Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Flash i ClickToFlash — wyjaśniamy co i jak

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Wczoraj w nocy otrzymałem maila od niejakiej Kasi P. Sorry Panowie — płeć piękna ma pierwszeństwo … a tak na serio, to skoro takie pytanie padło, to zapewne nie jest to wystarczająco jasne. Śpieszę więc z tłumaczeniem.

Kasia P. napisała maila niestety per pan. Serio — nie jestem aż taki stary. Wolę na ty. Wracając jednak do maila …

Proszę wybaczyć, że do Pana piszę, ale natrafiłam dzisiaj w sieci na Pana artykuł, dotyczący Flasha i programu ClickToFlash. Od kilku dni mam MacBooka, wcześniej korzystałam z PC–ta. Dlatego mam pytanie, być może niedorzeczne, ale nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Przeczytałam na stronach internetowych, że najlepiej odinstalować Flasha z komputera. Pan pisze, żeby wykorzystać ClickToFlash. Moje pytanie: czy mam najpierw odinstalować Flasha, a potem zainstalować Clicka, czy zainstalować Clicka bez odinstalowywania Flasha?

I czy ta zmiana nie spowoduje, że np. niektóre strony w internecie nie będą się prawidłowo wyświetlały? Mam nadzieję, że nie sprawiam Panu kłopotu moim mailem.

Serdecznie pozdrawiam

Katarzyna P.

Zacznijmy zatem od wyjaśnień podstawowych pojęć …

Adobe Flash — Jest to wtyczka do systemu, która pozwala na wyświetlanie treści dostarczonych w tym formacie. Mogą to być filmy na YouTube, które są tylko częścią danej strony internetowej, ale mogą to być również całe strony internetowe, jak chociaż moja własna galeria, którą znajdziecie tutaj.

Tip — Aby wyświetlać filmy na YouTube bez Flasha trzeba zapisać się do HTML5 trial. Można to zrobić tutaj.

ClickToFlash — Jest to wtyczka do przeglądarki internetowej, której zadaniem jest blokowanie wyświetlania się elementów stron internetowych (lub całych stron, jeśli są we Flashu w 100%). Jej celem jest blokowanie tych treści dopóki nie chcemy ich wyświetlić — wystarczy wtedy kliknąć  w zablokowany element, a on się załaduje. Aby ClickToFlash działał, konieczne jest zainstalowanie samego Flasha.

Ludzie nie polecają instalowania Adobe Flash z kilku powodów. Po pierwsze, wpływa on znacząco na prędkość rozładowywania się baterii w laptopach. Po drugie, potrafi on, przez brak optymalizacji, nieźle obciążyć procesor w komputerze, co oczywiście wpływa na „po pierwsze.” Po trzecie, Flash ma sporo luk i zmniejsza on bezpieczeństwo systemu operacyjnego — możemy to oczywiście minimalizować poprzez instalowanie jego najnowszych wersji.

Dzisiaj, czyli w 2013 roku, jeśli dana strona internetowa wykrywa, że nie mamy Flasha to przeważnie zastępuje treść w formacie, który jesteśmy w stanie przeczytać i dzięki temu w większości przypadków nie tracimy absolutnie nic. Starsze strony niestety mogą nie wyświetlać pełnej treści lub możemy mieć problem z dotarciem do niektórych jej elementów i przez „problem” mam na myśli niemożliwość odtworzenia ich. Potencjalnie więc brak Flasha ogranicza nasze możliwości przeglądania internetu. W praktyce jednak nie odczuwam tego zupełnie — nie mam ani Flasha, ani ClickToFlash.

Sens instalowania ClickToFlash jest tylko wtedy, jeśli mamy lub chcemy mieć Flasha, ale nie chcemy, aby on się domyślnie ładował, niepotrzebnie obciążając CPU i zwiększając zużycie baterii. Z moich doświadczeń tracimy od godziny do dwóch czasu pracy na baterii jeśli Flash jest zainstalowany. Nie przeprowadzałem nigdy testów ile ClickToFlash pozwala zniweczyć ten problem.

Tak więc najlepiej nie instalować Flasha, ale jeśli już musimy (lub chcemy), to warto zainstalować ClickToFlash, szczególnie na laptopach.

Tip — Przeglądarka Chrome ma wbudowanego w siebie Flasha, który jest niezależny od tego od Adobe, więc możemy posiłkować się tą przeglądarką wtedy kiedy chcemy obejrzeć coś we Flashu, nie mają go jednocześnie zainstalowanego.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • „Tip — Aby wyświetlać filmy na YouTube bez Flasha trzeba zapisać się do HTML5 trial. Można to zrobić tutaj.” Słówko „niektóre” powinno być przed „filmy”. :)

 • U mnie nie działał żaden dopóki się nie zapisałem. :(

 • Tak. Trzeba się zapisać, ale i tak nie działa cały YouTube. Wiele tych, które poprzedzają reklamy nie pójdą bez Flasha na Safari (nie wiem jak jest z innymi przeglądarkami).

 • Piotr Zaborowski

  Dla osób, które korzystają ze Steam na Maku niestety Flash jest niezbędny, do obejrzenia trailerów danej produkcji. Oczywiście jeżeli tylko tego chcemy.

 • duchu

  Polecam tą wtyczkę dla Safari http://bit.ly/1c29tgg jeśli macie problemy z odtwarzaniem na YT po usunięciu Flash. Jedyne z czym są problemy to Live Streaming.

  Co do samego Flasha to niestety ale jak narazie nie da się bez niego żyć, tak jak to powiedział Wojtek. Sporo stron jeszcze go wykorzystuje, nie oferując alternatywy. Wydaje mi się że niestety ale nie pozbędziemy się go nigdy :(

 • Ja używam tej do Safari i nie wyobrażam sobie wejścia na YT czy inne wideo bez tego, żadnych reklam, głupich dopisków, tylko film i od razu w 1080P, idealnie.

  http://hoyois.github.io/safariextensions/clicktoplugin/

 • Katarzyna Pilarek

  Witam wszystkich. Skoro już stałam się sprawcą tej dyskusji… (sorry za per pan, chciałam żeby było z klasą:-) …. bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Korzystam z Safari. Nie odinstalowałam Flasha, skoro nie można bez niego żyć ;-) Zainstalowałam ClickToFlash. A swoją drogą co sądzicie o resecie pamięci PRAM, żeby przyśpieszyć Maca? Czy wykonywanie tego resetu, co jakiś czas, poprawia wydajność sprzętu?

 • Daj temu PRAM spokój. :) Resetuje się go w konkretnych sytuacjach.

 • chyba lepiej (o ile masz fizyczna mozliwosc w swoim macu) dorzucic troche ramu :))

 • Katarzyna Pilarek

  OK, PRAM zostawiam w spokoju :) A co do pamięci, generalnie nie mam problemu z szybkością. Usiłuję po prostu zgłębić temat na wypadek, gdyby mój mac zaczął mieć problemy. Teraz jestem na etapie szukana odpowiedniego programu antywirusowego, niekoniecznie free. Takiego, które nie obciąża procesora i nie jest to Avast. Miałam go na PC-ie i był beznadziejny. Czy ktoś z was używa może VirusBarriers?

 • Kuba

  Z programami antywirusowymi na macu tez daj sobie spokoj, czesto stwarzaja wiecej problemow niz daja realnych korzysci. Poki nie odwiedzasz stron spod ciemnej gwiazdy/sciagasz podejrzanych plikow nic sie raczej nie zlapie. Po to ma sie maca zeby sie nie martwic takimi pierdolami ;)

 • chiefer

  Mac OS X to najlepszy antywirus na świecie ;)

 • Nie ma potrzeby instalowania antywirusa.

 • zbynio4

  Katarzyno, jeszcze kilka – kilkanaście dni i sama się przekonasz jak wiele rzeczy znanych ci z pc-tów okaże się zbędnymi :)

 • Katarzyna Pilarek

  No to antywirusa mamy z głowy. Do oglądania filmów w formacie RMVB ściągnęłam doskonały program VLC, a więc jeszcze tylko proszę mi polecić jakiś programik do dociągania zerwanych plików. Czasami internet zrywa połączenie i wtedy mój mac nie potrafi dociągnąć pliku. Ściąga go od nowa.

 • Andrzej.

  Aby wyświetlić filmik na YouTube nie mając zainstalowanego Flasha można też wybrać z menu Programowanie > Klient użytkownika > Safari iOS 5.1 – iPad i wszystko działa :) Często się tym ratuję jak już muszę coś wyświetlić z YT.