Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

MacBook Air 13″ (mid 2013) rozebrany przez iFixit →

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

iFixit rozebrało najnowszego MacBooka Air 13″ i znalazło jedną bardzo ciekawą rzecz …

The 7.6 V, 7150 mAh battery inside this year’s Air is an upgrade from the 2012’s 7.3 V, 6700 mAh power source and contributes to the claimed 12-hour battery life.

Akumulator w tegorocznym modelu jest większy i dzięki temu osiąga 12 godzin pracy na jednym ładowaniu. Nie jest to zasługa tylko i wyłącznie Haswella, chociaż niewątpliwie pomaga. Magia Intela nieznacznie zmniejszyła się w moich oczach.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • cyberangel1975

  Hm, po ostatnich reklamach Microsoftu, Apple powinno się odegrać porównując MBAir i Surface, ze szczególnym uwzględnieniem tego, że laptop z ogryzkiem działa na baterii 3 razy dłużej niż tablet od MS :D A na końcu dodać, że na MBA można też zainstalować W8…

 • 7150 mAh w porównaniu do 6700 mAh to bardzo mały upgrade baterii, na pewno nie na tyle, żeby przy starych bebechach nawet godzinę dłużej pociągnąć.

  W iPadzie 4 gen potrafili upchnąć aż 11560 mAh. Chociaż dla mnie miliamperogodziny zawsze były magią, bo w kwestii baterii AA jest chińska tandeta, która ma na naklejce więcej mAh niż takie Eneloopy, a wcale się do niego nie umywa.

  Warto zaznaczyć, że i5 w najnowszych Air-ach jest taktowany 1.3GHz przy zachowaniu podobnej wydajności do 1.6GHz w poprzedniej generacji. Plus oczywiście Turbo Boost.

  Chętnie zobaczyłbym testy porównujące czas działania na baterii Mavericsa do ML, ale na poprzedniej generacji.

 • wert

  Tylko, że nowy surface (z Haswellami) będzie też działał 2x dłużej. ;)

 • Michal Mynarski

  Więcej niż Haswell do wydłużenia pracy na baterii wniosły tweaki w OS X, jestem o tym prawie przekonany. Jeżeli chodzi o oszczędność baterii zawsze soft > hardware.

 • To prawda że MBA/P pod OS Z dłużej żyją niż pod Windows.

 • Luke

  A teraz wyobraźcie sobie zamiast tych dwóch komór – kolejne dyski.

 • wert

  Tylko z powodu braku optymalizacji i sterowników.
  Apple zależy, żeby pod Windą ich komputery działały kiepsko.

  Jest to celowe i skuteczne pijarowo (jak widać) działanie – mające na celu udowodnienie „energooszczędności” i „wyższości” OSX. ;)
  Zresztą wcale im się nie dziwię. ;)

 • Michal Mynarski

  Chętnie zobaczyłbym porównanie „normalnego” laptopa z Windowsem o zbliżonej pojemności baterii i o tych samych podzespołach do MacBooków. Czemu mi się wydaję, że nie potwierdzi ono tej… odważnej teorii?

  Zresztą co za różnica – od lat jak ktoś chce długi czas na baterii to sięga po jabłko, bo okienkowe sprzęty w tej kwestii nie domagają.

 • Gdzieś kiedyś widziałem porównanie innego przerobionego na hacka i trzymał sporo dłużej.

 • Oczywiście.