Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowe kontrolery Thunderbolt od Intela pierwszym krokiem do Retiny o dużej przekątnej?

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

Intel, podczas trwania targów NAB, pokazał dwa nowe kontrolery Thunderbolt oraz pokazał ich roadmap na następny rok. Nadchodzące Haswelle od Intela otrzymają kontrolery nazwane Redwood Ridge, sygnowane symbolami DSL4510 i DSL4410, które nie zmieniają w zasadzie nic w specyfikacji poza oficjalnym wsparciem dla DisplayPort 1.2 i tym samym ekranów o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli). A to bardzo ciekawa rozdzielczość …

W 2014 roku Intel zaprezentuje następcę, czyli Falcon Ridge i jednocześnie podwoi ich wydajność – prawdopodobnie. Podczas prezentacji Intel wspomniał o wzroście przesyłu do 20 Gbps i naprawdopodobniej miał na myśli tutaj jeden kanał. Jeśli to okaże się prawdą, to mając dwa dwukierunkowe kanały, całość będzie wspierała 40 Gbps po jednym kablu, równocześnie w obu kierunkach. Spodziewany termin wprowadzenia nowego chipsetu to koniec przyszłego roku.

Wspominałem w pierwszym akapicie o tym, że rozdzielczość 4K jest interesująca, ponieważ ma ona czterokrotnie więcej pikseli niż Full HD (1920 x 1080). Dokładnie taki sam mnożnik Apple zastosował przy wprowadzaniu Retiny do MacBooków Pro 13″ i 15″. Jeśli taka rozdzielczość pojawiłaby się w iMakach lub nowym Apple Thunderbolt Display, to ekran prawdopodobnie musiałby mieć 24″, a nawet to nie dałoby szokujących wartości pod względem ppi.

Retina PPI comparison

Jak widzicie na powyższej tabeli, wartości na poziomie 160-180 ppi są zbliżone do gęstości upakowania pikseli w iPadzie mini czy iPhonie 3GS, ale sporo im brakuje do ekranów chociażby MacBooków Pro, a nie wspominając już o najnowszych iPhone’ach czy dużych iPadach. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że znacznie dalej siedzimy od tak dużych ekranów w porównaniu z mobilnymi komputerami czy telefonami. Bardziej mnie jednak martwi fakt, że ekran o rozdzielczości 3840 x 2160 nadal będzie odpowiadał powierzchnią obecnym 1920 x 1080. Niestety przyzwyczaiłem się do 2560 x 1440 w swoim iMaku i nie wyobrażam sobie obecnie z niego rezygnować. Na pewno z czasem doczekamy się LCD z rozdzielczością 5120 x 2880, ale na to będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Nowe kontrolery Thunderbolt Intela jednak dają nadzieję na coś innego – nowy 24″ Retina Thunderbolt Display, który potencjalnie byłby świetnym partnerem dla nowego Maka Pro wraz z kartą graficzną Sapphire HD 7950 zaprezentowaną na tegorocznych targach CeBIT i przeznaczoną właśnie dla komputerów z logo nadgryzionego jabłka.

Zobaczymy co z tego się ziści, ale na pewno będzie to interesujący rok …

Zdjęcie: U.S. Air Force photo/Brad White

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.