Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak dbać o baterie w MacBookach

· Wojtek Pietrusiewicz · 53 komentarze

Wiele osób, ze mną na czele, nie do końca wie jak prawidłowo dbać o baterie w naszych MacBookach, iPhone’ach czy jakichkolwiek innych urządzeniach wyposażonych w akumulatory litowo–jonowe. Nie traktujcie poniższego jako w 100% prawidłowego poradnika, ponieważ każdy z nas pracuje w innych warunkach, temperaturach i miejscach na świecie, a to wszystko ma wpływ na końcowy efekt. Nie każdy też może sobie pozwolić na prawidłowe dbanie o akumulatory z najprzeróżniejszych powodów.

Pierwsze ładowanie

Wiele osób nadal uważa, że trzeba baterię, nalepiej trzykrotnie, w pełni naładować i rozładować. To nie dotyczy akumualtorów litowo–jonowych, czyli tych montowanych przez Apple w całej gamie swoich urządzeń. Nie dotyczy też, z tego co wiem, żadnego współczesnego telefonu. Akumulatory Li–ion nie mają efektu pamięci, a pełne rozładowanie i naładowanie (jednorazowe) służy tylko do jednego celu — kalibracji baterii.

Kalibracja baterii

O kalibracji baterii w MacBookach pisałem ze cztery lata temu, w 2009 roku. W zeszłym roku dodałem nowy wpis na temat kalibracji akumulatorów w iPhone’ach i iPadach. Wszystkie informacje na ten temat są w podlinkowanych wpisach, ale podpowiem dwie najistotniejsze informacje — Apple zaleca kalibrować …

 1. … iUrządzenia raz w miesiącu.
 2. … MacBooki raz na trzy miesiące.

Jak dbać o akumulator

Przede wszystkim powinniśmy go używać normalnie:

 • nie trzymamy komputera cały czas na kablu
 • nie rozładowujemy go celowo do zera

Ilość cykli ładowania i rozładowywania baterii wpływają na jej pojemność, która z czasem się zmniejsza. Są jednak czynniki, które gorzej na nią wpływają. Jednym z nich jest temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza. Powinniśmy unikać ładowania komputera w takich warunkach, a przede wszystkim zostawiania go podpiętego do ładowarki, gdy już się naładował. Nie oznacza to też, że nie możemy go w ogóle ładować — nie popadajmy w skrajność i przesadę.

Typowy akumulator wytrzymuje od trzech do pięciu lat, po czym zalecana jest jego wymiana. Negatywny wpływ ma przechowywanie akumulatora (w tym wypadku całego komputera) na przykład w słońcu. Zdecydowanie źle to wpływa na żytowność baterii, która powinna spoczywać w ciemnym, relatywnie chłodnym i suchym miejscu.

Kolejną rzeczą jest ciągłe korzystanie z komputera podłączonego do prądu w wysokich temperaturach — ładowanie baterii w takich warunkach źle na nią wpływa. Lepiej jest odłączyć komputer i pracować na baterii, a podłączać go na przykład na noc, lub w cieniu.

Typowy proces ładowania akumualtora, wygląda następująco:

 • ładowarka do 80% pojemności jest przeważnie w trybie fast charge i potrafi bardzo szybko naładować akumulator
 • następnie przełącza się w tryb trickle charge, czyli ją powoli doładowuje do 100%
 • jak osiągnie maksimum to przestaje ją ładować
 • jak poziom naładowania spadnie poniżej danego poziomu (na przykład < 97%) to ładowarka ponownie powoli ją doładuje

Apple na swoich stronach zaleca następujące czynności, aby przedłużyć żywotność akumulatora w MacBookach, które są zaprojektowane na 1000 cykli ładowania, po których bateria nadal działa, ale osiąga około 80% swojej oryginalnej pojemności:

 • bateria najlepiej pracuje w temperaturach od 10 do 35 stopni Celsjusza1
 • bateria powinna być przychowywana w temperaturach od –25 do 45 stopni, chociaż sam wolałbym oscylować w granicach 10–25 stopni Celsjusza
 • nie jest zalecane pracowanie na komputerze cały czas podłączonego do prądu
 • jeśli nie będziemy korzystać z komputera przez dłuższy okres, to zalecane jest naładowanie go do 50% i zostawienie go tak, w cieniu

Ktoś niedawno w komentarzach pisał, że zalecane jest ładowanie akumulatora tylko do 80%. Nikt znający się na bateriach nie poleca tego typu metody i ja również się przyłączam do tego zdania — nie próbujmy stosować tricków i innych miejskich legend.

Po prostu normalnie korzystajmy z naszych komputerów, ładując je wtedy gdy jest to konieczne i nie zostawiajmy ich podłączonych do prądu. To nie wymaga dyplomu z fizyki kwantowej, ani nie należy się tym przesadnie przejmować.

Smacznego!

Źródło: Apple, Battery University, własne

* * *

 1. Przypominam, że dotyczy to temperatury w cieniu. Na słońca ta, nawet w Polsce, może wynosić nawet dwukrotnie więcej.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.