Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iMac 21,5″ i 27″ można teraz zamówić z SSD 256 lub 512 GB

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

W konfiguratorze Apple, również polskim, pojawiła się opcja zamówienia komputera z „pamięcią flash” o pojemności 256 lub 512 GB. 27–ka dotychczas miała opcję, absurdalnie drogą, w postaci dysku 768 GB. To jedna z rzeczy, na którą narzekałem zaraz po debiucie nowego modelu. Czas zrewidować swoje poglądy.

Aby uzyskać największą wydajność, możesz zakupić komputer iMac — zamiast z tradycyjnym dyskiem twardym — z pamięcią masową flash o pojemności 256 GB lub 512 GB. Pamięć masowa flash jest do czterech razy szybsza niż tradycyjne dyski — szybkość tę docenisz podczas uruchamiania komputera iMac, otwierania aplikacji czy przeglądania biblioteki zdjęć.

Nowe dyski kosztują 1260 PLN i 2520 PLN, odpowiednio za mniejszą i większą pojemność. Patrząc na ceny najlepszych SSD, to niestety nie jest tanio. W zamian jednak dostajemy gotowy produkt. Jest też drugi problem, który mnie zaskoczył — nie ma możliwości zamówienia Fusion Drive. Pozostaje nam zewnętrzny dysk na Thunderbolcie, który będzie równie szybki jak podłączony po SATA, ale również znacznie droższy.

iMac stał się znowu propozycją, którą mógłbym wziąć pod uwagę, koniecznie z 256-ką lub 512-ką. Kupowanie tego komputera do czegokolwiek bardziej ambitnego z HDD nadal uważam za bezsens.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Maciej Winiarski

  A HDD i RAM są wymienialne w nich?

 • Nic się nie zmieniło. RAM tylko w 27-ce.

 • Maciej Winiarski

  Dzięki. Zamierzam kupić Mąka, niedługo po WWDC i jest to dla mnie całkiem ważne.

 • BGN

  Bardzo ciekawa sprawa, właśnie ja też byłem głównym narzekającym na brak możliwości zażyczenia sobie iMaka z samym SSD. Teraz taka możliwość jest. Miłe ze strony Apple, szkoda, że tak późno.

 • Białą do pieczenia? :-]

 • K G

  Gotowy produkt? Dopłacając x3 w przypadku 128 i x2,5 w przypadku 256? Ciekawe masz tłumaczenie patrząc po tym jak zjechałeś sprzedawcę od karty pamięci :). Wybacz, ale musiałem, bo ostatnio nie pojmuję Twojej logiki.

 • Ceny SSD już krytykowałem wcześniej. Niestety ze względu na zamkniętą strukturę komputera nie ma sensownych alternatyw, a to taniej niż ryzykować samodzielny montaż.

 • BGN

  #sucharroku

 • Maciej Winiarski

  #damnautocorrect