolara, otrzymujemy niewiele niższą sumę od mojej — 14 tysięcy. Tanio nie będzie … Z bólem serca to piszę, ale chyba będzie hackintosh zamiast spełnienia marzenia. Nie chcę wychodzić tutaj przed orkiestrę, ale mam złe przeczucia.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.