Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

(prawie) Codziennik 006 — Hackintosh i monitory 4K

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

We wczorajszym, popołudniowym odcinku, zapraszam do krótkich przemyśleń na temat nadchodzących komputerów z ekranami Retina, monitorów 4K oraz mojego niedoszłego hackintosha..

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Adam

  Eh, i wyszło szydło z worka. Taki mądry w przepisach drogowych, tak nagrywa jak kto przekracza prędkośc i mistrz oceniania zachowania innych a sam co? Zakrywa prędkościomiesz. Pewnie jechałeś zbyt „wolno”. Typowe.

 • To, że jadę 50 na 40-tce na trzy pasmowej drodze bez przejść dla pieszych (ograniczenie ze względu na kiepską nawierzchnię) to jednak trochę co innego niż jechać 140-160 na 70-ce.

 • belike81

  „Taki mądry w przepisach drogowych” – tutaj nie chodzi o przepisy (które często są niestety tworzone przez przysłowiowych debili), ale o zdrowy rozsądek. Jazda 50 czy 60 na 3 pasmówce, a zapieprzanie po mieście 140 to jednak jest różnica. Podobnie jak wieczna okupcja lewego pasa bez powodu, włączanie kierunku w momencie wykonywania manewru, a nie przed nim, dotykanie hamulca bez powodu, czy też mało dynamiczne ruszanie itp. itd.

  Jak nie widzisz różnicy pomiędzy tymi zachowaniami to dyskusja nie ma sensu.

 • Dodam do tego fakt, że warto rozróżniać też markę i model samochodu. Jak jedzie Porsche na ceramice 100-ką, to wiem, że zatrzyma się po 30 metrach przy awaryjnym hamowaniu. A leciwy Fiat Brawo? 50? 60?

 • marekjot

  nie to nie jest co innego nie można być w ciąży tylko troszkę albo łamiesz przepisy albo nie proste :)

 • belike81

  No jeszcze zależy od kierowcy i jego umiejętności oraz czasu reakcji, ale ogólnie się zgadzam… ;-)

 • Ale ja nie neguję, że je łamię.

 • Prosiłeś o nasze zdanie, to wrzucę swoje. Masz jakieś głuche stuki w zawieszeniu ;)

  A co do monitorów, staram się trzymać rękę na pulsie, bo wślepiam się w monitor przez wiele godzin dziennie.
  Widzę dwa trendy – jeden to powiększanie przestrzeni roboczej (4K), drugi to zwiększanie gęstości upakowania pikseli (Retina). Jakkolwiek Retina w laptopach wydaje się świetną rzeczą (jeszcze nie używam), to nie chciałbym Retiny w „stacjonarnych” monitorach, jeżeli miałoby to być kosztem ich rozdzielczości roboczej i fizycznej przekątnej. Przyzwyczaiłem się do 2560×1440 w 27″ i nie chciałbym wracać do odpowiednika Full-HD, nawet jeśli byłaby to Retina.
  Ten Asus 4K to inna sprawa, bo powiększa się przestrzeń robocza, co dla mnie przekłada się na komfort pracy (zmieści się więcej dokumentów, paletek narzędziowych itp.). Ale na razie traktuję go tylko jako ciekawostkę. Wejdą inne tego typu, z czasem tańsze, pojawią się laptopy zdolne wykarmić takiego potwora i wtedy zastanowię się nad przesiadką. Chyba że równolegle pojawi się Retina 27″ 2560×1440 (fizycznie 5120×2880) – to byłaby porządna zmiana jakościowa.
  PS. Rozwiązania dwumonitorowe mi nie odpowiadają.

 • 18″ felgi + dziury. :-/

 • maciej

  Nie mam zadnego z komputerow Apple wiec nie wiem jak to jest miec rozdzielczosc 2500x…. ale na Twoim miejscu poczekałbym chwile jak to wszystko sie potoczy, bo dzis moze kosztowac 4000$ a za miesiac polowe mniej.

 • Pat Radomski

  to, że te monitory wejdą to pewne, ale jestem ciekaw za ile lat będą w cenie dla zwykłego usera. swoją drogą też chcę Maka Mini i zastanawiam się czy czekać na tego z haswellem (pewnie będzie na jesień) czy brać już teraz, minus ten, że jestem bez komputera. Wojtku, możesz powiedzieć czym różni się monitor Benq od Della jeśli mają taką samą roździelczość? Warto dokładać drugie tyle do Della?

 • Ja poczekałbym. Jeśli jednak musisz to bierz. Nie wiem o jakich modelach mówisz. Porównaj sobie specyfikację techniczną obu.

 • Pat Radomski

  są identyczne, wezmę Benq. zobaczę jeszcze po WWDC, a może mi coś odbije i poprostu wejdę do sklepu i wyjdę z komputerem ;-).

 • JebaczKoz

  Ja też w tym roku nie zmieniam Hackintosha.
  Czekam na GPU z jednostką ARM oraz na nowe CPU.

 • Pingback: The Verge podpina monitor 4K Asus pod MacBooka Pro z Retiną | Makowe ABC()